Zmeny v tele tehotnej ženy: čo sa deje počas 2. trimestra?

Zmeny v tele tehotnej ženy: čo sa deje počas 2. trimestra?
19.1.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor MUDr. Peter Brenišin, foto: istockphoto.com

Druhý trimester tehotenstva prináša mnoho zmien. Ranné nevoľnosti ustupujú, bruško sa črtá a je čoraz viditeľnejšie. Aké ďalšie zmeny vás čakajú v tomto období? Čítajte...

SRDCE

Srdce bije rýchlejšie, pretože sa postupne zvyšuje objem krvi, ktorú musí prečerpať. Zatiaľ zvýšenie nepredstavuje viac ako 10 tepov za minútu. Ale ešte to stúpne.

KRV

Rastie objem krvi, mení sa jej zloženie – zvyšuje sa podiel plazmy, znižuje sa podiel hemoglobínu a červených krviniek. Napriek zvýšenému vstrebávaniu železa (až 3x viac než pred tehotenstvom) je ho stále nedostatok, takže nezriedka ho treba dopĺňať aj podávaním špeciálnych preparátov.

Prečítajte si: Anémia v tehotenstve: čo robiť, ak je málo železa?

PĽÚCA

Dochádza k zvýšenej centrálnej stimulácii dýchania – núti ženu dýchať hlbšie, takže sa zvyšuje dychový objem (množstvo vdýchnutého a vydýchnutého vzduchu), pričom počet vdychov sa nemení. Niekedy má žena pocit, že sa zadýchava, akoby bežala.

ÚSTNA DUTINA

Môže dôjsť k zhrubnutiu ďasien a k ich zvýšenej krvácavosti, dokonca sa môžu ďasná aj zapáliť. Pozor na správnu techniku čistenia, aby ste si ďasná zbytočne nezraňovali. Môžete skúsiť kloktanie vlažným šalviovým odvarom. Ak by sa problémy napriek tomu zhoršovali, poraďte sa so zubárom.

ŽALÚDOK

Produkcia žalúdočnej kyseliny klesá. Mierne klesá svalový tonus (napätie), vďaka čomu sa môže časť obsahu žalúdka vrátiť do pažeráka. Pomôže častejšia konzumácia menších porcií, posledné jedlo skonzumovať min. 2 hodiny pred spaním, pretože v spánku dochádza k refluxu ľahšie.

ČREVÁ

Zvýšené vstrebávanie tekutín v črevách spôsobuje, že sa ich do hrubého čreva nemusí dostať primerané množstvo. To v kombinácii so spomalením pohyblivosti čriev vedie k vzniku zápchy a tá sa zas môže spolupodieľať na vzniku zlatej žily.

PEČEŇ A ŽLČNÍK

Spomalená pohyblivosť traktu sa prejavuje aj v žlčovodoch – žlč odteká pomalšie. Nielenže žlč chýba pri trávení, ale dochádza k jej zadržiavaniu v žlčníku a niekedy dokonca až k vzniku žlčových kameňov. Na nadmerné zadržiavanie žlče môže upozorniť aj typické svrbenie kože (pruritus).

OBLIČKY

Zintenzívnenie činnosti obličiek súvisí so zvýšeným objemom krvi, ktorý musia prečistiť. Pritom starostlivo rozlišujú, ktoré látky musia telo opustiť, a ktoré sa majú vrátiť späť do krvného obehu.

MOČOVÝ MECHÚR

U niektorých žien môže pretrvávať častejšie nutkanie na močenie – na príčine je väčšie prekrvenie malej panvy a neskôr za to môže rastúci plod, ktorý začína tlačiť na močový mechúr.

PRSNÍKY

U väčšiny žien sa prsníky zväčšujú, čím sa pripravujú na budúce dojčenie. Môžu sa zväčšiť aj bradavky, vystúpia malé žliazky okolo bradavky. Vďaka hyperpigmentácii stmavnú bradavky a ich dvorce. Ak rastú prsia rýchlejšie, môžu sa na nich objaviť aj strie. Starostlivosť o ne je rovnaká ako pri striách na brušku.

VAJEČNÍKY

Od 3. mesiaca sa začínajú vaječníky po prechodnom zväčšení v prvom trimestri postupne zmenšovať, pretože produkciu „vaječníkových“ hormónov (progesterón, estrogén) preberá placenta. Do pôvodnej veľkosti a fungovania sa vaječníky dostanú až nejaký čas po pôrode. (Mimochodom, práve prudký pokles produkcie estrogénov a progesterónu po pôrode má na svedomí popôrodné depresie.)

Prečítajte si: Placenta praevia = ohrozenie?

ŠTÍTNA ŽĽAZA

Počas tehotenstva sa trochu zväčší, čo má na svedomí zvýšená strata jódu obličkami. Zvýšená funkcia štítnej žľazy sa prejavuje hlavne u žien, ktoré trpeli nedostatkom jódu aj pred graviditou. Látková výmena ostáva spravidla normálna.

PRIŠTÍTNE TELIESKA

Zvyšujú svoju činnosť, aby sa podporilo vstrebávanie vápnika. Mimochodom, obličky v tehotenstve znížia vylučovanie vápnika.

TVÁR

Môžu sa objaviť tmavé škvrny, hlavne pri pobyte na slnku – zväčša na nose, neskôr aj na lícach a čele. Ak nemáte problémy s pečeňou, tak sa skúste utešiť jednou zo „zaručených“ prognóz: zrejme nosíte v brušku krásavicu, ktorá kradne z vašej krásy.

KOŽA NA TELE

Podobne ako pleť na tvári, aj koža na tele býva spravidla veľmi pekná – ak si odmyslíme zvýraznenie niektorých kožných „znamienok“. Na podbrušku sa objavuje typická tmavá čiara smerujúca od pupka smerom nadol.

Pozor na slnenie – podporuje vznik pigmentových škvŕn a výskyt herpes simplex, ale aj iné problémy (bolesti hlavy, nevoľnoľnosť).

KOŽA NA BRUCHU

S rastúcim bruškom sa napína koža v tejto oblasti, preto môže dôjsť v druhej polovici gravidity k jej „popraskaniu“ a k vzniku strií.

Strie mávajú farbu od ružovo-červenej až po takmer fialovú. Po skončení tehotenstva sa ich farba zmení na bielu či bielosivú.

Výskytu či zhoršovaniu strií možno „odpomôcť“ kontrolovaním stravy a jemnou masážou (bez naťahovania) mastnejšími krémami, odporúčajú sa tie s obsahom kolagénu.

Prečítajte si: Pekná koža aj po pôrode

POŠVA

Rozšírenie žíl vo vyššom štádiu tehotenstva môže viesť k vzniku kŕčových žíl aj v pošve, hlavne u viacrodičiek alebo u žien, ktoré majú k tomu ochoreniu predispozíciu.

MATERNICA

Maternica rastie ďalej, no nie je to spôsobené pribúdaním buniek v jej tkanive, ale neuveriteľným naťahovaním a hrubnutím jednotlivých buniek. Len vďaka tomu je možné, že sa maternica po pôrode zakrátko vráti takmer na pôvodnú veľkosť.

Tkanivo maternice nie je všade rovnaké – hornú časť tvoria svalové vlákna, spodnú skôr väzivo, rovnako ako krček maternice, ktoré umožňuje udržať obrovskú váhu v závere gravidity.

HLAVA

Prevláda pozitívne vnímanie gravidity – možno aj preto, že počiatočné ťažkosti a nevoľnosti už zväčša ustúpili. Žena má pocit, že všetko dokáže zvládnuť a aj vďaka tomu stúpa i jej fyzická výkonnosť, hlavne v porovnaní s prvým trimestrom. 

Naďalej však potrebuje dostatok odpočinku, takže aj tu môže pretrvávať zvýšená potreba spánku.
Prečítajte si: Aj tehotné sa chcú vyspať: v akej polohe je to najvhodnejšie?

NOHY

Rastúca hmotnosť sa môže prejaviť na pocite väčšej únavy, neskôr sa môžu (hlavne v teplom prostredí) objaviť aj ľahké opuchy, ktoré však vždy do rána vymiznú. 

Ak je to možné, treba dbať na striedanie sedenia a chôdze. Aj keď ste však celý deň v práci na nohách, po oddychu vám večerná prechádzka v pohodovom tempe určite prospeje. Pomáha aj vhodne zvolená obuv – na vysoké lodičky radšej v tomto období zabudnite.

OČI

Niektorým ženám sa môže v tehotenstve zhoršiť zrak – ohrozené sú viac tie, ktoré mali problémy so zrakom už pred otehotnením. Často si k tomu prispejú samy, ak sa často – hlavne s veľkým bruškom – predkláňajú alebo dvíhajú ťažšie predmety. 

Prečítajte si: Kalendár pre tehuľky: kedy ste v koľkom mesiaci?