Samovyšetrenie prsníkov: Ako na to?
Nájsť si raz do mesiaca pár minút na samovyšetrenie prsníkov. Chvíľka, ktorá však môže znamenať veľmi veľa. Ako na to?
Rakovina prsníka je hrozbou pre mnohé ženy. No práve ony často zabúdajú na prevenciu. Dohliadajú na všetko a všetkých, iba seba akosi „vynechajú“. A pritom stačí málo. Nájsť si raz do mesiaca pár minút na samovyšetrenie prsníkov. Chvíľka, ktorá však môže znamenať veľmi veľa.
Rakovina prsníka: Týka sa každej desiatej ženy
Zdravé prsia vo vašich rukách
Samovyšetrovanie prsníkov by mali vykonávať všetky ženy od 18 rokov každý tretí mesiac, ženy nad 30 rokov každý mesiac. Ideálny čas je po skončení menštruácie, kedy sú prsia bez hormonálnych vplyvov a ľahšie sa vyšetrujú. Ženy v klimaktériu by si mali prsníky prehmatať každý mesiac – najlepšie prvý deň v mesiaci.
Samovyšetrenie spočíva vo vyšetrení prsníkov pohľadom a pohmatom, prsia by ste si mali kontrolovať v stoji pred zrkadlom, pod sprchou a v ľahu.
Každý prsník sa vyšetruje bruškami troch stredných prstov ruky. Krúživými pohybmi sa pritom v smere hodinových ručičiek postupuje od horného vonkajšieho kvadrantu smerom k bradavke.
Pohmatom sa najprv vyšetria povrchové vrstvy žľazy a potom výraznejším tlakom hlbšie štruktúry prsníkovej žľazy. Po vyšetrení prsníkov treba pokračovať aj vyšetrením v oblasti pod a nad kľúčnou kosťou a pazuchy.
Pri vyšetrení si všímame každú zmenu v prsníkoch – súmernosť, zhrubnutie kože, hrčky prsníka, ktoré pri predchádzajúcich vyšetreniach neboli prítomné. Ak pri vyšetrení spozorujete akúkoľvek zmenu, neváhajte vyhľadať lekára. Majte na pamäti, že nie každá objavená hrčka znamená rakovinu prsníka.
Pri samovyšetrení prsníka si všímajte najmä:
zmeny farby kože na prsníku zvráskavenie kože uzlíky a zhrubnutie tkaniva, ktoré ste predtým nenahmatali zväčšenie alebo zmenšenie jedného prsníka výtok hnedastej alebo krvnej tekutiny z bradavky vťahovanie bradavky, ktoré ste predtým nespozorovali postihnutie bradavky alebo dvorca podobné ekzému
Rakovina prsníka: NIKTO nemôže povedať, že sa ho to netýka...
Správny postup pri samovyšetrení prsníkov
- Vyzlečte sa po pás a postavte sa pred zrkadlo. Obidve ruky voľne pripažte a na intenzívnom svetle skúmajte, či nepozorujete zmeny tvaru prsníkov a ich okolia, či sa nevyskytujú niekde zdureniny alebo pokožka nie je ako pomarančová kôra, prípadne niektorá prsná bradavka nie je vtiahnutá dovnútra. Ak nemáte obidva prsníky rovnako veľké, je to prirodzený jav.
- Obidve ramená zdvihnite a pokračujte v predchádzajúcom pozorovaní tak, že sa pred zrkadlom pomaly otáčate sprava doľava a zľava doprava.
- Uchopte prsníky jeden po druhom medzi svoje dlane a najprv vodorovným, potom zvislým kĺzavým pohybom ich prehmatajte. Pozorujte, či neucítite zatvrdnuté miesto alebo hrčku.
- Ľavé rameno spustite dolu, pravou rukou dookola prehmatajte ľavú prsnú bradavku vo vnútri dvorca, potom ju jemne stlačte, či z nej nepresakuje srvátkový alebo krvavý výtok. Tým istým spôsobom vyšetrite aj pravý prsník.
- Ľahnite si na chrbát, podložte si pod hlavu malý vankúšik, pod ľavú lopatku si položte poskladaný uterák tak, aby ste mali prsník vo vyvýšenej polohe. Pravou rukou si prehmatajte prsník a jeho okolie. Takisto si vyšetrite aj pravý prsník.
- Ľavý prsník si prehmatajte jemným hladiacim tlakom vnútornou stranou troch stredných prstov – nie ich končekmi! Začnite zvonka zospodu, krúživými pohybmi dookola, vždy bližšie k strednej bradavke. Toto urobte dvakrát. Raz majte ruku založenú pod hlavou a raz voľne pripaženú. Takisto postupujte pri prehmatávaní pravého prsníka.
- Ľavú ruku si založte pod hlavu a pravou rukou podobnými pohybmi ako v predchádzajúcom prípade si prehmatajte podpazušie, či v ňom nie je hrčka. Takisto si vyšetrite aj pravé podpazušie.
- Ľavú ruku voľne pripažte. Pravou rukou si prehmatajte jamku nad kľúčnou kosťou. Takisto si vyšetrite aj pravú stranu
Bližšie info o problematike nájdete aj na stránke www.zdraveprsia.sk