Polycystické vaječníky – ako na ne?
Syndróm polycystických vaječníkov alebo tiež hyperandrogénny syndróm komplikuje život 5 až 10 % žien v plodnom veku.
Ako sa prejavuje syndróm polycystických vaječníkov
Nie je presne známe, na základe čoho toto ochorenie vzniká, dáva sa však do súvislosti s nedostatočným fungovaním hormonálneho systému v tele ženy. Klinické prejavy sú vonkajšie (akné, zvýšené ochlpenie, sklon k plešiveniu) a vnútorné, keď dochádza k tvorbe cýst na vaječníkoch a k narušeniu menštruačného cyklu, pri ktorom dochádza k ovulácii len zriedkavo alebo vôbec.
Prečítajte si: Lekár radí: Čo všetko treba vedieť o menštruačnom cykle
Pomerne často sa tento syndróm vyskytuje u obéznych žien, pričom úpravou životosprávy a hmotnosti sa zvyčajne podarí dosiahnuť nápravu. V prípade potreby sa aplikuje hormonálna liečba – napr. hormonálna antikoncepcia, ktorá umožňuje predchádzať tvorbe cýst na vaječníkoch.
Prečítajte si: Jedlo a vitamíny na ceste k dieťaťu: 10 pravidiel, ako schudnúť
Liečba polycystických vaječníkov
Pokiaľ sa stav neupraví ani po znížení hmotnosti, ani po hormonálnej terapii, je tu ešte možnosť operácie. Ide o tzv. drilling vaječníkov, pri ktorom sa počas laparoskopickej operácie „navrtávajú“ vaječníky, a to buď laserom alebo elektrickým nástrojom.
Časť vaječníkov (postihnutá cystami) môže byť počas operácie odstránená, zvyšok však dokáže pri pokračujúcej liečbe i naďalej plniť svoju funkciu. Takáto operácia môže priniesť žiadané naštartovanie ovulácie u žien, ktoré doteraz práve kvôli cystám na vaječníkoch nemohli otehotnieť.
Prečítajte si: Neplodnosť alebo Ani vám sa nedarí otehotnieť?