Pravda pod vianočným stromčekom: ako je to s Ježiškom?

redakcia MAMA a ja | 18. Dec 2017
Pravda pod vianočným stromčekom: ako je to s Ježiškom?

Čo urobiť, ak sa vás dieťa opýta, či skutočne nosí darčeky Ježiško (Santa Klaus, Dedo Mráz...)?

Čo môže byť krajšie ako rozžiarené očká detí pod vianočným stromčekom! Keď deti ešte veria, že im darčeky nosí Ježiško, je kúzlo Vianoc neopakovateľné.

Ak cítime ich úprimnú radosť, je nám teplo na duši a tak trochu maškrtíme z ich nevinnosti a srdečnej radosti, že svet zázrakov i splnených prianí v tú jednu jedinú noc v roku existuje. Je však len otázkou času, kedy dieťa z nevinnosti vyrastie a začne o existencii Ježiška pochybovať.

FEJTÓN: Tie najkrajšie VIANOCE
Prečítajte si tiež:

FEJTÓN: Tie najkrajšie VIANOCE

Prečo veriť na Ježiška?

Existuje skupina rodičov, ktorí sú presvedčení o tom, že deťom sa klamať nemá a už od začiatku ich oboznamujú s tým, že vianočné darčeky kupujú oni sami. Ale podľa odborníkov má i viera v Ježiška pre dieťa obrovský význam.

Ježiško deťom sprostredkováva prvé vedomosti o práve a nespravodlivosti. Učia sa, že ich správanie a konanie má svoje dôsledky. Želané správanie sa odmeňuje, zlé sa trestá.

Preto je úplne v poriadku, ak Ježiška tak trochu zakomponujeme do výchovy. „Takéto správanie by sa Ježiškovi určite nepáčilo.“ Táto veta môže dieťa podnietiť k premýšľaniu. Dôležité ale je, aby sme sa mu nevyhrážali. Nemalo by byť poslušné len zo strachu pred bičom. Ale malo by pochopiť, že určité správanie je žiaduce a iné zasa nežiaduce.

Mýtus Ježiška sa väčšinou stráca v škole. Napríklad tým, že starší spolužiaci povedia mladším deťom pravdu. Tu môžete opatrne vyzvedať. Napríklad otázkou: „Čo si myslia tvoji kamaráti o Ježiškovi?“ Tak sa môžete uistiť, že vaše dieťa, ak ešte verí v Ježiška, nebude vysmiate.

Klamete deťom o Ježiškovi?
Prečítajte si tiež:

Klamete deťom o Ježiškovi?

Veriaci to majú jednoduchšie

Vo veriacich rodinách je ľahké deťom vysvetliť, že všetko na svete je dielo Božie. Že vďaka Bohu má otecko s mamičkou prácu, strechu nad hlavou, že žijú v milosti Božej, a preto si môžu dovoliť deťom kúpiť krásne darčeky na počesť narodenia Božieho syna – Ježiška.

Alebo iná verzia: Boh, aby ukázal svoju lásku k nám, poslal ľuďom svojho syna, Ježiša Krista, ako veľký dar. Pretože i my navzájom si chceme prejavovať svoju lásku, dávame si v predvečer slávnosti Narodenia Ježiša Krista darčeky. Darček znamená – mám ťa rád. A keď dostaneme darček a poznáme darcu, je to predsa veľmi fajn.

Ako "Ježiška" vysvetľujú neveriaci?

Môžu deťom prezentovať Vianoce ako oslavu zimného slnovratu. Je to čas, kedy sa už tešíme na blížiacu sa jar. To znamená, že odteraz bude Slnko na oblohe stúpať každý deň vyššie a vyššie a budú sa zase predlžovať dni. Hurá!

Zimný slnovrat bol už v starom Ríme sviatkom obdarovávania a táto tradícia pretrvala i do dôb kresťanstva. Na začiatku boli dary len almužnou pre chudobných ľudí, až neskôr sa rozšírila tradícia vzájomného obdarovávania medzi blízkymi.

Pravdu o Ježiškovi sa deti raz dozvedia

Väčšina detí vôbec nezažije šok, keď sa dozvedia, že Ježiško darčeky nenosí. Je to skôr taký pocit „Ach, škoda“, ktorý však rýchlo precitne do pocitu triumfu, že deti spoznali tajomstvo dospelých.

Mama a otec sa nemusia obávať, že stratia dôveryhodnosť. Deti totiž rýchlo vycítia, že im rodičia „neklamali“, ale že im len chceli sprostredkovať pekné zážitky a skúsenosti.

Čo ak už starší súrodenec pozná pravdu o Ježiškovi?

Staršie deti vedia často z vlastnej skúsenosti, aké dôležité a pekné je veriť na Ježiška, preto sa rady chopia ochrany malých súrodencov. Staršie deti môžu dokonca túto skúsenosť veľmi dobre využiť tak, že pomôžu mladším deťom s dobrými tipmi na darčeky pri písaní listu Ježiškovi, a pritom uľahčiť rozhodovanie rodičom.

Je to výborná možnosť pre starších súrodencov, ako zvládnuť prechod: totiž vedieť pravdu, a napriek tomu mať ešte možnosť veriť a mať podiel na ilúzii.

List Ježiškovi

V mnohých rodinách je tradícia písať list Ježiškovi aj so zoznamom vytúžených darčekov. Na tom nie je nič zlé, ani keď už deti na Ježiška neveria. Dospelí sa tak aspoň dozvedia, po čom deti túžia. Neznamená to však, že by mali dostať všetko.

Využite situáciu

Keď sa deti dozvedia, ako to v skutočnosti s vianočnými darčekmi je, nenásilnou formou ich môžeme viesť k tomu, že by mali tiež niekomu urobiť radosť darčekom, ktorý samy alebo spoločne s nami vyrobia. Môžu potešiť nejakú blízku osobu, ktorá je sama, pripraviť darček pre spolužiakov na vianočnú besiedku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: