Návod na to, ako sa stať ideálnym partnerom tehotnej ženy...

Redakcia | 5. May 2016
Návod na to, ako sa stať ideálnym partnerom tehotnej ženy...

...a pomôcť jej prežívať spokojné tehotenstvo.

Nálady, uplakanosť, chute, nechute, slzy, smiech... To všetko lomcuje vašou polovičkou, keď čaká bábätko. Nastavte sa tak, že je to normálne a prečitajte si rady, ktoré spísali práve ženy - čakateľky. Uvidíte, že tehotenstvom OBAJA prejdete v pohode!

  • Informujte sa o zmenách a stavoch, ktoré pociťuje.
  • Ak môžete, navštevujte s ňou tehotenskú poradňu (aspoň občas).
  • Nešetrite nežnosťami, pozornosťou, hladkajte jej bruško.
  • Občas jej pomasírujte preťažené chrbtové svalstvo.
  • Prejavujte jej pozornosť (raňajky do postele, pomoc s nákupom).
  • Nefajčite v prítomnosti tehotnej partnerky a nedovoľte ani ostatným priateľom a známym, aby tak robili.
  • Buďte viac doma, v spoločnosti partnerky. Neznamená to, že sa musíte vzdať posedení s priateľmi, návštevy futbalových zápasov a podobne, ale všetko s mierou. Tehotná žena sa vzdáva mnohých vecí, ktoré bežne predtým robila, ukážte jej, že sa to týka i vás.
  • Určite sa hlavne s približujúcim sa pôrodom budete rozprávať na tému otec pri pôrode.  Pre mnohých mužov to môže byť krásny a extrémny zážitok, ale na druhej strane, to nie je jediný spôsob, ako ukázať žene, že ju ľúbite a o dieťa stojíte (to dávame do pozornosti  i partnerkám).
  • A najdôležitejšie: Dávajte jej najavo, že ju ľúbite. Tehotná žena často pociťuje neistotu, potrebuje vedieť, že je milovaná, bude sa potom cítiť dobre. Takéto ženy lepšie zvládajú stres, prežívajú svoje tehotenstvo pokojnejšie, sú zdravšie, a to sa odráža i na nenarodenom dieťati.

Je nám jasné, že nie je všetko také jednoduché, ako ľahko sa to píše. Niekedy urobiť  úplne banálne veci je oveľa ťažšie, ako sa zdá. Napríklad také domáce práce. Ženy sú  emancipované, obaja súhlasíte s rovnoprávnosťou, ale niekedy naozaj neviete, ako si rozdeliť tie povinnosti. A vy - muži možno máte pocit, že celkovo chcú ženy od vás priveľa - chcú, aby muž bol nielen dobrým manželom, milencom, ale i kamarátom, ktorý by ich sprevádzal, počúval, rozumel by im a chápal ich, čo práve v tehotenstve nie je jednoduché. A hlavne, keď má žena vplyvom hormónov premenlivé nálady. A ešte by chceli, aby muži boli po narodení dieťaťa dokonalými otcami. Ale na druhej strane, žena, ktorej sa dokážete i v tejto rovine priblížiť, vám to niekoľkonásobne dokáže vrátiť.  Nemusíte byť dokonalí, každá snaha v tomto smere sa veľmi cení...

A ako sa pripraviť na úlohu otca?

Nemajte z tejto zmeny strach. Je výborné, že budete mať vlastné dieťa. Život znamená zmenu a bez potomkov by sa skončil. Preto je z hľadiska prírody plodenie detí a ich výchova v podstate aktom sebazáchovy. 

Choďte s partnerkou na ultrazvuk alebo si nechajte doniesť snímok. Prvé snímky bábätka z ultrazvuku, ktoré ukazujú pohyby a tlkot srdiečka dieťaťa, vás môžu dojať rovnako ako budúcu mamu.

Nebojte sa o lásku vašej partnerky, nezmizne, keď sa jej narodí dieťa. Dieťa nie je vaším sokom v láske. Zo začiatku vyžaduje síce viac pozornosti, ale situácia sa časom upraví.  Dobrý partnerský vzťah, v ktorom sa narodí dieťa, zvyčajne naberá na svojej kvalite.

Ozajstné otcovské pocity a bližší kontakt s dieťaťom, ktorý matka dostala od prírody, zažijete až po narodení dieťaťa. Nemajte obavy, od prvého dňa ho budete ľúbiť!

Tehotenstvo naozaj nie je iba záležitosťou ženy.

PS: Mamičky - čakateľky: pokojne to medzi sebou šírte a zdieľajte. Verte, chlapi naše posty a zdieľania radi čítajú. Vraj sa tak učia s nami žiť.

Môže vás zaujímať:

Pomoc! Moja žena je tehotná!
Tri trimestre tehotenstvaNewsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: