Trápia vás MIGRÉNY? Skúste toto

Michaela Klamová | 4. júl 2020
Na migrénu pomáha joga

Jogou proti migréne?

To, že pravidelné cvičenie jogy dokáže uľaviť od rôznych bolestí, dokázali už viaceré štúdie, no prvá väčšia štúdia potvrdila aj jej významný efekt pre pacientov s migrénou.

Migrénou trpí asi 13 % populácie. Záchvat bolesti, trvajúci aj niekoľko dní, má negatívny dopad na kvalitu života či na pracovný výkon. Navyše u pacientov s migrénou stúpa aj riziko ischemických ochorení, depresie či samovrážd. 

Kde nezaberú lieky, pomôže joga

V štúdii rozdelili 160 pacientov na dve skupiny. Všetci boli nastavení na medikamentóznu liečbu, dostali poučenie a tipy na zmenu životného štýlu, stravovania či spánkového režimu, vhodného pre ich ochorenie. Druhá skupina okrem toho začala pravidelne cvičiť jogu. Prvý mesiac v jogovom centre trikrát týždenne a zvyšné dva mesiace päťkrát týždenne doma. Hodiny jogy neboli len o pohybovom cvičení, ale aj o nácviku dýchania či relaxačných techník. 

Po troch mesiacoch sa zlepšil zdravotný stav oboch skupín, no v skupine, ktorá cvičila jogu, došlo k výraznému zlepšeniu vo všetkých faktoroch, čo znamenalo zníženie častosti a dĺžky záchvatov, intenzity bolesti či zmiernenie celkového dopadu na život. Frekvencia záchvatov klesla v jogovej skupine z 9,1 mesačne na 4,7. V liekovej skupine poklesla tiež, no menej výrazne – zo 7,7 na 6,8. Pokles užívania liekov bol v tejto skupine 12 %, zatiaľ čo v jogovej až o 47 %. 

Joga je teda vhodnou alternatívou pre pacientov s migrénou, najmä pre tých, u ktorých je medikamentózna liečba neúčinná.

Zdroj: https://www.medscape.com/

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: