Môžu jesť dojčiace mamičky naozaj všetko?

Redakcia | 30. marec 2017
Môžu jesť dojčiace mamičky naozaj všetko?

Čo môžu a nemôžu jesť dojčiace mamičky? Na túto často kladenú otázku existuje odpoveď: ak jete pestrú stravu, nemusíte sa obávať o kvalitu svojho mliečka!

Ale ako je možné jesť pestro a zároveň brať ohľad na dojčené bábo, aby ho nebolelo bruško, aby nemalo alergickú reakciu...?

Môžeme ovplyvniť kvalitu materského mlieka?

Je dobré vedieť, čo svojim deťom dojčením dávame. Pokiaľ ste aj vy niekedy riešili, či a ako môžete ovplyvniť kvalitu svojho mlieka, aby bolo tým najlepším pre vaše bábo, tak vedzte, že každá žena produkuje mlieko špecificky pre svoje dieťa a materské mlieko nikdy nie je slabé alebo riedke!
Prečítajte si: Ako chutí materské mlieko? Záleží od toho, čo mamička zje!
Množstvo materského mlieka sa zväčša stravou ovplyvniť nedá. To znamená, že to, koľko mlieka dokáže naše telo vytvoriť, príliš nezávisí od nášho energetického príjmu.

Je to tak preto, lebo náš organizmus je už sám nastavený tak, aby produkcia mlieka bola najvyššou prioritou. Odborníci, ktorí sa venujú tejto téme, tvrdia, že pokiaľ nebudete prijímať dosť jedla a tekutín, nebude znížená produkcia mlieka, ale bude trpieť vaše telo.

Iba v prípadoch, kedy žena naozaj prijíma extrémne malé množstvo jedla a tekutín, môže byť produkcia mlieka znížená.
Pokiaľ riešite nedostatok mlieka, nemá význam zdvojnásobovať porcie a piť 5 litrov čaju denne. To vedie zvyčajne skôr k zvýšeniu hmotnosti, než k zvýšeniu tvorby mlieka.

Príčinou poklesu produkcie je zvyčajne stres, zlá technika dojčenia, alebo obmedzovanie dieťaťa v dĺžke pobytu na prsníku. Treba potom riešiť tento problém, a nie porcie jedla.
Prečítajte si: Technika dojčenia

Čo sa ale stravou ovplyvniť dá, je zloženie materského mlieka 

Množstvo niektorých minerálnych látok, jódu, vitamínov rozpustných vo vode, mastných kyselín, niektorých vitamínov skupiny B môže v materskom mlieku kolísať.

Tieto prvky je potrebné denne dodávať stravou. Potreba iných prvkov, ako napr. železa, veľmi nezávisí od ich množstva v materskom mlieku. Ale skôr od kvalitnej stravy ešte v období tehotenstva, kedy si dieťa vytvára ich zásoby vo vlastnom organizme.

Ako by mal vyzerať jedálny lístok

Riaďte sa potravinovou pyramídou

Dobrým pomocníkom je tzv. potravinová pyramída, ktorá ukazuje vhodné zastúpenie rôznych druhov potravín. Prostredníctvom materského mlieka žena stráca určité množstvo energie a bielkovín, ktoré je treba nahradiť.

Odporúča sa zvýšiť denný energetický príjem o 380 – 500 kcal a prísun bielkovín o 20 gramov. V praxi je to napr. desiata, na ktorú si dáte krajec chleba so šunkou, jednu paradajku a jedno jablko. 

Dbajte na prísun vitamínov!

Je tiež dôležité nezabúdať na potrebu niektorých vitamínov, kyseliny listovej, vápnika a železa. Neznamená to, že do seba musíte hodiť denne 3 tabletky multivitamínov – tie tento problém nevyriešia, lebo zväčša látky v nich nakombinované majú malú využiteľnosť naším organizmom.

Lepšie je jesť dostatok zeleniny a ovocia, najlepšie v surovom stave
Prečítajte si: Strava dojčiacej matky - 6 zásad pre dojčiace mamičky

Pre úspešné dojčenie sú dôležité tekutiny

Materské mlieko je z najväčšej časti tvorené vodou, a preto pri dojčení dochádza aj ku značnej strate tekutín. Toto je tiež dôležité vyrovnať. Všeobecné odporúčanie je, že dospelý človek by mal prijať 30 ml tekutín na kg hmotnosti.

Počas dojčenia by sme mali tento objem zvýšiť o tekutiny, ktoré prostredníctvom materského mlieka strácame (500 – 1 000 ml/deň). Ak teda vážite 60 kg, mali by ste vypiť  60  x  30 = 1 800 ml + 500 – 1 000 ml = 2 300 – 2 800 ml tekutín za deň.

Pričom nemusia byť všetky len vo forme nápojov, ráta sa aj polievka, ovocie bohaté na vodu, zelenina.

Zvážte rôzne stravovacie obmedzenia 

Pokiaľ patríte medzi vegetariánky alebo vegánky, odporúčania v rámci jednotlivých živín sa líšia a je vhodné dobre skombinovať jednotlivé zložky potravy, prípadne sa poradiť s odborníkom na výživu – ak si nie ste isté.

Aby ste sa mohli inšpirovať – pokiaľ z doterajších riadkov nie ste veľmi „múdre“, ponúkame vám odporúčania potravín vhodných a menej vhodných (autori Pokorná, Březková, Pruša):

No a teraz si poviete, že všetko dobré je zakázané... Nie je, len by ste si naozaj mali dávať pozor na to, čoho koľko zjete. Jedna čokoládka nebude hriechom, pokiaľ si zároveň doprajete aj misku čerstvého ovocia.

Prečítajte si: 6 zásad racionálneho stravovania mamičky počas dojčenia

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: