Rozdelenie úloh – alebo ako sa v domácnosti nezblázniť

Redakcia | 7. Oct 2017
upratovanie, rozdelenie úloh v domácnosti

Práca predsa šľachtí, povedala som mierne nasrdeným tónom svojmu mužovi, ktorý v rekordnom čase stihol urobiť z nášho príbytku smetisko..

To je predsa ženská práca!

„Práca predsa šľachtí, povedala som mierne nasrdeným tónom svojmu mužovi, ktorý z nášho príbytku opäť a zase urobil spomienkovú modlu svojej internátnej izby spred desiatich rokov, podotýkam, že po divokej izbovici. A to som bola s deťmi iba pol dňa u mamy umývať okná, pretože si zlomila ruku, no a môj otec si tú svoju môže podať s mojím manželom, pretože čo sa týka akýchkoľvek domácich prác, zhodnú sa jednoznačne, „veď to je predsa ženská práca“.

Prečítajte si: Matka roka: Už ani diár mi nestačí!

Tak aj toto môže byť obraz niektorých domácností nielen na Slovensku, ale všade vo svete. Rola ženy a matky bola od nepamäti spájaná so symbolom rodinného krbu a udržiavania tepla domova, starostlivosť o rodinu a chod domácnosti boli na prvom mieste. V súčasnosti to už môže znieť iba ako krásna predstava, utópia, ktorá nemá s realitou nič spoločné.

Milióny manželiek, matiek a žien si želajú, aby mal deň aspoň 30 hodín, pretože zvládnuť starostlivosť o deti, prácu, domácnosť a nájsť voľný čas aj pre seba je častokrát nad ľudské sily. A to nám dá za pravdu aj väčšina pánov, ktorí sa v domácnosti dokážu plnohodnotne uplatniť a svojim polovičkám pomáhajú ako vedia. I keď na druhej strane, patriarchát je tradícia so silnými koreňmi a sú muži, ktorí štrajkujú aj pri takej maličkosti, ako zdvihnúť zo zeme použité ponožky alebo spodné prádlo, prízvukujeme, že jeho vlastné.

Neprehliadnite: Žena doma: Nehovorte mi o sexe

Zaujímalo nás, ako je to u vás doma, či máte úlohy v domácnosti rozdelené, alebo je domácnosť výlučne vaše kráľovstvo a ako svoju polovičku (ne) dobrovoľne zapájate  do upratovania, žehlenia, varenia alebo nákupov.

rozdelenie úloh v domácnosti, upratovanie, žena, muž

Takto ste nám odpovedali na facebooku

Tatiana: „Môj manžel pomáha vo všetkom, vie sa o rodinu postarať po finančnej stránke, ale nakoľko máme dvojíčky, pomáhať v domácnosti berie ako samozrejmosť a robí to rád. Podľa mňa je to v ňom, je to aj o zodpovednosti a aj o ochote, dokonca so mnou v noci vstáva, keď sú deti choré, takže ja nemám tip, ide to samé, za čo som veľmi vďačná.“

Lenka: „No my to doma rozdelené veru máme, nakoľko som už na konci tehotenstva a navyše s nami býva aj švagor.  Rozhodla som sa, že nemienim nikomu robiť poskoka a behať ani jednému okolo zadku, takže každý druhý deň sa u nas vysáva, vytierajú sa podlahy a utiera sa prach. Jedine varenie na nich nenechávam, to by sme sa buď nenajedli, alebo by po ich pokusoch možno ani nebolo už čo upratovať.“

Daniela: „My síce nemáme striktne rozdelené domáce práce, ale môj zlatý manžel mi pomáha ako vie, lebo chápe, že materská nie je dovolenka a dokonca uznáva, že sa miestami narobím viac ako on. Váži si materské  ʺpovolanieʺ, preto nefrfle, keď má zobrať hubku a umyť riady, alebo povysávať. Tak by som chcela vychovať aj svoje potomstvo.“

Ivana: „U nas má drahý na starosti umývanie okien, to fakt neznášam, a tiež vysávanie a umývanie podlahy, keď ja nestíham. A nemám žiadny recept, proste som mu raz povedala „prosím, umy okná“, a on ich umyl.“

Alena: „Môj manžel robí doma všetko, nemáme podelené úlohy, pretože nemusíme, ak vidí, že niečo nestíham ja, spraví to on. Nikdy sme neriešili nejakú deľbu práce, sú práce, ktoré môže spraviť len on (vzhľadom k jeho fyzickým predpokladom), ale inak nič nedelíme na ženské či mužské. Myslím, že v tomto prípade to nie je o tom, ako "si žena muža vycvičí", čo neraz počúvam, ale o návykoch, ktoré si muž prinesie z domu. Musí to byť v ňom a zároveň záleží na tom, ako matky vychovávajú synov, či im "skackajú okolo zadkov", alebo ich vedú k tomu, že v domácnosti nič nie je len tak samo od seba a že každý člen rodiny by mal prispieť svojím dielom.

Neprehliadnite: ČO všetko dokážu malé deti a my o tom nevieme? 7 TIPOV, ako z detí vychovať správnych tínedžerov

Tak vidíte, milé dámy, z vašich reakcií možno usúdiť, že muži a tzv. ʺženské práceʺ  spolu celkom ladia. Žiadne námietky ani odvrávanie, ale skôr rutina naša každodenná. Naši chlapi už neberú upratovanie, varenie alebo nákupy ako výnimočný stav, kedy iba dočasne suplujú, ale  skôr sú pre nich záležitosťou, na ktorej sa musíte podieľať  spoločne.

Netreba to veľmi prehánať

Anketa, ktorej sa zúčastnilo 4 000 amerických manželských dvojíc a ktorej výsledky publikoval časopis American Sociological Review preukázala, že tradičné delenie mužských a ženských úloh v domácnosti prispieva k lepšiemu a aktívnejšiemu sexuálnemu životu. Vedci nám teda chceli naznačiť, že nie je niekedy na škodu nechať mužom trochu vydýchnuť a z domácich prác ich vynechať.

Prečítajte si aj: Prešľapy vo výchove: (NE)bezpečná domácnosť

Na vlastnej koži 

I keď z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že úplne ideálne to nie je ani u nás doma a o výhovorkách môjho partnera, prečo to nemôže upratať, ožehliť alebo oprať by som mohla napísať knihu, jedna skutočnosť to predsa len zmenila (i keď iba na víkend), dieťa. Keďže ešte nemáme vlastné, dostali sme jedno 15-mesačné a na dva dni sme sa stali náhradnými rodičmi (praví rodičia si konečne mohli užiť romantický víkend). Nestačila som sa čudovať a s otvorenými ústami som sledovala svoju polovičku, ako behá s vysávačom, vkladá špinavý riad do umývačky a umýva podlahu, kým som ja trávila čas s malým drobcom. Sám od seba, bez toho, aby som mu čo i len slovkom niečo naznačila. „Sme predsa tím a úlohy si musíme podeliť“, povedal mi pritom ako vešal prádlo a ja som kŕmila nášho malého spoločníka.

Deti a poriadok: Pre a Proti

Mužíkovia: Nová "odroda" mužov

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: