Dedo Mráz vs. Ježiško vs. rodičia

Soňa Rebrová | 9. Dec 2017
Dedo Mráz vs. Ježiško vs. rodičia

Už túto otázku máte doma vyriešenú? Čo sú to vlastne Vianoce a kto nosí darčeky? Nuž, v každej rodine, je to inak.

Deti vo veku troch až približne deväť rokov Vianoce silne citovo prežívajú. Problém však nastáva, keď chcú vedieť, čo sú to vlastne za sviatky a kto dáva pod stromček darčeky.

Niektoré deti si spájajú Vianočné sviatky s Ježiškom, iné veria, že darčeky pod stromček nosí dedo Mráz. Ak sa k tomu pridá utáraný spolužiak, ktorý im povie, že darčeky predsa dávajú pod stromček rodičia, deti z toho celého majú v hlavičkách poriadny zmätok. A rodičia následne tiež: Čo im povedať? V akom veku dieťaťa  je najlepšie prezradiť, ako to s Vianocami a darčekmi vlastne je? A akým spôsobom?

kto nosí darčeky?

Dedo Mráz alebo Ježiško?

Pani Alena je neveriaca. Svojim dvom deťom hovorí, že darčeky pod stromček nosí dedo Mráz.  Na jej veľké prekvapenie však vlani pred Vianocami deti začali zo školy nosiť náboženské piesne.  „Moja sedemročná dcérka bola tým doslova fascinovaná, stále kreslila Ježiška, kríže, pannu Máriu. Dookola spievala náboženské pesničky, že sa ich vraj učili v škole,“ hovorí Alena. A tak sa išla opýtať do školy, čo sa deje.

„Učiteľka nám rozprávala, že Vianoce sú svojou podstatou cirkevné sviatky, a preto ich deťom tak podávajú. V podstate mala pravdu, ale na nás bolo toho náboženstva naraz priveľa,“ hovorí Alena. Keď sa jej dcérka raz opýtala, či existuje Boh, odpovedala slovami: „To dodnes nikto presne nevie. Ale niektorí ľudia veľmi veria, že áno, druhí si zase myslia, že nie, lebo nedostali jasný dôkaz, že áno – nevideli ho, ani nepočuli.“

Rodina Vojtechovcov mala opačný problém. „Náš šesťročný syn teraz navštevuje prvú triedu. Nedávno sa v škole škaredo pohádal so spolužiakom, ktorý sa mu vysmieval, že verí v Boha. A že každý vie, že darčeky dávajú pod stromček rodičia. Syn plakal, bol veľmi sklamaný. Videla som na ňom, že nevie, čomu má veriť,“ hovorí takmer s plačom Lívia Vojtechová.

Ako deťom vysvetliť Vianoce?

Psychológ Štefan Matula hovorí, že aj oni pozorujú fenomén, že mnohé deti začínajú byť rozpoltené v otázke, o čom tie sviatky vlastne sú.

 „Pred takými dvadsiatimi rokmi by väčšina z nich iste odpovedala, že Vianoce sú sviatky zimy. Len máloktoré dieťa by sa odvážilo povedať, že oni si doma pripomínajú narodenie betlehemského dieťaťa. Dnes už každý oslavuje sviatky podľa svojho výberu a podľa tradície, v ktorej bol vychovávaný,“ hovorí pán Matula.

Tu však vzniká problém: deti, ktoré doma oslavujú Vianoce po novom, sú v materskej a základnej škole konfrontované s názormi detí, ktoré prichádzajú s tradičným kresťanským chápaním týchto sviatkov. Doma sa potom deti pýtajú, kde je pravda.

„Riešenie tohto problému prinesie asi až čas a metódou môže byť len snaha o vzájomné pochopenie a rešpektovanie sa oboch strán,“ myslí si Štefan Matula. Drobné „rozbroje“ medzi deťmi z veriacich a ateistických rodín sa v školách, ale i škôlkach, prejavujú čoraz častejšie. Po nástupe povinných predmetov etiky a náboženstva sa tieto rozdiely medzi deťmi začínajú prejavovať ešte vypuklejšie. Ak je pomer medzi nimi vyrovnaný, nie je to také zlé, ako keď je v triede prevaha jedných (veriacich) alebo druhých (neveriacich).

Vianoce s deťmi a bez stresu
Prečítajte si tiež:

Vianoce s deťmi a bez stresu

Niektorí rodičia bez ohľadu na svoju vieru (či nevieru) svojim deťom jednoducho pri dovŕšení istého veku povedia, že darčeky dávajú pod stromček oni. Niekedy im to zase prezradia kamaráti, niekedy na to prídu aj samé.

kto nosí darčeky?

V každej rodine sú Vianoce iné

Podľa školskej psychologičky Márii Tóthovej-Šimčákovej má každá rodina svoje tradície a podľa nich dieťa sviatky vníma. „Ak dôjde ku konfliktom medzi deťmi v škole, najlepšie je zaujať stanovisko, že každý právo na to, aby mal vlastný názor a presvedčenie. Dieťaťu netreba vyvracať názory, s ktorými príde – najpodstatnejšie je, aby vnímalo ducha Vianoc, pohodu, ktorá má sviatky sprevádzať,“ myslí si.


A kedy je podľa nej najlepšie dieťaťu povedať, že darčeky pod stromček nikto nenosí, ale ich kupujú rodičia? „Myslím si, že na deda Mráza môže dieťa veriť do obdobia, kedy nastupuje racionálne uvažovanie, a to je vek asi tak desať rokov. Ak by sme ho v tejto predstave utvrdzovali aj potom, išli by sme proti jeho danostiam,“ myslí si Tóthová-Šimčáková

Samozrejme, ak má dieťa pochybnosti aj skôr, je potrebné zvážiť, či mu nepovedať pravdu už vtedy, keď sa začne pýtať. „Rodič by nemal trvať na tom, že darčeky naozaj nosí dedo Mráz. Lebo ak by to dieťaťu napriek jeho pochybnostiam stále tvrdil, o pár rokov by mu musel povedať, že vlastne klamal.“

Mária Tóthová-Šimčáková si však nemyslí, že by deti mali mať z odlišného výkladu Vianočných sviatkov nejakú väčšiu traumu. „Stačí im všetko vhodne a v správnom čase vysvetliť.“

Nedalo jej však, aby nepoznamenala: „A aby sme nezabudli, existuje aj zvláštna kategória detí, ktoré na Vianoce darčeky nedostávajú, pretože ich rodičia tieto sviatky neuznávajú. Napríklad deti Jehovistov. Tie nechodia ani na vianočné večierky, nezúčastňujú sa karnevalov. To skôr oni sú o čaro Vianoc ochudobnené,“ uzatvára.

kto nosí darčeky?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: