Náhla zmena počasia je pre telo šokom: 6 tipov, ako sa s ňou popasovať
Keď sa vonku náhle ochladí, naše telo zažíva šok. Prechody medzi teplotami môžu byť nepríjemné a tiež zvyšujú riziko nachladnutia či iných ochorení. Ako sa tomu vyhnúť a udržať seba aj deti v pohode?
Tu je niekoľko praktických tipov:
1. Vrstvy, vrstvy, vrstvy!
To najdôležitejšie je správne obliekanie. Skočiť hneď do zimnej bundy nie je ideálnym riešením. Radšej vrstvite! Keď je ráno zima, ale popoludní sa trošku oteplí, vrstvy sú ideálnym riešením. Ľahšiu bundu alebo vestu si môžete ľahko vyzliecť. Pri deťoch platí rovnaké pravidlo – radšej viacej tenších vrstiev ako jednu hrubú. Vždy je jednoduchšie jednu vrstvu zvliecť alebo obliecť, ako sa potiť či mrznúť. Základným pravidlom pri obliekaní dieťaťa je to, že by malo mať vždy o jednu vrstvu viac než vy.
Z choroby do choroby: Antioxidanty a psychická pohoda sú dôležité
2. Čiapka
Aj keď to môže vyzerať, že je ešte príliš teplo na čiapky, pri náhlych ochladeniach je ľahká čiapka alebo šatka na hlave žiadúca. Pre deti je pokrývka hlavy ešte dôležitejšia, pretože ich termoregulácia ešte nie je dokonalá a sú náchylnejšie na prechladnutie. Odkrytou hlavou v chladnom počasí strácame asi 10 % telesného tepla. Teda strácame toľko tepla, koľko kože máme odhalenej a vystavenej chladu. Udržme ho pod čiapkou.
3. Strava
Melónový šalát asi nebude v chladných dňoch tým, na čo máte chuť a čo vaše telo potrebuje. Ochladenie môže znamenať aj to, že organizmus spotrebuje viac energie na udržanie tepla. Pridajte preto do jedálnička teplejšie jedlá – vývary, polievky, prívarky a teplé čaje. Pre deti sú skvelé zdravé snacky ako ovocie a orechy, ktoré im dodajú energiu. Nezabudnite na stálicu - kyslú kapustu.
Jablko je chrumkavým a zdravým darom jesene
4. Kvalitný spánok
Keď sa mení počasie, je dôležité držať sa pravidelného spánkového režimu. Pre deti ale aj pre dospelých je kvalitný spánok kľúčový pre imunitu. Chladnejšie noci znamenajú pokojnejší spánok, tak si poriadne oddýchnite. Optimálna teplota v spálni je okolo 20 - 22 stupňov Celzia.
5. Čerstvý vzduch
Aj keď sa ochladí, pohyb na čerstvom vzduchu je skvelý spôsob, ako udržať zdravie a posilniť imunitu. Stačí sa teplejšie obliecť a vyraziť na prechádzku s deťmi. Pohyb na čerstvom vzduchu podporí krvný obeh a pomôže lepšie zvládnuť zmenu teploty. Gumáky, dáždniky a pršiplášte budete v týchto dňoch potrebovať.
Imunita u detí: 8 kľúčových otázok a odpovedí
6. Vitamíny ako prevencia
Zmena počasia môže oslabiť imunitný systém, preto je dobré posilniť telo vitamínmi. Vitamín C, D a zinok sú skvelými pomocníkmi v boji proti nachladnutiu. Ak nie ste fanúšikom vitamínových doplnkov, nezabudnite na dostatok ovocia, zeleniny a orechov. Keď sa vonku prudko ochladí, organizmus nám dá vedieť, ak niečo nie je v poriadku. Či už sa cítite unavenejší alebo vás začne bolieť hrdlo, je lepšie hneď zareagovať. Dajte si teplý čaj, veľa ovocia a odpočívajte.
Každý organizmus potrebuje čas, aby si zvykol na nové podmienky!
Keď príde náhle ochladenie, mnohí z nás pocítia škrabanie v hrdle, nádchu alebo únavu. Namiesto toho, aby sme siahli po liekoch, môžeme vyskúšať jednoduché domáce recepty na čaje, ktoré nám môžu uľaviť od príznakov nachladnutia a posilniť imunitu. Tu je niekoľko overených tipov, ako pripraviť účinné čaje z bežne dostupných surovín:
- Zázvorový čaj na zahriatie a proti bolesti hrdla.
Zázvor je známy svojimi protizápalovými účinkami a dokáže krásne zahriať telo zvnútra. Je ideálny, keď ťa začne škrabať hrdlo alebo máš pocit, že na teba "niečo lezie". - Čaj z lipy na upokojenie hrdla a proti kašľu.
Lipa je tradičná bylinka, ktorá sa používa pri prechladnutí a kašli. Má upokojujúce a protizápalové účinky a pomáha podporovať vykašliavanie. - Šípkový čaj na posilnenie imunity a vitamín C.
Šípky sú bohaté na vitamín C, čo je kľúčové pre posilnenie imunity. Tento čaj je skvelý na pitie pri nádche alebo na prevenciu počas chladnejších dní. - Tymiánový čaj pri nádche a upchatom nose.
Tymián je skvelý prírodný prostriedok na uvoľnenie dýchacích ciest a na liečenie nádchy. Má antibakteriálne a antivírusové účinky. - Čaj z harmančeka na upokojenie a zmiernenie bolesti hrdla.
Harmanček je známy svojimi upokojujúcimi účinkami a je skvelý nielen na upokojenie mysle, ale aj na zmiernenie bolesti hrdla a zápalu. - Slaná voda na kloktanie pri bolesti hrdla.
Toto síce nie je čaj, ale je to veľmi účinný prostriedok na bolesť hrdla. Slaná voda pomáha zmierniť zápal a dezinfikovať hrdlo.