Vedci skúmali: Ako dlho ostávajú bunky dieťaťa v tele matky?

Redakcia | 18. Feb 2017
Vedci skúmali: Ako dlho ostávajú bunky dieťaťa v tele matky?

Aj vás zaujíma, ako dlho môžu byť bunky dieťaťa v tele matky? Touto otázkou sa zaoberali vedci a prišli na zaujímavé zistenie...

Vedci skúmali koľko rokov zostávajú bunky dieťaťa v tele matky

Vedci z Arizonskej univerzity prišli na to, že bunky dieťaťa zostávajú v tele matky ešte 38 rokov po pôrode. Najčastejšie zostávajú v maternici, no môžu sa pohybovať v celom ženskom organizme a, dokonca, môžu mať vplyv aj na činnosť pľúc, srdca, pečene, mozgu a iných orgánov. 

Prečítajte si: Zmeny v tele tehotnej ženy: čo sa deje v 1. trimestri
Uvoľnené bunky plodu v tele matky slúžia na to, aby bol zabezpečený správny vývoj plodu v maternici. Po narodení dieťaťa majú za úlohu zapojiť sa do procesov regenerácie tela matky. V angličtine sa tento fenomén nazýva fetal microchimerism. 
„Bunky plodu sa môžu meniť na bunky epitelu, srdca, pečene a tak ďalej. Toto dokazuje, že tieto bunky sú veľmi dynamické a majú obrovskú úlohu v tele matky. Môžu sa dokonca dostať do mozgu a do neurónov,“ hovorí výskumníčka Amy Bodyová.
Vedkyňa ďalej vysvetľuje, že organizmus môže niekedy tieto bunky vyhodnotiť ako cudzie, čo môže viesť k autoimunitným ochoreniam. To môže vysvetľovať skutočnosť, že ženy trpia automunitnými ochoreniami oveľa častejšie ako muži
Prečítajte si: Zmeny v tele tehotnej ženy: čo sa deje počas 2. trimestra?

Prečítajte si: Zmeny v tele tehotnej ženy: 3. trimester

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: