Praktické tipy do kuchyne: Čím nahradiť suroviny a vylepšiť pečenie
Nápady, ako nahradiť chýbajúce suroviny, triky pre rýchlejšie varenie, lepšie vyklápanie dezertov, tipy pre vianočné pečenie či uskladnenie dobrôt.
Čím nahradiť chýbajúce suroviny
Niekedy sa stane, že nám počas varenia alebo pečenia chýba dôležitá surovina. Netreba panikáriť! Existuje mnoho alternatív, ktoré dokážu v recepte dobre zafungovať.
- Maslo: Ak dôjde maslo, môžete ho pri pečení nahradiť rastlinným olejom. Orientačne platí pomer 100 g masla = cca 80 ml oleja. Pri krémoch použite rastlinnú nátierku s neutrálnou chuťou.
- Vajcia v pečení: Nemáte vajcia? Ako spojivo v ceste výborne poslúži rozpučený banán (cca ½ banánu za 1 vajce) či jablkové pyré. Vegetariánskou a vegánskou alternatívou je „ľanové vajce“ (1 PL mletých ľanových semiačok zmiešaš s 3 PL vody a necháš nabobtnať).
- Citrónová šťava: Chýbajúci citrón nahradí jablčný alebo vínny ocot v dressingoch a omáčkach, pričom chuť zostane svieža.
- Prášok do pečiva: Na 1 čajovú lyžičku prášku do pečiva použite 1/4 čajovej lyžičky jedlej sódy a 1/2 čajovej lyžičky octu alebo citrónovej šťavy.
- Cukor: Kryštálový cukor môžete nahradiť medom, javorovým či agáve sirupom, prípadne trstinovým alebo kokosovým cukrom. Pri sirupoch však uberte z množstva, sú sladšie.
- Kyslá smotana: V dressingoch a omáčkach ju môžete nahradiť bielym jogurtom. Je to aj zdravšia alternatíva.
- Múka: Nemáte klasickú pšeničnú? Špaldová múka zvyčajne funguje v pomere 1:1. Pri bezlepkových alternatívach (mandľová, pohánková, ovsená) upravte recept – pridajte viac spojív (vajcia, ľanové semiačka) alebo tekutín.
Prečo banán nahradí vajce? Banán je prirodzene sladký a má lepkavú textúru, vďaka čomu pomôže spojiť cesto podobne ako vajce. Navyše dodá jemný nádych sladkosti a vláčnu konzistenciu.
Chladnička - ako udržať poriadok a usporiadať potraviny
Lepšie pečenie a vyklápanie dezertov
Nie je nič horšie ako pokaziť krásny koláč pri vyklápaní z formy. S týmito trikmi sa nepríjemným prekvapeniam vyhnete.
- Papier na pečenie: Vyložte formu papierom a koláč po upečení len vytiahnete. Pri tortových korpusoch vystrihnite presný kruh na dno formy, boky potrite maslom a vysypte múkou.
- Nepriľnavé vaľkanie: Cesto si položíte medzi dva papiere na pečenie a rozvaľkáte. Už žiadne lepenie cesta o valček či dosku.
- Ľahšie vykrajovanie: Ak sa cesto lepí na formičku, jemne ju poprášte múkou. Vykrojené tvary sa ľahšie prenesú na plech.
- Chrumkavá kôrka: Pri pečení chleba alebo pečiva vložte do rúry malú misku s vodou. Para zlepší textúru, kôrka bude chrumkavejšia a vnútro mäkšie.
- Extra trik: Nepodceňujte kvalitnú silikónovú stierku – pomôže dostať cesto presne tam, kde ho chcete, a to bez zbytočného plytvania a neporiadku.
Kedy voda zovrie rýchlejšie?
Ak chcete, aby voda zovrela čo najrýchlejšie, zakryte hrniec pokrievkou, aby sa teplo neunikalo. Ideálne je použiť širšiu a nižšiu nádobu, ktorá lepšie prenáša teplo. Ak je to možné, začnite s teplou vodou z kohútika, čím ušetríte čas na jej zohrievanie. Odmerajte len toľko vody, koľko skutočne potrebujete, pretože menšie množstvo sa zohreje rýchlejšie. Na sporáku nastavte vyšší výkon, aby sa proces urýchlil. Soľ alebo iné prísady pridávajte až po dosiahnutí varu, aby sa nezvyšoval bod varu vody.
Praktické skladovanie potravín
Dobrý systém usporiadania potravín a surovín dokáže ušetriť veľa času a nervov. Navyše tak predídete zbytočnému plytvaniu.
- Strukoviny, múku, cukry a sušené ovocie uchovávajte v zaváracích pohároch alebo priehľadných nádobách. Hneď viete, čo chýba a čo potrebujete dokúpiť.
- Pri mrazení si vrecká alebo dózy označte menovkami a dátumom, aby ste vedeli, ako dlho sú potraviny uskladnené.
- Umiestnite potraviny do chladného, tmavého a suchého prostredia. Napríklad, zemiaky, cibuľa a cesnak by mali byť uskladnené v suchých, vzdušných priestoroch.
- V chladničke si vytvorte jasné zóny pre rôzne druhy potravín (napríklad mliečne výrobky, mäso, ovocie a zeleninu).
- Uchovávajte potraviny, ktoré musia byť spotrebované skôr, na prednej strane poličiek, aby ste na ne nezabudli.
Uskladnené potraviny by sa mali pravidelne kontrolovať, aby ste včas odhalili prípadný výskyt hmyzu alebo plesní. Ak dôjde k výskytu škodcov, je potrebné kontaminované potraviny bezpečne zlikvidovať a dôkladne vyčistiť priestory určené na skladovanie.
Ovocie a zelenina: Ako správne umyť, skladovať a zamraziť
Špeciálne tipy pre vianočné pečenie a uskladňovanie koláčikov
Vianoce sú časom, keď kuchyňa rozvoniava škoricou, klinčekmi a medom. Aby si si sviatky užila s menším stresom:
- Príprava ciest vopred: Zamiešajte cesto na perníky či linecké už dopredu a zamrazte ho. Pred Vianocami stačí rozmraziť, vykrojiť a upiecť.
- Mäkké perníčky: Uložte perníčky do plastovej dózy s kúskom jablka alebo chleba. Vďaka vlhkosti zmäknú a budú lahodné.
- Ukladanie koláčikov: Oddeľte vrstvy papierom na pečenie, aby sa nelepili k sebe. Aromatické druhy skladuj osobitne, aby neovplyvnili chuť ostatných.
- Rozloženie práce: Jeden deň pripravte cesto, ďalší pečte a následne zdobte.