Striedavá rodičovská výchova: keď deti žijú „na striedačku“
Každý rok sa tisíce detí na svete dozvedia, že ich rodičia sa rozchádzajú. To, že budú žiť striedavo u mamy a u otca, si mnohé nedokážu ani len predstaviť... Dá sa striedavo ľúbiť? A dá sa tak ŽIŤ? Na možnosti takejto výchovy sa pozrieme nielen u nás, ale i vo svete.
Zákon o striedavej starostlivosti
Vo viacerých krajinách Európy i v susednej Českej republike je už zákon o striedavej osobnej starostlivosti rodičov v praxi. Na Slovensku vstúpil do platnosti v r. 2010 novelou zákona o rodine. Čo sa zmenilo?
Dovtedy mohli rodičia mať dieťa/deti „na striedačku“ iba vtedy, ak o tom uzavreli dohodu a súd ju schválil. V praxi však o to žiadalo málo rodičov, častejšie boli deti zverené matke a otec ich navštevoval. Novela ukotvuje riešenie starostlivosti oboch ako povinnosť, pričom striedavá je možná aj vtedy, ak jeden z rodičov nie je prístupný k dohode.
Maloleté dieťa/deti sa opakovane zveria striedavo jednému a druhému rodičovi na stanovený čas. Súd vymedzuje práva a povinnosti rodičov počas týchto období. Politici si od toho sľubujú, že sa deťom zabezpečí primeraný kontakt s oboma rodičmi a zníži sa ich porozvodová traumatizácia.
Striedavá starostlivosť v Holandsku
Mamičkin a oteckov domček
Keď otecko príde v stredu k mamičke, pôjde Maťko s ním a na budúci týždeň to bude naopak. Gabriela a Peter sa dohodli, že budú spolu raz za týždeň večerať, aby sa so synom porozprávali, čo za týždeň prežili,“ hovorí Margaréta.
Striedavá starostlivosť v praxi
Striedavá starostlivosť nie je zahrnutá v zákone. Je to spôsob, na ktorom sa rodičia dohodli a spísali to do tzv. rodičovského plánu, overeného notárom. Čo zahŕňa?
„Rodičia sa v ňom dohodnú, ako si podelia starostlivosť o dieťa a výdavky naň. Ak sa nedokážu dohodnúť, môžu požiadať o pomoc odborníkov.“ Celkovo je o striedavku (hol. co-ouderschap) u rodičov veľký záujem.
No postoj verejnosti je rôzny. V médiách sú často príbehy detí, ktoré popisujú, aké je to žiť v dvoch detských izbách...
Podmienky striedavej starostlivosti v Holandsku
Nevýhodou takéhoto fungovania je častý kontakt s expartnerom. Výhodou je blízkosť druhého rodiča, ak dieťa alebo rodič ochorie ap. „Je dôležité, aby dieťa chápalo danú situáciu, vedelo napr., kedy ide k akému rodičovi. Gabriela a Peter sa o to zo všetkých síl snažia,“ uzatvára Margaréta.
Prečítajte si: Ako dieťa v rozličnom veku vníma rozvod
Striedavá starostlivosť o deti v Španielsku
Otcovia žiadajú rovnaké práva ako matky
Tú môže súd nariadiť aj bez toho, aby o ňu rodič(ia) požiadal(i). K tomu sa pridávajú ďalšie provincie, no viaceré sa ešte stále riadia pôvodným zákonom, ktorý ako nevyhnutnú podmienku striedavky nariaďuje DOHODU partnerov.
A to je kameň úrazu mnohých párov... Výnimočne môže súd striedavku na žiadosť jedného z rodičov aj nariadiť, najmä ak uzná, že je to v najlepšom záujme dieťaťa. Pravdou však býva opak a väčšinu detí pridelí súd matkám.
To sa nepáči mnohým otcom, a preto na Deň otcov usporadúvajú demonštrácie, proklamujúce svoje rodičovské práva a volajú po rovnoprávnosti muža a ženy.“
Zaujímavé je, že striedavka sa v Španielsku netýka iba manželských párov, ale aj tých, ktorí žili ako druh a družka, a tiež homosexuálov, keďže sa uznáva ich registrované partnerstvo a môžu si adoptovať aj deti.
Striedavá starostlivosť na Cypre
Cyperské právo predpokladá spoločnú rodičovskú starostlivosť, ktorá začína narodením dieťaťa a je osobná (nemôže byť prevedená na nikoho). V prípade smrti, zmiznutia, neprítomnosti či neschopnosti jedného z rodičov, je rodičovská starostlivosť vykonávaná VÝSOSTNE druhým rodičom.
Prečítajte si: Problémy detí po rozvode
Rovnosť rodičov na Cypre je na 1. mieste
Všetky rozhodnutia rodičov alebo Rodinného súdu musia mať na zreteli najväčší prospech dieťaťa, pričom súd musí rešpektovať rovnosť rodičov a nemôže byť ovplyvnený pohlavím, náboženským presvedčením, národnosťou ap.“
Rodičovské právo je potom vykonávané len jedným rodičom alebo zástupcom, určeným súdom.
Prečítajte si: Dieťa a rodič po rozvode očami právnika: na čo máte nárok a právo?
Stop-listy
„Súd môže na návrh nariadiť, aby meno dieťaťa a osobné (= rodné číslo) alebo číslo pasu (v niektorých prípadoch aj meno únoscu) boli uvedené na stop-liste, z dôvodu zabránenia odchodu dieťaťa z Cypru.
Okrem pasového oddelenia a polície sú s tým oboznámené aj imigračné a námorné oddelenia. Bolo už mnoho prípadov, kedy otec dieťaťa takto zakázal vycestovať dieťaťu z republiky bez jeho písomného súhlasu.
Súdy môžu nariadiť, aby rodič, ktorý má dieťa v starostlivosti a chce s ním vycestovať, urobil tak:
- len počas dní stanovených v rozhodnutí súdu,
- ak poskytne súdu peňažnú záruku v súdom stanovenej výške,
- preukáže sa spiatočnou letenkou.
Ak sa dieťa nevráti na Cyprus, druhý rodič/navrhovateľ (väčšinou je to otec) môže dať návrh na súd na vydanie dieťaťa späť na Cyprus. Odporca môže čeliť trestnému konaniu.“
Striedavá starostlivosť - ideálny voľba?
Podľa podporovateľov zákona je ideálne, ak sa rodičia dohodnú napr. na týždňových intervaloch, ale v konečnom dôsledku to závisí na ich možnostiach, časovej vyťaženosti a aj potrebách dieťaťa (návšteva krúžkov ap.).
Zákon o rodine sa zaoberá aj otázkou výživného: „Ak je maloleté dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti rodičov, súd pri určení výživného prihliadne na dĺžku striedavej osobnej starostlivosti každého rodiča alebo počas trvania striedavej starostlivosti rodičov výživné neurčuje.“ Obaja rodičia sú naďalej zákonnými zástupcami dieťaťa.
Prečítajte si: Mediácia – cesta k slušnému rozvodu