Ako si užiť prázdniny aj doma?

Ako si užiť prázdniny aj doma?
30.6.2017 v kategórii Mama, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Prázdniny sa začali a nie všetky rodiny si môžu dovoliť dovolenku v zahraničí. Ale aj doma, a to myslíme „úplne“ doma, čiže nepôjdete ani na chatu či chalupu, možno stráviť pekné chvíle a zažiť veľa dobrodružstiev.

Pripravili sme pre vás niekoľko nápadov, ktoré sa postarajú o to, aby ste voľný čas strávený doma využili nielen na oddych, ale aby všetkým dovolenkujúcim priniesol aj zábavu.

Prečítajte si: Kam s deťmi - Náučné chodníky Slovenska

Prázdniny doma ba myli mať niekoľko pravidiel

Dôležité je dodržať niekoľko pravidiel. Teraz máte dovolenku, je jedno či vo Francúzsku alebo medzi známymi štyrmi stenami. Znamená to však, že počítač by mal zostať vypnutý!

Takže žiadne akože „nevinné“ surfovanie po internete. Pred prvým dňom dovolenky spomaľte tempo a nalaďte sa na voľný čas s rodinou.

K tomu patrí i to, že na týždeň, dva necháte robotu bokom a budete si nerušene užívať s deťmi leto. Najvhodnejšie bude, ak svojim kolegom a kolegyniam neprezradíte, že zostávate doma.

Nechajte chvíľu domácnosť bokom a doprajte si občas spoločné jedlo v reštaurácii. Nevytvorte si cez dovolenku príliš nabitý program.

Plánovať je však napriek tomu dovolené, inak by hrozilo nebezpečenstvo, že sa dni budú podobať ako vajce vajcu, že neprídete na výborné nápady a že dni dovolenky vám ubehnú ako voda.

Pri plánovaní programu berte v prvom rade ohľad na priania detí a pokúste sa vytýčiť si každý deň kľúčovú aktivitu.

Tou môže byť spoločná príprava chutnej večere alebo chytanie rýb v neďalekom rybníku – hlavná vec, že sa dostaví dovolenková nálada a všedný deň zostane v úzadí.

Prečítajte si: Prázdniny u starých rodičov: Desatoro pre babičky a dedkov!

Čo robiť počas prázdnin doma?

Jedna vec je jasná: mnohí dospelí a deti nepoznajú svoje okolie ani spolovice tak dobre ako obľúbené miesto dovolenky v zahraničí. Pritom môžete aj v najbližšom okolí objaviť veľa nového.

Informujte sa o vašom mieste bydliska, o najbližšom veľkom meste a o blízkych rekreačných oblastiach, ako keby to mali byť vaše miesta dovolenky.

Opýtajte sa aj iných rodín na možnosti výletov vo vašom okolí: Kde sú pekné detské ihriská? Nie je v blízosti ZOO alebo nejaká farma? Čo ponúka mesto pre deti? Múzeá a skanzeny očakávajú počas letných prázdnin deti so špeciálnymi ponukami.

Neseďte doma: urobte si výlet do mesta    

Pri výletoch do mesta možno objaviť vzrušujúce stopy našej minulosti: pozostatky mestských múrov, veže, historické pamiatky alebo studne a mosty.

Navštívte vo svojom okolí hrad alebo zámok. Zistite, či sa nekonajú prehliadky špeciálne prispôsobené pre deti. Príbehy o kráľoch, rytieroch a princeznách deti veľmi fascinujú a potom tieto námety využívajú v rolových hrách.

Aj novodobé pamätihodnosti, ako napr. televízne veže alebo letiská, sú lákavými cieľmi, ktoré deti určite zaujmú.

Prečítajte si: Prázdniny u starých rodičov: desatoro pre rodičov

TIP MAMA a ja

Kúpte si niekoľko pohľadníc s motívmi najbližšieho veľkého mesta. Môžu byť na nich budovy, múzeá, sochy alebo parky. Pohľadnice otočte obrázkami dole a poukladajte na stôl. Los rozhodne, kto z rodiny môže odkryť pohľadnicu. A tým určí zároveň cieľ krátkeho výletu v jedno dovolenkové popoludnie.

Prázdniny na kúpalisku 

Väčšina detí miluje vodu a návšteva kúpaliska môže byť pre ne príjemným spestrením prázdnin. Deti je totiž len veľmi ťažké odtrhnúť od zábavy vo vode.

Nezabudnite zobrať dostatok jedla, lebo deti vo vode rýchlo vyhladnú. Banány, jablká a mrkva sú vhodnejšie ako šťavnaté ovocie, lebo nepriťahujú toľko hmyzu a osy.

Hrozno sa navyše dá ľahko vkladať do úst. Nemali by chýbať ani obložené chlebíky, sušienky a keksy, rovnako ako dostatok vody alebo ovocnej šťavy.

Vezmite si so sebou veľkú deku a druhé suché plavky, náhradné oblečenie pre deti a veľkú osušku pre „vodné živočíchy“, ktoré vyjdú z vody väčšinou až vtedy, keď majú fialové pery.

Počas oddychovania na deke si môžete zahrať karty. Aj lopta, frisbee alebo bedminton sa určite dostanú k slovu. Keďže mnohé kúpaliská sú už vybavené toboganmi, pieskoviskom alebo detským ihriskom, nuda zväčša nehrozí.

Ale deti hľadajú vo vode aj blízkosť rodičov a tešia sa zo spoločného šantenia. Doprajte im preto túto radosť.

Prečítajte si: „Mami, oci, ja plávam!“: Skúste náš rýchlokurz na ovládnutie vodného živla!

Vyskúšajte cez prázdniny návštevu ZOO

Zoologické záhrady alebo farmy sa umiestňujú v rebríčku obľúbenosti u detí na popredných miestach. Je pekné pozorovať zvieratká zblízka a pritom objavovať lásku k svetu zvierat i k prírode. Dohodnite sa s jednou, prípadne dvomi spriatelenými rodinami na spoločnej návšteve ZOO.

Každé dieťa si v nej môže vybrať jedno zviera a pokúsi sa o ňom dozvedieť čo najviac. Môže sa opýtať ošetrovateľa, kúpiť si brožúrku alebo si vyfotografovať zviera a potom si doma večer v posteli niečo o ňom prečítať v lexikóne zvierat.

Prázdniny na záhrade 

Ďalšou z možností, ako stráviť dovolenku s deťmi, je pripraviť im pekné chvíle v záhrade. Pokosená trávička, pieskovisko, šmykľavka, hojdačka a rôzne iné hračky – všetko z farebného plastu.

Tak takéto záhradky deti veľmi „nemusia“. Radšej sa zahrajú s kamarátmi na okraji sídliska medzi kríkmi a vo vysokej tráve na naháňačku či skrývačku.

Na to, aby sa stala záhrada dobrodružstvom pre deti, stačí urobiť len málo zmien. Deti potrebujú na hranie prirodzené prostredie.

Hrubé lano, ktoré upevníme na konári, na ktorom sa dá hojdať alebo šplhať do výšky, láka deti viac ako drahá hojdačka. Krajšie ako plastové pieskovisko je pieskovisko vlastnoručne vyrobené z dreva, ktoré poskytne deťom viac miesta ako to klasické z obchodu.

Prázdninové dobrodružstvo sa dá prežiť aj v lese

Najlepším detským ihriskom je však aj tak príroda. V lese nás stromy priam vyzývajú na hru na skrývačku. Palice, šišky, listy a kamene prebúdzajú v deťoch zberateľské vášne.

Navštevujte s deťmi vždy ten istý les alebo tú istú lúku. Lebo deti sa tešia na známe veci a na tom istom mieste môžu lepšie pozorovať zmenu ročných období.

Tip MAMA a ja

Zahrajte si hru „Môj obľúbený strom“. Každý si vyberie na určitom území svoj obľúbený strom. Popíše ho a ostatní ho majú nájsť. Príklad: „Môj strom je veľký. Má malé listy a čierno-bielu kôru. Okolo neho rastú hríby.“

Upršané prázdninové popoludnie v knižnici

To je ďalší tip, ako stráviť jedno letné, možno daždivé popoludnie. Knižnica je pre deti zaujímavá, lebo je tam veľa obrázkových kníh a staršie deti dostanú dokonca svoj vlastný preukaz.

Navštívte s deťmi verejnú knižnicu. Nechajte im dostatok času, aby sa poobzerali v detskom oddelení. Každý – dokonca aj vy sami – si vypožičajte jednu knihu. Doma si potom urobte čitateľskú hodinku pri ľadovom čaji – s čítaním a rozprávaním.

Oslávte i koniec prázdnin

Aké by to bolo zavŕšiť spoločne strávenú dovolenku peknou oslavou s priateľmi a susedmi? Oslava sa môže konať v záhrade alebo blízkom lese.

Pre deti môžete pripraviť niekoľko hier ako skákanie vo vreci, súťaž o najkrajšiu pieseň, minikarneval a pod. Samozrejme, nesmie chýbať ani grilovačka a dobroty pre malých i veľkých. A potom uvidíte, kto bude na začiatku školského roka rozprávať viac zážitkov z prázdnin! Veľa oddychu a zábavy pri vašej dovolenke doma!

Úrazy detí v lete: na toto dávajte pozor!

Dovolenka ako v bavlnke: Ako veľa zažiť a v zdraví prežiť?