Vianoce s deťmi a bez stresu

Mgr. Jarmila Hýroššová | 5. december 2016
Vianoce s deťmi a bez stresu

Ako na predvianočný stres? Dá sa mu vyhnúť?

Bábätko plače, súrodenci sa hádajú, ryba horí na panvici, zatiaľ čo stará mama chce spievať vianočné koledy, ocko bojuje s osvetlením stromčeka a mama na balkóne celú túto atmosféru zhlboka predýchava a premýšľa, koľko darčekov ešte musí zabaliť. Práve na Vianoce, počas sviatkov lásky, dochádza v mnohých rodinách k napätiu.

Dajú sa prežiť Vianoce bez stresu?

Pre mnohých zbožné prianie, ale často žiaľ nenaplnené. Zosúladiť prácu, rodinu, priateľov, povinnosti a slávnostnú náladu je náročnejšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Ale musí byť všetko takéto nútené a stresujúce? Odpoveď znie „Nie!“. Každý má možnosť prežiť sviatky tak, ako by chcel.

Ak sa vrátite do čias svojho detstva, vynárajú sa vám spomienky z Vianoc, no iste sa netýkajú darčekov ale oveľa viac pocitov, vôní, milej melanchólie. Možno práve v tejto túžbe a melanchólii za vlastným detstvom je zakorenený dôvod, prečo počas Vianoc tak mimoriadne citlivo reagujeme na naše okolie. Naše vlastné nároky sú často privysoké a sami sa dostávame do stresu. Všetko musí byť perfektné. Vyhláste vojnu stresu a skoncujte s ním! Zaslúžite si to.

Vianoce bez stresu s najmenšími

Vianoce sú pre mladú rodinu s bábätkom niečím výnimočným. Po prvýkrát v trojici. Dôležité pri prežívaní Vianoc s bábätkom je, aby prebehli prípravy bez stresu a hektiky. Nuž a musíme podotknúť, že tie „prvé-druhé“ Vianoce s malým dieťaťom budú najmä sviatkami pre vás.

Bábätko ešte nechápe zmysel Vianoc a ani darčeky nemajú preň nejaký zvláštny význam. Nebuďte veľmi sklamaní, ak sa bude najviac tešiť trblietavému a šuchotavému zvuku papiera, v ktorom budú zabalené. Vianočný stromček je pre neho kopou svietiacich gúľ, ktoré by najradšej všetky pochytalo. Pozeranie sa na ne je vedľajšie.

Prečítajte si: Vianoce s bruškom

Aby prípravy boli čo najmenej stresujúce, je vhodné si všetko vopred naplánovať, nedávať si veľké predsavzatia a dohodnúť sa s partnerom, ako si podelíte starostlivosť o dieťatko. Práve ak sú v rodine malé deti, nemala by sa z Vianoc stať „cesta do Jeruzalema“.

Cieľom preto nie je ulahodiť všetkým a obehnúť počas sviatkov celú rodinu. Vhodnejšie je, ak prídu starí rodičia na návštevu, prípadne strávia časť sviatkov vo vašej rodine alebo vy u nich. Navyše štyrom dospelým pôjde práce pekne od ruky a povinnosti si môžete rozdeliť.

To však musí byť dobre zorganizované a dobre to dopadne len vtedy, ak sa dokážete vzdať vašej „mocenskej prevahy v domácnosti“ a dovolíte aj mame či svokre, aby vám vo vianočných prípravách pomohla. Vy sa zatiaľ môžete pokojne venovať vášmu bábätku. Ale ide to samozrejme aj úplne inak: Ako mladá rodinka (otec, mama, dieťa/deti) nemusíte mať vôbec výčitky svedomia, ak chcete stráviť Vianoce v úzkom rodinnom kruhu.

Aj malé deti prežívajú počas sviatkov stres

Prechádzka po vianočných trhoch, oslava Mikuláša, návšteva obchodov s hračkami a najmä výroky typu „o chvíľu bude chodiť Ježiško“, „ak budeš poslúchať, dostaneš na Vianoce darčeky“ vyvolávajú napätie aj u detí. Ak k tomu prirátame hektickú naháňačku rodičov, aby bolo na Vianoce všetko pekne pripravené a aby bola aj chladnička plná – toto všetko neostáva u mnohých drobcov bez stopy.

Deti sú veľmi citlivé na tieto zvláštne nálady a reagujú viac či menej podobne. Po „vzrušujúcich“ dňoch sú večer unavené, ale dostať ich do postele je umenie, v noci potom nepokojne spia. Obzvlášť citlivé deti reagujú často nevysvetliteľnou horúčkou. Ambulancie detských lekárov sú preplnené deťmi, ktoré okrem horúčky „nič iné nemajú“...

Deti s takýmito reakciami trpia tzv. vianočným stresom, ktorý je zapríčinený správaním rodičov, ktorí chcú v adventnom čase pripraviť deťom až príliš veľa radosti.

Prečítajte si: TEST: Je vaše dieťa rozmaznané?

Na čo by sme teda mali dávať pozor, aby sme sa vyhli vianočnému stresu u najmenších detí?

  • Dbať na dostatočne dlhý spánok počas dňa, najmä pred plánovanými oslavami ako napr. Mikuláš, prechádzka vianočným trhom a pod.
  • Nákupy a oslavy prispôsobiť rytmu dieťaťa.
  • Nerozprávať rozprávky o Mikulášovi a čertoch, ktoré by mohli u dieťaťa  vzbudzovať strach a nepoužívať vyhrážky typu „Ak nebudeš poslúchať, neprinesie ti Ježiško nič!“
  • Kúpiť deťom veku primerané knihy na tému adventu a Vianoc.
  • Počas vianočných sviatkov to nepreháňať s návštevami, tie spolu so vzruchom okolo Vianoc môžu byť pre dieťa veľmi unavujúcimi.
  • Denný režim dieťaťa vo všeobecnosti dodržiavať tak ako vo všedné dni.

Ako na vianočný stres reagujú predškoláci? 

Deti tejto vekovej skupiny sa dokážu tešiť z Vianoc pravdepodobne najviac. Pomáhajú pri prípravách, netrpezlivo čakajú na deň D a potom prejavujú pri rozbaľovaní darčekov úprimnú neskrývanú radosť. S duchom Vianoc ich môžeme oboznamovať už v tomto veku. Pomôcť nám môžu rôzne knihy s predvianočnou a vianočnou tematikou.

Deti radi maľujú a na sviatky si môžu vyzdobiť okná vlastnými snehuliakmi a hviezdami. Na stromčeku sa môžu objaviť ozdoby, ktoré vyrobili samy. A asi najväčšiu radosť prežívajú pri pečení medovníkov.

Pečieme vianočné  medovníčky

Ešte príliš veľa nocí delí deti od Vianoc a sneh nie a nie napadnúť. Namiesto toho len dážď, ktorý znemožňuje malým i veľkým ísť von. Taký obyčajný deň. Môže byť však výborným podnetom na pečenie medovníčkov s deťmi.

Vianočné pečenie medovníčkov končí zvyčajne úplným neporiadkom v kuchyni. Vystresovaná žena potom strávi hodiny, aby tento chaos odstránila a upokojila svoje takmer zničené nervy. Vymeňte tento každoročný horor na príjemne strávené chvíle so svojimi deťmi.

Deti by mali pravidelne pomáhať s prácami v kuchyni. Tu sa učia trénovať si svoje motorické schopnosti a preberať zodpovednosť. Spoločné pečenie podporuje telesný aj psychický vývoj detí a sprostredkováva im vďaka spoločnej činnosti s rodičmi pocit istoty a bezpečnosti.

Prečítajte si: Výchova k zodpovednosti – alebo prečo sú domáce práce prospešné pre deti?

Najlepší spôsob ako sa vyhnúť stresu je plánovanie  

Pre harmonické pečenie je dôležitý pokoj. Nezaraďte preto túto akciu medzi dva iné termíny. Pod časovým tlakom určite nevytvoríte pokojnú príjemnú atmosféru, ktorú si pečenie s deťmi vyžaduje. Každý nepodarok by vás s istotou vytočil. Najvhodnejší čas je víkend, ak nemáte v pláne nič iné dôležité. Vzdajte sa myšlienky predtým upratať a vyumývať kuchyňu, potom vám múčne víchrice nebudú až tak vadiť.

Deň, kedy budete piecť, by ste si mali naplánovať spolu s dieťaťom. Aké recepty vyskúšate? Neodporúča sa piecť viac ako dva druhy medovníkov, inak deti strácajú chuť. Je dobré, ak vybavíte už nákupy spolu s deťmi. Týmto spôsobom sa deti učia aj niečo o ingredienciách.

Vysvetlite deťom, že k pečeniu patrí i umývanie riadov. Určite by vám to samým trvalo oveľa kratšie, napriek tomu sa musia deti naučiť, že k životu patria aj nepríjemné úlohy. 

Pred pečením si musia deti umyť ruky a eventuálne zopnúť vlasy do gumičky. Namiesto zástery si môžu obliecť staré tričko. Spoločne si prečítajte recept a vyhľadajte suroviny a kuchynské elektrospotrebiče.

Najmä pri vykrajovaní medovníčkov z cesta potrebujú deti dostatok miesta. Deti chcú spravidla prevziať tie najťažšie úlohy, ktoré sa im ale nedarí dobre plniť. Vyčleňte dieťaťu malý priestor, napríklad malú doštičku, kde môže samo miesiť cesto – uvidíte ako od pýchy narastie.

Ak sa aj z detí nachvíľu stanú malí nerváci, lebo sa im nedarí tak, ako by si predstavovali, zachovajte pokoj a nestrácajte humor. Chváľte deti a podľa možností sa vyhnite kritike.

Bezpečnosť pri práci

Nikdy nenechajte dieťa narábať s mixérom samé, vždy to urobte vy. Okrem toho mu treba neustále pripomínať, že rúra aj plech s čerstvo upečenými medovníkmi pália. Prípadné popáleniny treba ošetriť studenou vodou.

Medovníky hotové – kuchyňa hore nohami

Nie je potrebné, aby deti pomáhali pri upratovaní kuchyne od začiatku do konca. Ale môžu napríklad hodiť odpadky do koša, utrieť riad alebo pozametať podlahu.

Pri Vianociach s pubertiakom istá dávka stresu hrozí...

Vianoce pod palmami, na zasnežených holiach alebo na nejakom zamrznutom ostrove v Severnom mori? Pre mnohých rodičov alternatívy, o ktorých by sa dalo premýšľať. Proti nim hovorí však jedno a síce to, že deti na to nie sú pripravené a doslova visia na rituáloch Vianoc.

Pre deti v puberte by však naproti tomu mohol Štedrý večer končiť hoci aj na diskotéke. Alebo vyžadujú od rodičov sociálne cítenie a chcú pozvať k štedrovečernému stolu osamelých susedov alebo bezdomovcov.

Je pomerne ťažké nadchnúť tínedžera rodinnou oslavou Vianoc. Mnohí dospievajúci sa už nechcú zúčastňovať rodinných rituálov a mnohé z nich odmietajú, lebo sú podľa nich „trápne“ a určené len pre malé deti.

Prečítajte si: Žijú naše deti v zlatej klietke?

Ako na tieto ich odmietania reagovať? Ak sa deti v puberte vehementne bránia návšteve polnočnej omše alebo sa nechcú zúčastniť spoločného spievania kolied pri vianočnej jedličke, nemali by sme ich v žiadnom prípade nútiť.

Napriek tomu je podľa psychológov v takýchto situáciách dôležité vysvetliť dieťaťu so všetkou vážnosťou, prečo sú  tieto spoločné akcie pre rodinu také dôležité. Posolstvo by malo byť jasné: Som smutná/ý, keď môj syn alebo dcéra pri týchto spoločných rodinných udalostiach chýbajú.

Vianočné darčeky, ktoré by mohli tínedžera potešiť

Radosť mu môže urobiť hudobný nástroj – mnohí dospievajúci totiž v tomto období začínajú objavovať čaro hudby, spievania a zakladania prvých „garážových“ kapiel. Mnohí sa však potešia aj hudobným prehrávačom, PC hrám, peknému kúsku značkového oblečenia (môže to byť aj obyčajný šál či čiapka), mobilu s kreditom... napokon, väčšina vám dá presný zoznam, z ktorého si rodič môže povyberať.

Stres z vianočných sviatkov môže odbúrať i deľba práce

Pár dní pred začatím Vianoc si urobte bojový plán, v ktorom bude presne určené, čo kto bude v nasledujúcich dňoch robiť. Zaveste tento plán tak, aby bol viditeľný pre všetkých členov rodiny. Tak budete mať dobrý prehľad a každý člen rodiny sa bude cítiť dôležitý a zapojený do príprav.


Náš tip: Nezabúdajte ani na voľné chvíle
Počas predvianočných dní i v dni sviatočné chodievajte na čerstvý vzduch a doprajte aj každému členovi rodiny chvíle, kedy môže „zaliezť“ do svojej izby.

Vianočný stromček

Nie každý „prestajlovaný“ vianočný stromček je zaujímavý aj pre deti. Aj tu tak ako v ostatných oblastiach tkvie ich záujem najmä v jeho „možnosti využitia“. Preto by nemali byť ozdoby pre dieťa nebezpečné (vhodný materiál je drevo, plast, robustný porcelán) a sčasti by mali byť jedlé. Namiesto „normálnych“ vianočných symbolov príp. vianočných gúľ môžete na stromček povešať aj vianočných medvedíkov, Mikulášov a anjelov alebo malé balíčky, v ktorých sa ukrýva malé prekvapenie.

 Náš tip: Maškrtenie za určitých podmienok povolené

Dohodnite sa s deťmi, že každý deň si môžu zobrať zo stromčeka len jednu maškrtu. Aj všetky ostatné sladkosti by mali poputovať do peknej veľkej škatuľky, odkiaľ si môžu deti každý deň niečo pohľadať.

Uchovajte tajomstvo Vianoc

Pred malými deťmi by sme mali uchovať  tajomstvo Vianoc tak dlho, ako je to možné. A tak môže byť vianočný stromček ozdobený tajne v noci pred Štedrým dňom a v tento deň potom vo všetkej tajnosti poukladáme pod neho darčeky.

A až keď je všetko pekne pripravené zazvoní zvonček a slávnostný večer môže začať. Čas čakania môže vyplniť malá prechádzka, čítanie knihy, hry alebo pozeranie obľúbených rozprávok v televízií.

Len žiadny strach z hádok

Prehnané očakávania z Vianoc vedia nás rodičov takmer vždy poriadne sklamať. Naše očakávania sú jednoducho postavené dosť vysoko. Myslíme si, že všetko musí prebiehať v absolútnej harmónií a že vládnuť má iba radosť.

To však samozrejme nefunguje. A keďže u detí ani v bežných dňoch nevládne „pohoda a klídek“, nebýva tomu tak ani na Vianoce. V tieto dni nie je škôlka, žiadna práca, žiadne nákupy, ktoré by nás rozptýlili a tá neustála blízkosť, ktorá v sebe tiež skrýva potenciálny konflikt. Preto sa osloboďte už dopredu od potreby po prehnanej harmónií a počítajte s najhorším. Potom môžete byť vlastne iba pozitívne prekvapení.

Náš tip: Ako zvládnuť krízu

Ak sa vám Vianoce začínajú vymykať z rúk a v rodine vládne napätie a stres, zvolajte rodinný krízový štáb. Každý tu môže vyjadriť svoj názor a navrhnúť riešenia problémov.

A na záver...
Podieľali ste sa vy na príprave Vianoc najviac a nikto vás za to nepochválil? Potom to urobte sama. Pred štedrou večerou spustite reč, v ktorej sa bez hanby a ostychu pochválite za vašu výbornú prácu. Podporili vás pri prípravách aj ostatní členovia rodiny? Potom zahájte všeobecné poďakovanie a tešte sa: Články ako je tento už nikdy nemusíte čítať!

Prečítajte si: Vianoce sú aj o spomienkach

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: