Potrebujú muži superženy?

Redakcia | 13. Jul 2020
Superženy muži nepotrebujú

Nepočujú sa navzájom, nešťastní sú obaja. Je vám to známe?

Manželstvo v kríze, výčitky, hádky, slzy... On jej píše (áno, píše, veď prečo nevyužiť médiá aj v manželstve, hoci z druhej izby toho istého domu), čo všetko robí pre domácnosť, ona mu odpisuje, čo všetko robí ona... A nikam to nevedie. Nepočujú sa navzájom, nešťastní sú obaja. Je vám to známe? 

Podľa štatistík sa takmer tretina manželstiev rozvádza. Je to moderný trend alebo ľudské zlyhanie? 

Ako ďalej po NEVERE?
Prečítajte si tiež:

Ako ďalej po NEVERE?

Čo v skutočnosti potrebuje žena a čo muž? 

Podľa autorky knihy Túžba ženy, Daniele Starenkyn muž potrebuje od ženy počuť: „Potrebujem, aby si ma miloval a chránil. Potrebujem ťa!“

Na to, aby toto muž dokázal žene dať, musí byť zrelý a mať jasno v prioritách. Na to, aby toto dokázal, potrebuje vedieť lásku dávať. Nemôže už byť viac malým dieťaťom, ktoré ako vieme, potrebuje lásku prijímať a nie je jeho povinnosťou lásku dávať. Na to, aby sa z chlapca stal muž, musí sa vzdať svojej pôvodnej rodiny a na prvé miesto postaviť tú svoju novú - so svojou manželkou (partnerkou) a deťmi. 

Ak sú na dennom (a pokojne aj týždennom) poriadku návštevy mamičky alebo iných rodinných príslušníkov, často to ženu dostáva do nemilej pozície. Mala by som byť tolerantná... Nechodí predsa za inou ženou... Nie sú to predsa cudzí ľudia... Je to predsa rodina, čo je na tom zlé? To, že je to na zbláznenie, to je na tom zlé! 

Žena chce byť prioritou

Žena potrebuje byť pre muža prioritou číslo jeden. Potrebuje cítiť, že ona a ich spoločné deti sú na prvom mieste. Nie pomoc kamarátom, nie nákup pre (úplne zdravú a samostatnú dospelú) sestru, nie vybavovanie autoservisu pre kolegyne. Ona a jej deti, takto to potrebuje...

Neznamená to, že jej muž nemôže pomôcť svojej rodine  v núdzi, podať pomocnú ruku priateľovi, alebo relaxovať s kamarátmi. Znamená to, že na prvom mieste je žena a deti. Všetko ostatné má svoje miesto až potom. 

Potrebujem ťa!

Na to, aby to žena dokázala mužovi vyjadriť, taktiež potrebuje dosiahnuť taký stupeň zrelosti, že odloží svoju hrdosť a dokáže priznať svoje pravé potreby. Žena sa chce cítiť milovaná, ochraňovaná, videná. Tak ako je podľa Starenkyn úlohou muža ochrániť rodinu, je prirodzenou túžbou ženy vychovávať a opatrovať. Žena sa chce starať o svoju rodinu a deti, ale potrebuje muža , aby jej bol oporou.

Prevzatie iniciatívy

Ak by sme sa opreli o staršie stereotypy, potom muž by bol ten, kto organizuje program rodiny, stará sa o záležitosti okolo organizácie dovoleniek, trávenia voľného času, starostí okolo domu, pôžičiek, hypotéky... Ak žene vyčíta, čo všetko robí pre rodinu, nie je to preto, že by to robiť nechcel. Nepotrebuje (alebo v tej chvíli nedokáže) počuť, čo všetko pre rodinu robí žena. Chce len počuť ocenenie za to, čo robí on. Byť ocenený za svoju prácu je prirodzenou ľudskou potrebou.

Všetci občas potrebujeme počuť, že to, čo robíme, robíme dobre, a že si to ostatní vážia. A muži to potrebujú počuť trošku viac.

Čoraz viac žien však v súčasnosti preberá mnoho úloh na seba. Je to snáď akýsi prirodzený vývin spoločnosti? Je za tým emancipácia? Ženy sú totiž hrdinky, dokážu všetko  - aj trávnik pokosiť, aj drevo narúbať a snáď aj nový plot by dokázali postaviť. Nemajú problém s vŕtačkou, kosačkou, alebo maliarskym valčekom. Jednoducho, akoby odzvonilo mužským prácam. 

Potrebujú muži superženy?

„Muži potrebujú cítiť zodpovednosť, inak sa z nich stávajú „neschopáci“, tvrdí Starenkyn. Potom je jednoduché siahnuť po mobile a niekoľko hodín denne stráviť hraním hier, kde muž zažíva aspoň iluzórny pocit zodpovednosti, a najmä iluzórny pocit ocenenia a  víťazstva. 

Keď má muž toľko času, aby ho trávil niekoľko hodín denne pri mobile alebo online hrách, zrejme má málo zodpovednosti. Ak ste žena, ktorá práve dnes pokosila trávnik, kým sa vaša polovička mohla hrať na mobile, je čas sa zamyslieť. Na to, aby muž prevzal iniciatívu, potrebuje priestor...

Muži potrebujú rešpekt, fyzický dotyk a (samozrejme) sex 

Muži cítia rešpekt ako prejav lásky. Potrebujú cítiť, že žena rešpektuje jeho životnú cestu, jeho hodnoty, jeho kariéru. Keď sa cíti rešpektovaný, cíti sa milovaný. 

Muži potrebujú „nesexuálne“ dotyky rovnako ako tie „sexuálne“. Hoci to často vyzerá, že nepotrebujú tento typ fyzického kontaktu natoľko ako ženy, opak je pravdou. Dotyky sú pre muža posolstvom „ som tu a záleží mi na tebe. Milujem ťa a chcem, aby si sa cítil šťastný.“ 

Sex potrebujú obaja

Tak, ako sa žena  potrebuje cítiť vnímaná ako sexuálne príťažlivá, muž potrebuje taktiež akési potvrdenie svojej sexuálnej príťažlivosti. Sexuálna túžba a jej spoločné naplnenie je prirodzenou súčasťou vzťahu a potrebou oboch z partnerov.

Ak sa vo vzťahu vyskytnú problémy so sexom, treba hľadať príčinu hlbšie... Korene týchto problémov, najmä vo vzťahoch, kde sexualita v začiatkoch fungovala veľmi dobre, bývajú niekde úplne mimo postele... 

Vo vzťahu sú dvaja

Tak, či onak, vo vzťahu sú dvaja a každý má svoje potreby. Nie je v našej moci zmeniť toho druhého, takže každý musí začať od seba. Prvým krokom by mohlo byť uvedomenie si svojich vlastných potrieb (čo je to, čo skutočne potrebujem?) a hoci toho druhého nedokážeme zmeniť, môže byť užitočné skúsiť sa pozrieť na vec aj jeho optikou, prípadne sa zamyslieť – čo je to, čo v skutočnosti potrebuje on(-a)?

ZDROJ: madamenoire.com/
www.jordangrayconsulting.com/

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: