Šťastný vzťah od A do Z: Skúste to takto

Mgr. Lenka Ciglanská | 18. Sep 2018
Šťastný vzťah od A do Z: Skúste to takto

Hľadať univerzálny recept na šťastný partnerský vzťah je veľmi nerealistický plán. Dôvod je jednoduchý... Vzťahy, ktoré tvoríme, sú jedinečné a prechádzajú naozaj špecifickými obdobiami, zážitkami a, v neposlednom rade, tvoria ich osoby, ktoré sú unikátne a majú v sebe to, čo nik iný...

No, aj napriek tomu si myslíme, že hoci nedokážeme nájsť konkrétny recept (ten si každý vzťah musí vytvoriť sám), sú isté ingrediencie, ktoré by nám nemali chýbať, nech už ideme „variť“ čokoľvek... A práve tie vám ponúkame ako inšpiráciu...

B – bolesť

Odkrývať aj svoje slabé miesta pred partnerom zvyšuje vzájomnú blízkosť a pochopenie. Často nám bráni strach, že naša slabosť nebude prijatá. Ukázať svoju bolesť chce odvahu. Kto to však vyskúša, zažije svojho partnera v novom svetle, ako toho, kto dostal dôveru pozrieť sa do vašej najkrehkejšej časti. A profitovať bude i váš partner, ktorý sám pocíti, že je k vám opäť o čosi bližšie. A to je príjemný pocit...

C –„cucflek“ 

Robiť veci, ktoré sa nám zdajú bláznivé... Po čase sa v našich vzťahoch vieme zacykliť a stratiť tú prvotnú pochabosť. Vybehnime z vyjazdených koľají a staňme sa na chvíľu bláznami. Práve táto energia vie dobiť baterky a zmeniť na moment stereotyp a zabehnutý pohľad na partnera. A pokojne si urobte aj cucflek na krku, ako takí pubertiaci! V láske je predsa všetko dovolené.

D – deti   

Nadstavba našich vzťahov, často však aj nenápadní votrelci do vzťahu. Zaneprázdnení povinnosťami okolo detí sa navzájom nenápadne vzďaľujeme. Nové, veľakrát rozdielne pohľady v našich rodičovských nastaveniach vedia vzájomnú priepasť len zväčšiť. Najdôležitejšie je uvedomiť si to a veľa hovoriť o vzájomných potrebách. Deti prišli k nám, nie my k nim. Príde moment, kedy zase ostaneme sami a na to netreba zabudnúť.

M – motivácia

Nestraťte motiváciu starať sa o seba – kvôli sebe i kvôli partnerovi. Ani by ste neverili, ale to, že sa necítite dobre sami so sebou, sa odrazí aj na vašom vzťahu. Nikto nehovorí, že žena musí mať miery 90 – 60 – 90 a muž konkurovať fitnes trénerom. Dobre vyzerať sa dá aj s niekoľkými kilami navyše, niekedy to chce len zopár maličkostí, aby ste sa vo svojom tele cítili dobre, a aby to tak vnímal aj partner. A po ďalšie, nestraťte motiváciu starať sa o partnerstvo. Hýčkajte si ho, hľadajte cesty, ako rozdúchavať oheň lásky, vášne, ako oprášiť staré spomienky.

M – milovanie

Je úplne prirodzené, že sa periodicita vašej fyzickej lásky v manželstve, najmä s príchodom detí, zmení. Tehotenstvo žene často uberá chuť, neskôr je to starostlivosť o deti, domácnosť, práca... Chce to veľa pochopenia. Z oboch strán. Nie vždy sú totiž nespokojní iba muži. Pokiaľ sa cítite fyzicky tak, že by ste sa milovať mohli a zábrana je napríklad psychická, z únavy a podobne, tak si sex, skrátka, naplánujte. Môžete sa dohodnúť na čase, kedy sa budete venovať sebe navzájom, skúste ísť na romantický víkend – pravdepodobne jeden deň „nakompletku“ prespíte, ale už druhá noc/deň môže byť vaša. 

N – niekto iný

Pokušenie. Je súčasťou všetkých vzťahov. Ak nás zaujme niekto iný, paradoxne nám to môže pomôcť pre náš súčasný vzťah. Je to totiž signál, že mi niečo v súčasnom vzťahu chýba. A ak sa nedám zlákať silnou emóciou a nepodľahnem pokušeniu, môžem danú skúsenosť priniesť do vzťahu a spolu s partnerom hľadať to, čo mi chýba a čo je to, čo ma oslovuje niekde inde. Zrelý vzťah túto náročnú situáciu vie využiť vo svoj prospech a rast. Aj tu platí stará známa múdrosť, čo polievaš, to rastie.

H – hádka

K vzťahom patrí, vyjasňuje, upriamuje na problém a v ideálnom prípade pomôže k výmene názorov a vyriešeniu problému. Snažte sa však o to, aby vaša hádka bola konštruktívna – neťahajte do jedného problému veci staré niekoľko týždňov, nezraňujte, neútočte. Držte sa merita veci a to riešte. A ešte čosi: skúste sa držať pravidla – nikdy si nelíhať rozhádaní.

CH – chvíle o samote

Aby sme vedeli byť s niekým, musíme najprv vedieť byť sami so sebou.  Byť vo vzťahu teda neznamená stratiť svoju vnútornú slobodu, práve naopak. Chvíle, kedy si vieme doplniť vlastné baterky, ujasniť si svoje myšlienky, alebo len tak byť, sú nevyhnutné, aby sme potom vedeli byť napojený na človeka vedľa nás.

K – komunikácia

Nech sa deje čokoľvek, treba hovoriť. Veľa si myslíme, ale málo hovoríme. Konflikty majú často prameň v nedorozumení.  Na komunikáciu však treba čas, lebo ak je času málo, ostaneme len na úrovni, ako sa kto mal v práci a čo treba spraviť. Spoločný čas rozvíja komunikáciu a dostávame sa tak k hlbším obsahom, ktoré vyživujú a prehlbujú spoločný vzťah.

K – kríza, koniec?

Asi každý pár zažil moment, kedy mal pocit, že je koniec. Čo vtedy? Veľmi zásadné vedia byť momenty, kedy sa všetko začína, a práve v čase krízy vie byť zázračné si tieto chvíle pripomenúť, ísť na miesta, kde to všetko iskrilo. Pýtať sa sám seba, ale aj partnera, čo bolo to, prečo som si ťa vybral. Čo mi teraz chýba? Potrebujem niečo inak? Spoločný rozhovor, ale aj párové poradenstvo vedia nejednu krízu prekonať a nasmerovať na novú cestu.

L – Láska

Taká tá skutočná, ktorú veľa vzťahov dlho hľadá a rastie do nej. Ako ju spoznáme? Keď prikryjeme partnera dekou, aj keď nás chvíľu predtým veľmi nahneval. Keď máme posledný kúsok koláča a necháme ho pre partnera, aj keď naň máme veľkú chuť.  Keď nám prekáža, že necháva veci na stoličke, ale už nechceme, aby to robil inak. Keď sa dokážeme vzdať svojho, lebo ten druhý to práve potrebuje viac.

P – palivo

Aby oheň horel, je  potrebné neustále prikladať drevo. Podobne aj samotný vzťah potrebuje palivo. Dlhoročné vzťahy končia často spravidla preto, lebo zabudli na zdroje. Vyhaslo nám. Na začiatku je dreva veľa a máme pocit, že to bude navždy. Obyčajná pusa na rozlúčku, nečakané raňajky do postele, objatie pri vysávaní domu, či tanec v papučiach, keď hrá v rádiu dobrá pieseň, vedia vzťahový oheň opäť rozdúchať. Mať vzťah znamená neustálu prácu.

P – príťažlivosť

Či fyzická alebo psychická, je určite dôležitou súčasťou spokojného vzťahu. Často si na tom dávame záležať hlavne na začiatku vzťahu, kedy chceme partnera upútať  a prekvapiť, postupom času sa na to vo vzťahu zabúda. Avšak neustále prebiehajúca iskra vie podporiť vzťah aj v ťažších chvíľach, preto nech neprestávajú momenty, kedy sa znovu a znovu zaľubujete do svojho partnera.

P – pomoc

Nebojte sa požiadať o pomoc – partnera, ak nezvládate svoje povinnosti. Odborníka, ak máte pocit, že to potrebuje váš vzájomný vzťah.

R – rituály

Nielen deti, ale aj my, dospelí, máme radi rituály, upevňujú naše životy a kotvia ich. Vo vzťahoch je to podobne. Niečo pravidelné, jasné, stabilné, nás vie podržať, keď na nič špeciálne nie je čas alebo chuť. Obyčajný spoločný nedeľný obed alebo utorková masáž nôh, vedia vyliečiť nejednu vzťahovú ranu.

R – rešpekt

Nikdy nestraťte rešpekt jeden k druhému. Pre niečo ste sa do seba zamilovali, vzali sa alebo založili rodinu. Človeka môže ovplyvniť čokoľvek, ale podstata zostáva, ak sa stráca, je aj na druhom z partnerov, aby na to svojho najbližšieho s láskou upozornil. A možno i povedal čosi, čo nie je príjemné – napríklad, ak ide o problém s alkoholom, zanedbávanie rodiny, priveľa času tráveného s priateľkami na kávičkách. Vždy však s gráciou a rešpektom. Ste dve dospelé osoby, ktoré sú svojbytné, to si pamätajte! Kameňom sváru často býva rodina – rešpektujte ju, i keď je to niekedy náročné. Buďte vďační za to, že vám dala/vychovala vášho partnera/partnerku, ktorého/ktorú ľúbite. Aj vďaka nim je taký/taká, aký/á JE, a práve takého/takú ho/ju ľúbite.

R – romantika

Nezabúdajte na romantiku pre dvoch a doprajte si ju pravidelne i za cenu plánovania. Buďte občas márniví a nemyslite len na deti, domácnosť. Doprajte si pobyt v luxusnom hoteli len pre vás dvoch, dovolenku či výlet bez detí, buďte na chvíľu dvojicou. Párom, ktorý sa rozžiarený bude opäť tešiť na svoje deti.

S – spoločný koníček

Aktivita, ktorá baví oboch, je niečo, kde môže vzťah opäť dobíjať baterky. Vďaka nej nadobúdame nové zážitky, ktoré nás rozvíjajú a umožňujú navzájom sa spoznávať. Keďže vo vzťahu sa neustále vyvíjame a meníme, spoločná aktivita nás v tomto neustále sa meniacom procese môže spájať.

S – smiech

Nenadarmo sa vraví, že smiech lieči a má množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie. Vráťte sa k drobnostiam, na ktorých ste sa kedysi vedeli smiať. Usmejte sa na seba – ráno, keď vstanete, s pochopením, ak drobci vyvádzajú, namiesto toho, aby ste sa mračili, keď vás manžel ráno netrpezlivo čaká v naštartovanom aute. Čudovali by ste sa, ale aj takáto drobnosť môže pomôcť, vám i vášmu spoločnému vzťahu.

S – sloboda

Prekvapuje vás, že zadaným, ženatým radíme „slobodu“? Ale nie tú vzťahovú! Ale slobodu vnútornú, tú, ktorá rešpektuje druhého, necháva mu priestor dýchať, byť samým sebou, nemusieť sa hrať na niečo, čo nie je... Slobodu ísť za rodinou kedykoľvek, bez výčitiek, aj keď ju partner nemá rád... Slobodu ísť si sadnúť s kamarátkou na kávu (bez partnera), ísť s kamošmi na víkend. Dávate túto slobodu svojej druhej polovičke? Ak nie, je načase sa zamyslieť...

T – ticho

Ticho lieči, ale niekedy vie vzťah aj zabíjať. Pár sa dostáva do momentu, kedy zrazu nie je o čom. Je to často signál, že treba niečo zmeniť, k niečomu sa vrátiť, niečo pridať. Každodennosť nás vie pripraviť o silu robiť veci pre vzťah, ktoré sú netradičné, ale práve to nám vie vrátiť stratenú chuť. Nebojte sa preto naplánovať si spoločný výlet stopom, zahrať si Človeče nehnevaj sa, či ísť na rande každú stredu o 18:00 hodine.

Ž – žiarlivosť

Dobrý sluha, ale zlý pán. Trošku žiarlivosti môže prospieť, ale len ten „zdravej“. Keď sa s partnerom len s láskou „doťahujeme“, a nie kontrolujeme, sliedime, vydierame, kričíme a dusíme... Dávajte si navzájom pozor, do akej miery sa necháte žiarlivosťou ovládať. Drobná žiarlivosť môže niekedy partnerovi napovedať, že mu tá jeho polovička nie je taká ľahostajná, ako si nahovára, a tak je vlastne prínosná. Ale ak vám žiarlivosť nedovolí triezvo rozmýšľať, páli všetko pekné, čo je medzi vami, je načase situáciu riešiť. Otvoreným rozhovorom, stretnutím s odborníkom...

Ž – žarty

V tomto prípade však máme na mysli žarty „negatívne“ – podpichovanie, rýpanie, upozorňovanie na nedostatky. Vo vašom repertoári by nemali byť vôbec, treba sa predsa navzájom rešpektovať. Napokon, o rešpekte píšeme pod písmenom „R“...

Možno si vravíte, že ide len o čriepky, drobnosti, no život je predsa taký zložitý... Ale! Skladá sa z maličkostí, je mozaikou, ktorá tvorí celkový obraz, a preto si vyberte z našich ingrediencií len zopár, ktoré sú vám blízke a uvidíte... Možno aj motýle v bruchu opäť pocítite...

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: