Neradi cvičíte? 8 tipov, ako sa motivovať
Možno patríte k tým šťastnejším, ktorým cvičenie prináša euforické pocity alebo sú od neho, dokonca, závislí. Ak sa vám však pri myšlienke na návštevu fitka dvíha žalúdok a v hlave máte hromadu výhovoriek, prečo dnes nie, nezúfajte, je to prirodzené.
Cvičenie nie je človeku prirodzené
Z evolučného hľadiska nie je cvičenie pre človeka prirodzené. Aktívny pohyb sa vykonával pri hľadaní potravy a keď sa jedlo našlo, odpočívalo sa, aby sa šetrila energia. V dnešnej dobe však pri zháňaní potravy nevykladáme dostatočnú fyzickú námahu, a preto musíme športovať. Fyzická nečinnosť je nebezpečná a spája sa napríklad so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva o 30 – 40 %, cukrovky o 20 – 60 % a predčasným úmrtím o 30 – 50 %.
BEH po pôrode - ako som začala JA
8 tipov, ako sa motivovať k cvičenie
- Určite si, prečo chcete cvičiť. Pre zdravie? Pre vaše deti? Pre dobrý pocit? Jasne definovaný cieľ je výbornou motiváciou.
- Zožeňte si parťáka na cvičenie. Podľa prieskumov cvičíme dlhšie a vytrvalejšie, ak cvičíme s kamarátkou či členom rodiny.
- Za dosiahnuté ciele sa odmeňte, no iba v prípade, že ich skutočne dosiahnete!
- Návyk na cvičenie sa vytvorí ľahšie, ak cvičíte pravidelne v tú istú dobu. Podľa odborníkov je najlepší čas ráno.
- Začnite aktivitou, ktorú si viete najviac užiť. Je väčšia pravdepodobnosť, že s ňou neskončíte hneď na druhý deň.
- Nemusíte hneď odcvičiť hodinu, na začiatok stačí aj pár minút.
- Pripravte si nadupaný playlist, ktorý vás udrží v pohybe.
- Zaobstarajte si psíka. Pravidelné prechádzky sa rátajú ako pohyb.
Začínate s behom? Máme pre vás tréningový plán!
Na vytvorenie návyku sú potrebné asi 3 – 4 mesiace, potom vaše vnútorné motivátory udržia vašu cvičebnú rutinu v chode. A kto vie, možno sa aj z vás stane športový „závislák“.