Asi ma z teba porazí: Praktické tipy, čo robiť, keď vás zaslepuje hnev

Redakcia | 15. May 2019
Asi ma z teba porazí: Praktické tipy, čo robiť, keď vás zaslepuje hnev

Hoci nezanedbávame prevenciu a snažíme sa vyhnúť tomu, aby tlakový hrniec zvaný agresivita vybuchol, môže sa stať, že v nás ukričaný potomok vyvolá prudkú túžbu použiť porcovací nôž. Čo robiť, aby sme sa vyhli kariére Jacka Rozparovača v dojčiacej podprsenke?

Nedovoľte hnevu, aby vás ovládol

4 kroky ako udržať emócie na uzde

1. Odíďte

Položte mrnčiace dieťa na bezpečné miesto (postieľka je ideálna, v núdzi stačí aj deka na zemi alebo koberci) a choďte do vedľajšej miestnosti. Namiesto dieťatka zbite napríklad vankúš, to vám krátkodobo pomôže ventilovať hnev.

Alebo počítajte do desať. Plačte. Zhlboka dýchajte. Dieťatko bez vás päť minút vydrží a vy sa stihnete upokojiť aspoň natoľko, aby ste sa svojím počínaním nedostali do hlavných televíznych správ. 

2. Rozvíjajte empatiu

Predstavte si samu seba na mieste svojho bábätka. Bolí ho zúbok? A čo robíte vy, keď sa vám zubár šťúra svojimi nástrojmi kúsok od zapáleného nervu? Trápi ho bolesť bruška? A spomínate si, aká ste bola pri chrípke, alebo po opici?

Váš potomok je mrzutý z únavy? A vy ste snáď krátko po prebudení ako slniečko? Nezabudnite, že dojča má len veľmi obmedzený repertoár vyjadrovacích prostriedkov. To, čo sa mu nepáči dokáže dať najavo iba plačom. Neplače preto, aby vám zaistilo jednosmerný lístok na psychiatriu. Plače preto, že nevie dať inak najavo, že ho niečo trápi.

3. Dovoľte vstúpiť zlodejovi do prázdneho domu

To je účinná meditačná technika, ako sa vyhnúť hnevu. Jednoducho sledujte svoje emócie a nič k nim nepridávajte. Zlodej, ktorý nemá čo ukradnúť, nemá dôvod zotrvávať vo vašom príbytku. Hnev, ktorý nie je živený, skoro odznie. Možno to znie smiešne, ale vyskúšajte to. Keď to funguje u tibetských mníchov, prečo by to nemalo fungovať u vás?

4. Kúpte si štuple do uší

Primitívna, ale účinná rada. Hluk je jeden z najväčších stresujúcich faktorov. Nadmerný hluk môže dokonca aj zabiť. Detský krik niekedy dosahuje podobnú hladinu decibelov ako zbíjačka. Štuplíky do uší utlmia vrieskanie bábätka aspoň na úroveň, keď nebudete mať pocit, že vám každú chvíľku exploduje lebka a mozog vám vytečie nosnými dierkami von.

Štuplíky by nemali primárne slúžiť na to, aby ste sa zamkli vo vedľajšej izbe a užívala si božské ticho, ale skôr aby ste mohli plačúce bábätko pestovať v náručí alebo uspávať v tesnej blízkosti. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: