Nemrhajte časom: 10 TIPOV ako ušetríte čas v domácnosti!

Mgr. Zuzana Paprskárová | 9. Jan 2018
čas, plytvanie časom, ušetrite čas, nakupovanie, zľavy, žena, matka, varenie

Túžite po tom, aby mal váš deň minimálne 30 hodín? Máte každý deň zaplnený do poslednej minúty? Varenie, pranie, nakupovanie, upratovanie, deti...a v tomto celom zmätku ani chvíľka navyše len pre vás? Nepodliehajte panike a prečítajte si naše rady ako s časom „zatočiť“.

Nekonečné rána.. Dôvod? Nemáte čo na seba!

Toto musíte stopnúť! Ušetríte si tým množstvo času. Zaveďte si s deťmi v nedeľu večer pravidelný čas na chystanie outfitu pre vás a deti na celý týždeň. Môže sa z toho nakoniec stať príjemný relax a pravidelná zábava s vašimi deťmi. Vyčleňte si skrinku alebo policu v skrini, kam si tieto outfity na celý týždeň nachystáte. Ráno tak len siahnete a oblečiete sa, ušetríte čas špekulovaním nad tým, čo- s čím skombinovať.

Televízor zapínajte iba ak to stojí za to!

Vyberajte si čo budete pozerať! Televízor je v skutočnosti zlodej času. Nemá význam mať ho zapnutý celý deň. Vašu pozornosť môžete zamerať na užitočnejšie veci. Ak máte chvíľku voľna, siahnite po knihe, na ktorú si dlhšie neviete nájsť čas! Kopia sa vám doma noviny a časopisy? Ak už máte televízor zapnutý, vypnite zvuk počas reklám a siahnite po časopise.

Darčeky nakupujte vtedy, keď na niečo vhodné natrafíte

Je jedno, že Vianoce budú až o štyri mesiace, alebo že sestra má narodeniny o pol roka. Ak natrafíte na niečo, čo vás osloví a intuitívne vás napadne, koho by to potešilo, kúpte to! Neskôr vám to ušetrí čas a energiu. Rovnakým spôsobom využite výpredaje. Nakúpte darčeky vopred za polovičné alebo ešte výhodnejšie ceny. Môžete tak vašich blízkych neskôr obdarovať hodnotnejšie a v konečnom dôsledku ešte ušetríte.

Neporovnávajte sa!

Nesúťažte s nikým! Ak má váš drobec besiedku v škôlke a očakáva sa od vás niečo upiecť a priniesť, nevešajte hlavu ak nestíhate! Svet sa nezrúti ak budú práve vaše koláčiky kúpené v obchode.

Neprepadajte panike ani po návšteve u kolegyne, ktorá má o jedno dieťa viac a doma dokonalý poriadok! Nie je to realita, je to fake! Zistili by ste to ihneď po neplánovanej návšteve..

Dodržiavajte pevnú organizáciu

Šeky, platby, maily... Máte v tom chaos? Kopia sa vám šeky na stole a vy netušíte, čo ste už vybavila? Chyba! Zásada číslo jeden- na každý mail klinite len raz a ihneď odpovedajte. Ak je to možné, následne ho vymažte. Budete prekvapená, koľko času vám to ušetrí.
Faktúry, doklady, úhrady si zakladajte ihneď ako danú vec vybavíte, uhradíte. Vyhnite sa ukladaniu dokladov na kôpku s tým, že keď budete mať neskôr čas, potriedite si to.

Nevarte na objednávku!

Nepýtajte sa vašich detí, na čo majú chuť a čo im máte navariť: je to absolútne neefektívne! Absolútny zákaz platí na varenie zvlášť pre každého člena rodiny podľa chuti. Naučte deti od mala, že jesť sa bude to, čo je navarené. Samozrejme s rešpektovaním toho, ak niektoré dieťa niečo vyslovene neznáša. Nebojte sa, nezomrú od hladu, veľmi rýchlo sa spamätajú!

Na logistike stojí celá rodina!

Dohodnite sa so susedmi alebo rodičmi spolužiakov a striedajte sa pri rozvážaní detí. Môže vám to veľmi pomôcť, ušetríte financie, energiu a nekonečný čas strávený v aute.

Nakupujte efektívne!

Je chvályhodné, ak ste šetrná. Je predsa zrejmé, že v rodine s deťmi sa ráta každé euro. Nemusíte to však dohnať do krajnosti a behať z obchodu do obchodu podľa toho, čo kde majú práve v akcii. Z výhodnej kúpy možno nakoniec nič nebude, pretože to prejazdíte na benzíne. O čase, ktorý s tým premrháte nehovoriac.

domácnosť, čas, efektívne, matka roka, outfit, logistika, stres

Využite pomoc vašich detí

Už trojročné deti vám vedia efektívne pomôcť! Neveríte? Poproste ich, aby vám pomáhali vybrať z práčky bielizeň a vyvešať ju. Budú nadšené a budú mať pocit dôležitosti a spolupatričnosti. Pomôcť vám môžu aj pri výbere riadu z umývačky. Učte ich, že oblečenie si môžu obliecť opakovanie, lebo inak ho treba oprať, usušiť a uložiť. Deti v určitom veku majú tendenciu upratovať si oblečenie štýlom hodenia do koša na prádlo, je to predsa jednoduchšie.

zdroj:parents.com


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: