Nákazlivé behanie - aj vy ste mu prepadli?

Michaela Klamová | 16. apríl 2022
Behanie

Tiež ste prepadli tomuto jednoduchému, ale efektívnemu športu? Možno ani netušíte, ako ste sa ním „nakazili“. Hoci si ľudia myslia, že sa rozhodujú samostatne, opak je pravdou. Svet okolo nás neustále ovplyvňuje, a to vedome i podvedome.

Čo nás motivuje behať?

Štúdia sledujúca dáta z aplikácií pre bežcov chcela zistiť, čo motivuje ľudí zdvihnúť sa z gauča a vybehnúť von. Ako vo všetkých športoch, aj tu hrá najväčšiu úlohu súťaživosť. Bežci sa najčastejšie orientovali podľa svojich známych, ktorí tiež behali a snažili sa ich prekonať. Prekvapivo ich však nemotivovali bežci, ktorí by boli lepší než oni sami, ale tí, ktorí boli o kúsoček horší.

V praxi to znamená, že ten, čo beží za vami, vás tlačí k lepšiemu výkonu viac ako ten pred vami. V priemere každých 10 minút navyše, ktoré odbehol spriatelený bežec, inšpirovalo človeka pridať ďalšie 3 minúty. 
Rozdiel bol aj medzi pohlaviami. Prirodzene súťaživejší muži porovnávali svoje výkony s inými mužmi, no aj so ženami. Ženy zasa bývajú viac sústredené na seba, motivované vnútornými faktormi a ovplyvňované výkonmi iných žien.

S kým behávate?

To, či sa rozhodnete behať, je do veľkej miery ovplyvnené aj množstvom bežcov vo vašom okolí, no dôležitá je štrukturálna rozmanitosť. Ak behá celá vaša rodina, nemá to na vás taký silný efekt, ako keď behajú známi ľudia z rôzneho prostredia, napríklad váš súrodenec a kolega. 

Aj keď je behanie zdraviu prospešné a súťaživosť motivujúca, všetko sa musí udržať v správnych medziach. Aby ste, ako sa vraví, neprišli športom k invalidite. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: