Kurz prvej pomoci pri dusení a topení sa

Mgr. Pólosová Enikő | 3. Oct 2017
Kurz prvej pomoci pri dusení a topení sa

DUSENIE, PRIDUSENIE, TOPENIE SA - vo všetkých troch prípadoch ide o zablokovanie dýchacích ciest, či už vonkajším alebo vnútorným činiteľom. Rýchle reagovanie a pomoc môžu a dokážu zachrániť život.

Prvá pomoc pri vyčerpaní z tepla a prehriatí organizmu

Dusenie a topenie sa: ako reagovať?

Takmer každý z nás reaguje akosi podvedome na ,,zakuckanie“ dieťaťa pobúchaním po chrbte. Je to už akási základná, inštinktívna reakcia, ktorú sme sa naučili od našich rodičov, tí zase od svojich. Správne…ale čo robiť v prípade, keď už obyčajné buch-buch po chrbte nestačí?

Zablokované dýchacie cesty

K zablokovaniu dýchacích ciest dochádza najčastejšie pri uviaznutí kúska jedla alebo cudzieho telesa v dýchacích cestách. U malých detí sa to najčastejšie stáva pri prechode na tuhú stravu alebo pri hre s malými predmetmi, ktoré si deti tak radi ochutnávajú.

Upchatie dýchacích ciest môže byť čiastočné, dieťa naďalej dýcha, ale dýchanie nie je dostatočné, dochádza ku kŕčovitému kašľu, neskôr sú pery fialové.

Pri úplnom upchatí predmet alebo jedlo upcháva dýchacie cesty a dochádza k zástave dýchania a následnej strate vedomia. Postihnutý sa síce snaží nadýchnuť, pohyby hrudníka sú viditeľné, ale nevydá žiaden zvuk, necítiť prúd vzduchu a pokusy o kašeľ sú neúčinné.

Obidva prípady potrebujú okamžitý zásah a pomoc.

Prečítajte si: Prvá pomoc pri život ohrozujúcich stavoch

Ako pomôcť pri dusení sa dojčaťu

Dusiace sa dieťa držte dole hlavou na svojom predlaktí tak, aby malo hlavičku nižšie ako telo. Päťkrát mu rázne udrite po chrbátiku.

Potom si dieťa otočte tvárou k sebe a pozrite sa do úst, pokiaľ je tam cudzie teleso, tak mu ho vyberte. Ak sa vám nedarí takýmto spôsobom teleso odstrániť, skúste mu dvoma prstami prudko stlačiť miesto pod hrudnou kosťou – päťkrát, vo frekvencii jedného stlačenia za tri sekundy.

Toto pôsobí ako umelý kašeľ. Ak sa cudzie teleso neuvoľnilo, opakujte tieto manévre do príchodu záchranky. Nikdy nestrkajte malému dieťaťu prsty do úst za účelom vybratia telesa, len by ste mohli vyvolať vracanie alebo zasunuli predmet hlbšie.

Keď bábätká dávajú všetko do úst

Ako pomôcť pri dusení sa väčšiemu dieťaťu

Väčšie dieťa pobádajte k tomu, aby sa snažilo vykašľať teleso. Ak sa mu nepodarí, predkloňte ho a párkrát mu udrite medzi lopatky. Ak udieranie po chrbte nepomáha, vykonajte Heimlichov manéver.

Dieťa si posaďte na kolená chrbtom k sebe, jednu ruku zovrite v päsť, priložte na oblasť nad pupkom, druhou rukou ju prichyťte.

Potom päťkrát silne zatlačte dnu a smerom hore v trojsekundových intervaloch. Skontrolujte ústa, ak je tam cudzie teleso, vyberte ho von.

Heimlichov manéver nie je vhodný u malých detí, tehotných žien a obéznych ľudí. Tým sa odporúča skôr úder medzi lopatky. Ten spolu s Heimlichovým manévrom má za cieľ náhle zvýšenie tlaku v hrudníku a dýchacích cestách, ktoré napomôže vypudeniu cudzieho telesa.

Ak sa ani týmito spôsobmi  nepodarí odstrániť prekážku z dýchacích ciest a dieťa je v bezvedomí, treba pristúpiť k umelému dýchaniu.

Netreba sa ho obávať, pri bezvedomí dochádza väčšinou k uvoľneniu svalstva dýchacích ciest a vzduch tak môže  prenikať do pľúc aj popri prekážke. Pri odstraňovaní prekážky z úst treba postupovať veľmi opatrne - prstami vyberajte cudzie teleso len vtedy, ak je dobre viditeľné, inak ho môžete zatlačiť hlbšie.

Pokiaľ aj po odstránení prekážky dieťa pokašliava, prípadne je zachrípnuté, je vhodné navšíviť lekára. Môže ísť o drobné teleso v dýchacích cestách, ktoré môže spôsobiť zápal.

Prečítajte si: Čo robiť pri hroziacom omdletí?

Čo znamená pridusenie?

Pridusenie vzniká, ak má dieťa položené niečo na tvári - vankúš, sáčok a pod. – čo mu blokuje nos a ústa a zabraňuje v dýchaní.

Okamžite odstráňte predmet, ktorý mu blokuje dýchanie. Ak je dieťa pri vedomí, upokojujte ho. Ak dieťa dýcha, ale je v bezvedomí, uložte ho do stabilizovanej polohy. Ak nedýcha, zahájte umelé dýchanie a privolajte pomoc.

Kurz prvej pomoci pre rodičov: čo robiť pri popáleninách a zasiahnutí elektrickým prúdom!

Ako poskytnúť pomoc topiacemu sa dieťaťu

Malé deti sa môžu topiť aj vo veľmi plytkej vode. Deti pri topení reagujú tak, že namiesto toho, aby sa snažili zdvihnúť hlavu z vody, vo vode sa zhlboka nadýchnu, aby mohli zakričať.

Pri topení dieťa okamžite vytiahnite z vody. Zistite predovšetkým, či dýcha. Ak kašle, dusí sa alebo zvracia, tak dýcha. Ak je pri vedomí, upokojte ho.

Ak je v bezvedomí, ale dýcha, uložte dieťa do stabilizovanej polohy, aby mu mohla z pľúc a úst vytiecť voda. Ak je v bezvedomí a nedýcha, okamžite začnite s umelým dýchaním.

Predtým mu odstráňte z úst prípadné nečistoty. Medzitým zavolajte záchranku a pokračujte v umelom dýchaní, kým nezačne dieťa dýchať. Potom ho uložte do stabilizovanej polohy a sledujte jeho stav.

Tip MAMA a ja

Malé dieťa nikdy nenechajte samé jesť tvrdé potraviny: mrkvu, jabĺčko, orechy a pod. Naučte dieťa, aby počas jedla neskákalo, netancovalo, nerozosmievajte ho naschvál, ak niečo prežúva.

Pokiaľ sa dieťa hrá s drobnými hračkami, buďte stále pri ňom. Takisto nedovoľte deťom hrať sa s igelitovými taškami, sú mimoriadne nebezpečné. A nakoniec: NIKDY NENECHAJTE MALÉ DIEŤA SAMÉ ANI VO VANI, stačí málo vody k veľkému nešťastiu. A okrem toho, pri kúpaní je aj tak toľko zábavy, nenechajte si ju ujsť. 

Nástrahy leta-pozor aj na suché utopenie!

                                                                        

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: