Sterilizácia – narkóza, epidurálka či spinálka?

doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD. | 24. október 2017
Sterilizácia – narkóza, epidurálka či spinálka?

Ako sa vykonáva sterilizácia, pokiaľ sa žena pre ňu rozhodne?

Vaša otázka:

Môže sa sterilizácia ženy vykonávať aj v spinálnej narkóze? Rada by som si ju dala urobiť, ale odrádza ma narkóza. Moja doktorka mi vravela, že sa zákrok vykonáva len v plnej narkóze, ale keď robia sekciu v spinálke a robia pri nej aj sterilizáciu, vtedy to ide... Ako to teda je?

Ako prebieha sterilizácia?

Na Vašu otázku odpovedá doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.: V súčasnej dobe sa preferuje sterilizácia tzv. laparoskopickou cestou.

Je to operácia  pomocou kamery a tenkých nástrojov. Je to pomerne jednoduchý výkon, pod pupkom sa vsunie cca 10 mm optický nástroj s videokamerou a v podbruší jeden alebo dva tenšie pracovné nástroje – elektrokoagulácia a nožnice, pomocou ktorých sa prerušia vajcovody na oboch stranách.

Výkon trvá asi 10 minút a je pomerne bezpečný. Aby sa však v dutine brušnej dalo pracovať, je potrebné rozšíriť ju pomocou plynu, brušná dutina sa nafúkne kysličníkom uhoľnatým, čím sa získa priestor pre manipuláciu.

Lekár radí: Poklesnutá maternica – operácia alebo cvičenie?


Ak by sa brucho nenafúklo, nedali by sa vajcovody medzi kľučkami čriev nájsť. Nafúknutie dutiny brušnej sa však nedá previesť v spinálnej narkóze, pretože by bolo zachované napätie brušných svalov a tak je potrebná celková anestézia.

I keď vo svete sa už robia aj vyššie blokády nervov a sú práce o laparoskopiách v spinálnej a epidurálnej anestézii.

Dokonca existuje aj možnosť, že sa miesto plynu používa tekutina v menšom množstve ako plyn a je možné aj lokálne znecitlivenie, ale myslím si, že ani na Slovensku, ani v Čechách s tým nemá nikto skúsenosti.

Prečítajte si: Operácia vpáčených bradaviek

Sterilizácia bez celkovej anestézie

Pri cisárskom reze sa vajcovody prerušujú priamo operačne a preto stačí spinálna (epidurálna) anestéza. Ak by vo vašom prípade bol naozaj problém s anestéziou, dala by sa previesť sterilizácia klasickou operačnou cestou – nie laparoskopicky – v spinálnej anestézii.

Je to však o niečo väčší operačný výkon a mali by ste na bruchu jazvu podobnú ako po cisárskom reze. Po laparoskopickej operácii sú iba drobné jazvičky pod pupkom a v podbruší.

Preventívna prehliadka vám môže zachrániť život

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: