Vedci skúmali: Ako dlho ostávajú bunky dieťaťa v tele matky?
foto: istockphoto.com
Aj vás zaujíma, ako dlho môžu byť bunky dieťaťa v tele matky? Touto otázkou sa zaoberali vedci a prišli na zaujímavé zistenie...
Vedci skúmali koľko rokov zostávajú bunky dieťaťa v tele matky
Vedci z Arizonskej univerzity prišli na to, že bunky dieťaťa zostávajú v tele matky ešte 38 rokov po pôrode. Najčastejšie zostávajú v maternici, no môžu sa pohybovať v celom ženskom organizme a, dokonca, môžu mať vplyv aj na činnosť pľúc, srdca, pečene, mozgu a iných orgánov.
Prečítajte si: Zmeny v tele tehotnej ženy: čo sa deje v 1. trimestri
Uvoľnené bunky plodu v tele matky slúžia na to, aby bol zabezpečený správny vývoj plodu v maternici. Po narodení dieťaťa majú za úlohu zapojiť sa do procesov regenerácie tela matky. V angličtine sa tento fenomén nazýva fetal microchimerism.
„Bunky plodu sa môžu meniť na bunky epitelu, srdca, pečene a tak ďalej. Toto dokazuje, že tieto bunky sú veľmi dynamické a majú obrovskú úlohu v tele matky. Môžu sa dokonca dostať do mozgu a do neurónov,“ hovorí výskumníčka Amy Bodyová.
Vedkyňa ďalej vysvetľuje, že organizmus môže niekedy tieto bunky vyhodnotiť ako cudzie, čo môže viesť k autoimunitným ochoreniam. To môže vysvetľovať skutočnosť, že ženy trpia automunitnými ochoreniami oveľa častejšie ako muži.
Prečítajte si: Zmeny v tele tehotnej ženy: čo sa deje počas 2. trimestra?
Prečítajte si: Zmeny v tele tehotnej ženy: 3. trimester