Namiešajte si svoj elixír krásy a mladosti

Redakcia | 12. Dec 2017
Namiešajte si svoj elixír krásy a mladosti

Hovorí sa, že fyzická krása ženy je zrkadlom jej vnútorného vyžarovania a spokojnosti so sebou samou.

Asi bude na tom niečo pravdy, pretože, milé dámy, každá z nás si určite prešla obdobím alebo ho práve zažíva, kedy ste sa cítili akosi krajšie, príťažlivejšie, čoho dôkazom vám určite boli aj obdivné mužské pohľady.

Možno ste práve boli v ošiali zaľúbenia, vaša láska vás požiadala o ruku alebo ste zistili, že práve čakáte vytúžené dieťatko. To všetko sú stimuly, ktoré vás dokážu vnútorne naladiť a rozprúdiť akúsi zvláštnu energiu, ktorú potom vyžarujete navôkol, doslova žiarite, cítite sa šťastná, krásna a jedinečná. Je to akýsi druh vnútornej spokojnosti, ktorý prospieva aj našej fyzickej kráse.

Okrem toho, nášmu zovňajšku prospievajú aj ďalšie záležitosti. Krémy, rôzne doplnky a špeciálne potraviny, ktoré sľubujú  zázraky na počkanie to naozaj nie sú. Tie najobyčajnejšie veci sú skutočne zázračné, len ich treba skombinovať v správnom pomere a pravidelne aplikovať.

Pre krásu a zdravie opäť pitný režim

Opakovanie je matka múdrosti a preto si znovu pripomíname, aké dôležité je piť, hlavne čistú vodu a občas aj bylinkové čaje, zeleninové alebo ovocné šťavy.

Dospelý človek by mal denne vypiť približne 2,5 až 3 l čistej vody. Keďže telo človeka tvorí 60 % vody, je veľmi dôležité, aby boli tekutiny neustále dopĺňané.

Ani tie najdrahšie hydratačné krémy nepomôžu vašej pokožke, ak je u vás pitie čistej vody na vedľajšej koľaji. Dodržiavanie pitného režimu sa z dlhodobého hľadiska vždy odrazí na vzhľade pokožky.

Pleť je sviežejšia, vypnutejšia a pôsobí mladším dojmom, to isté platí aj o pokožke na tele, ktorú bude nepekná celulitída zďaleka obchádzať. 

Čím je človek starší, mal by o to viac dbať na pitný režim a určite ho nepodceňovať. Navyše pitie vody napomáha k detoxikácii organizmu.

Pestrá a vyvážená strava pre krásu i zdravie

Zásady zdravej výživy sú všeobecne známe, a keďže to, čo prospieva telu, prospieva aj pokožke, je zdravá výživa jednou z najhlavnejších ingrediencií elixíru krásy a mladosti.

Strava však musí byť dostatočne pestrá, pretože iba vtedy dostane organizmus všetko, čo potrebuje a zároveň nie je zaťažovaný niektorou z potravín. Skúste obohatiť svoj jedálny lístok napríklad paradajkami. Ako silný antioxidant znižuje riziko vzniku rakovinových ochorení, podporuje funkciu krvného obehu a chráni ľudskú pokožku zvnútra.

Cukru sa radšej vyhnite, mladistvému vzhľadu určite nepomáha. Cukor sa viaže na všetky bielkoviny v tele a vytvára škodlivé molekuly. Tie znižujú účinnosť elastínu a kolagénu, bielkovín v koži, ktoré pleť robia vypnutou a hebkou.

 

Zbavte sa zlozvykov

Častý pobyt na slnku, holdovanie dehydratujúcim nápojom, ako je káva a alkohol, alebo aj používanie príliš ťažkých krémov proti vráskam nie sú veľmi prospešné, a ak ešte k tomu pridáte aj fajčenie a nedostatok spánku, pripravte sa na to, že vaša pleť a pokožka vám budú na veku iba pridávať. Zbavte sa všetkých týchto neduhov a uvidíte, ako vám telo poďakuje.

Pohyb nesmie chýbať

Ideálne na čerstvom vzduchu, pretože vzduch zásobuje vašu pleť kyslíkom, zlepší regeneráciu buniek, hydratuje pleť, posilní kolagénové vlákna, zjemní vrásky a odstráni nezdravo bledý odtieň pokožky.

Ľudia, ktorí sú fyzicky aktívni majú menšie percento telesného tuku, silnejšie kosti a svaly, správne držanie tela, sú spokojní so svojím tvarom tela, majú silné a zdravé srdce i ďalšie výhody, ktoré iba prospievajú k psychickej pohode.

Aj lekár môže pomôcť

Preventívne prehliadky majú svoj význam, chápeme, že návštevy lekárskych ordinácií nepatria práve k obľúbeným činnostiam nikoho z nás, ale neoplatí sa ich podceňovať, pretože okrem toho, že dokážu zhodnotiť náš zdravotný stav, môžu odhaliť menšie alebo väčšie problémy so zdravím a zachytiť problém včas.

Na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára máte nárok 1x za dva roky a pokiaľ ste evidovaná ako darca krvi, orgánov alebo tkanív tak 1x ročne.

Gynekologickú a zubnú ambulanciu by ste kvôli preventívnej prehliadke mali navštíviť raz ročne. (Pozor: u tehotných poisteniek sa zubná prehliadka vykonáva dva razy počas toho istého tehotenstva, a to na začiatku prvého a na začiatku tretieho trimestra.) Zdravotné poisťovne hradia i preventívnu prehliadku na gastroenterológii (raz za desať rokov) či urológii (raz za tri roky od 50 rokov veku).

Kamarátka ako osobný terapeut

Americkým trendom je mať osobného terapeuta, u nás je trendom mať najlepšiu kamarátku, blízku dušu, ktorej sa môžete vyrozprávať, zdôveriť s istotou, že vás pochopí, vypočuje a vy sa budete opäť cítiť lepšie, krajšie a silnejšie.

Sú to možno banality, ale už len obyčajné posťažovanie sa kamoškám pri kávičke môže mať ozdravujúce účinky, a vy sa budete opäť usmievať a tešiť sa na ďalšie kávičkovanie.

Pokojne sa so svojimi spriaznenými dušami dohodnite na občasné návštevy, vždy u niektorej z vás, dobré jedlo a kávička sú len benefitmi na spríjemnenie.  Prebrať tak môžete všetko od manželových zlozvykov, cez deti až po poslednú svokrinu návštevu.

K zdraviu a kráse sa musíme dopracovať samy

K tomu, aby sme boli spokojné si môžeme dopomôcť predovšetkým my samy. Stačí naozaj málo – nájsť si na seba čas. I keď sa to možno zdá nemožné a už teraz si v hlave premietate kedy asi, keď kolotoč povinností je taký neúprosný.

Starať sa o seba je však jeden z predpokladov na to, aby sme vyzerali dobre a teda sa tak aj cítili. Vonkajšia krása je odrazom vnútorného zdravia. Byť zdravá a cítiť sa pohodovo je kombinácia, ktorá je tou správnou cestou k perfektnej vizáži.

Aj tehuľka vie byť krásna
Prečítajte si tiež:

Aj tehuľka vie byť krásna

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: