Ušite si rúška sami, má to viac benefitov, než si myslíte!

Ušite si rúška sami, má to viac benefitov, než si myslíte!

Ide vskutku o nedostatkový tovar a preto sa mnohé šikovné žienky (aj mnohí šikovní muži) rozhodli šiť rúška doma, zo zásob.

Situácia, ktorá je momentálne na Slovensku, aj vo svete, v mnohých vyvoláva pocity úzkosti. Potenciálne riziko predstavuje každý. Neviete, od koho sa môžete nakaziť, ani koľko obetí vírus spôsobí. Táto neistota prirodzene zúzkostňuje, je to náročné obdobie pre všetkých, no pre ľudí, ktorí majú problémy s úzkosťou alebo panikou, je to ešte ťažšie.

Kľúčový je pocit kontroly

Mnoho ľudí má potrebu mať veci pod kontrolou. To je však v súčasnej situácii pomerne zložité. Nech totiž robíte čokoľvek, nezaručí vám to, že sa vírusom neinfikujete. Napríklad, ak dodržiavate všetky odporúčané opatrenia,  nezaručí vám to, že ste sa od niekoho neinfikovali už predtým, ako sa opatrenia zaviedli. Je veľká pravdepodobnosť, že nie, pretože vláda zaviedla opatrenia pomerne skoro, ale istotu nemáte.

Nemôžete mať kontrolu nad vírusom Covid-19, to čo však pod kontrolou mať môžete, je vaše súčasné správanie. Môžete mať pod kontrolou to, čo robíte pre seba a pre svoje okolie, ako aj to, ako dodržiavate odporúčané opatrenia -  časté a dôkladné umývanie si rúk, minimalizácia kontaktu s ostatnými, nosenie ochranných prostriedkov atď.

Nedostatok rúšok vyvoláva tiež pocity úzkosti

Na internete sa strhol takmer boj o rúška. Ide vskutku o nedostatkový tovar a preto sa mnohé šikovné žienky (aj mnohí šikovní muži) rozhodli šiť rúška doma, zo zásob. Keď sa zásoby minú, siahajú po bavlnených posteľných obliečkach alebo košeliach. Ak sa minú gumička, šijú sa rúška na šnúrky. 

Šitie rúšok upokojuje, podobne ako upratovanie

Podobne ako pri upratovaní, aj pri šití rúšok dochádza k obnove pocitu kontroly nad situáciou. Podľa štúdie z University of Connecticut môže dočasná úzkosť viesť k starostlivejšiemu upratovaniu. Vedci tvrdili, že v období stresu ľudia tiahnu k opakovanému správaniu, napríklad k upratovaniu. V aktuálne situácii to môže byť aj šitie rúšok. Prečo? Je to opäť o kontrole.

„Keď sa dostaneme do úzkosti, chceme byť schopní niečo urobiť,  a to, čo skutočne chceme, je mať veci pod kontrolou a konať,“ hovorí Alicia H. Clarková, Psy.D. , licencovaná klinická psychologička a autorka knihy Zvládnite svoju úzkosť: Ako prinútiť úzkosť pracovať pre vás, v živote, v láske a vo všetkom, čo robíte . „Aj keď sú chvíle, keď musíme prijať niektoré situácie v živote, nemusíme akceptovať neporiadok v  dome.“, hovorí.

Šitie rúšok vám teda okrem toho, že získate dôležitú ochrannú pomôcku, pomôže redukovať napätie, zbaviť sa úzkosti, obnoviť pocit kontroly nad situáciou.

Ak nemáte šijací stroj (ktorý sa dokonca dá možno od niekoho aj zapožičať), môžete to skúsiť aj ručne. Na internete je viacero tutoriálov a návodov, ako na to.

Pocit na nezaplatenie

Navyše, ak sa vám to podarí, môžete rúška ušiť aj pre svoje okolie. Ponúknuť ich svojim priateľom, susedom, svojej rodine alebo aj celkom neznámym ľuďom. Môžete si samozrejme nárokovať na odmenu podľa vášho uváženia (vzniknú vám náklady na materiál energie, čas), ale garantujem vám, že ten pocit, ktorý budete mať, ak darujete niekoľko rúšok bez nároku na akýkoľvek honorár, je na nezaplatenie.

Takto teda môžete pomôcť nielen sebe (táto činnosť redukuje napätie  a úzkosť, obnovuje pocit kontroly nad situáciou, zabezpečí ochranné pomôcky pre vás a vašich blízkych), ale aj svojmu okoliu – okrem toho, že im pomôžete chrániť sa pred možnou nákazou, môžete tak prispieť aj k zlepšeniu vzťahov medzi vami, alebo možno aj získať nové priateľstvá – nikdy neviete, ako môže tento malý čin láskavosti narásť.

Mindfulness, alebo ako to funguje

Pri šití rúšok je vaša pozornosť plne koncentrovaná na šitie. Sústredíte svoju pozornosť na strihanie látky nožnicami, na správne ušitie línií, na rovný steh atď. Toto zamestnáva nielen vaše ruky, ale aj váš mozog. A keď premýšľate plne sústredene nad tým, ako ušiť rúško, prípadne plánujete ako ich ušiť viac a pre koho, nemáte priestor pre znepokojujúce úvahy ohľadom epidemiologickej situácie. Váš mozog navyše dostáva mnoho informácií  zmyslových orgánov (farba látky, jej vlastnosti ktoré vnímate dotykom, zvuky šijacieho stroja, atď.) a to je tiež upokojujúce, pretože vám to pomáha sprítomniť sa tu a teraz. 

Pomôžme si opäť výskumom s upratovaním. Podľa ďalšej štúdie existuje súvislosť medzi upratovaním  a poklesom úzkosti. Táto štúdia uverejnená v časopise Mindfulness zistila, že účastníci, ktorí sa zapojili do vedomého umývania riadu (čo znamená, že na chvíľu vnímali  vôňu mydla a cez pokožku vnímali teplo vody), uviedli zníženie nervozity o 27%, spolu s 25% zlepšením „mentálnej inšpirácie“.

Samozrejme, pre pokoj v duši môžete v týchto dňoch aj viac upratovať. Môžete svoj čas využiť na reorganizáciu vašej domácnosti a upratanie všetkého (alebo aspoň časti z toho), čo ste v bežnom životnom frmole nestíhali a upokojujúci efekt by mal byť veľmi podobný.

Aj pri odovzdávaní rúšok dodržiavajte zásady

Ak sa však rozhodnete pomôcť aj svojmu okoliu, aj v tomto prípade treba dbať na zásady hygieny a kontaktu (alebo skôr NEkontaktu).

Aj pri odovzdávanie rúšok by mali platiť rovnaké zásady, ako pri  hocakom  inom kontakte v tomto období:

  • Noste ochranné pomôcky – rúško, rukavice, okuliare.
  • Snažte sa dodržať čo najväčší odstup, nepodávajte si ruky, neobjímajte sa. Rúška vo vrecku môžete prehodiť, alebo podať s natiahnutou rukou a rýchlo sa stiahnuť, susedom môžete rúška vo vrecku vhodiť do poštovej schránky, alebo zavesiť na plot (pre istotu im ale napíšte správu, aby rúška neskončili odviate vetrom v poli).
  • Upozornite na to, že rúško treba pred použitím vyprať a ožehliť. Stačí na to hrniec s vriacou vodou, nikto nemusí kvôli jednému rúšku štartovať prázdnu práčku.

Sme vzorom pre deti

Dôvodom, prečo ušiť rúška aj pre svoje okolie, je v neposlednom rade aj to, že sme vzorom pre naše deti. Tie majú teraz príležitosť vidieť a zažiť, že si dokážeme navzájom pomôcť, podporiť sa, bez nejakých podnikateľských úmyslov, len tak, jednoducho a ľudsky.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: