Kedy mám skončiť s dojčením?

PhDr. Drahomíra Korpová | 21. február 2023
Kedy mám skončiť s dojčením

Chcete odstaviť svoje dieťa od dojčenia, ale neviete, či je na to vhodný čas?

Globálne odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) hovorí, že na dosiahnutie optimálneho rastu, vývoja a zdravia dieťaťa by mali mamy výhradne dojčiť po dobu prvých 6 mesiacov veku dieťatka. Potom by mali deti začať dostávať vhodnú doplnkovú stravu a pokračovať v dojčení až do veku dvoch rokoch alebo aj dlhšie. 

Kedy odstaviť dieťa 

Neexistuje ideálny čas, v ktorom by bolo najvhodnejšie dieťa odstaviť. Nech už dojčíte akokoľvek dlho a nech je váš dôvod odstavenia akýkoľvek, nezabúdajte, že organizmus vášho dieťatka je vďaka materskému mlieku zásobovaný mnohými protilátkami a dojčenie pôsobí blahodarne na jeho trávenie. Optimálny čas odstavenia je preto vždy individuálny a mal by zohľadňovať vaše požiadavky ako matky, ale aj požiadavky vášho dieťaťa. 

Dieťa môžete odstaviť prirodzene, pričom si celý proces riadi dieťa alebo postupne, pričom si proces odstavenia riadite vy. 

PRIRODZENÉ odstavenie

Rastom vášho dieťaťa sa jeho záujem o dojčenie postupne znižuje, obzvlášť v období, keď ho začínate prikrmovať kašovitou stravou, teda okolo 6. mesiaca. V dojčení však pokojne pokračujte do dvoch rokov, aj dlhšie. Podávaním príkrmov postupne znížite počet dojčení v priebehu dňa. Dojčenie v čase, keď je to pre dieťa najpríjemnejšie, nevynechávajte, napr. ranné alebo večerné dojčenie pred uložením na spánok. Rátajte s tým, že keď bude dieťa unavené, choré alebo sa nebude cítiť dobre, bude sa dožadovať prsníka na ,,upokojenie“ – vtedy mu určite vyhovejte. 

Po jeho druhých narodeninách mu už neponúkajte prsník aktívne, ale ani neodmietajte dieťa, ak si ho pýta. Vaše dieťa rastie, vyvíja sa a postupne ho viac zaujíma okolité prostredie, ale aj iná strava, najmä okolo 7. až 12. mesiaca života. Nakoniec sa samo odstaví – podľa svojich potrieb. Zvyčajne nedochádza k odstaveniu od dojčenia pred ukončením prvého roku života dieťaťa, hoci je to individuálne, a vám aj dieťatku zostanú príjemné spomienky na obdobie dojčenia.

Ako odstavím dieťa POSTUPNE?

Postupné odstavenie od dojčenia je väčšinou vaším želaním alebo želaním tretej osoby. Ak ste sa rozhodli dieťa odstaviť od dojčenia, znížte počet dojčení v priebehu dňa o jedno a nahraďte ho umelým mliekom z fľaše. Ak je dieťa staršie, môžete ho učiť piť z hrnčeka. O pár dní vynecháte ďalšie dojčenie a nahradíte ho umelým mliekom. Ak dieťa pije náhradnú dojčenskú mliečnu výživu, nie je tak hladné a nechce sa z prsníka kŕmiť tak často. Preto odporúčam brať do úvahy, že vaše materské mlieko je vyrobené presne podľa potrieb vášho dieťaťa, a to v každej fáze vývoja, a zároveň sa mení podľa jeho každodenných potrieb. 

Vynechanie dojčenia a následne oddialenie nasledujúceho dojčenia, keďže dieťa bolo nakŕmené umelým mliekom, môže spôsobovať:

  • napätie v prsníkoch,
  • stagnáciu mlieka v prsníkoch,
  • môže byť príčinou vzniku zápalu prsníkov

Pevná podprsenka, studené obklady na prsníkoch, vyhýbanie sa stimulácii bradaviek a stiahnutie prsníkov elastickým ovínadlom vám pomôžu tieto stavy zmierniť. Lieky na potlačenie laktácie sa neodporúčajú. 

Svoju úlohu tu však zohrávajú aj emócie... Postupné odstavenie dieťatka od dojčenia môže byť u vás sprevádzané protikladnými pocitmi na začiatku alebo na jeho konci.

kedy odstaviť dieťa

Nemôžem odstaviť dieťa RADIKÁLNE?

Niekedy nastáva situácia, že napr. z dôvodu ochorenia matky sa musí dojčenie ukončiť náhle. Tiež užívanie niektorých liekov vylučuje dojčenie, preto je vhodné každú liečbu konzultovať s lekárom, vždy mu treba oznámiť, že dojčíte. 

Akútne ochorenie dieťaťa nie je dôvod na jeho náhle odstavenie, práve naopak, choré dieťa veľmi potrebuje vaše mlieko a je dôležité, aby ste si v tomto období udržali a podporili tvorbu materského mlieka jeho pravidelným odstriekavaním z prsníkov. Ak nastane takáto situácia, nezostávajte na to sama, ale vyhľadajte pomoc u pôrodnej asistentky alebo laktačnej poradkyne, pomôžu vám, podporia vás, poskytnú vám správne informácie. Pretože táto situácia pôsobí veľmi traumatizujúco na vás aj na vaše dieťa a pomerne často je dôvodom náhleho odstavenia.

Nech skončíte s dojčením z akéhokoľvek dôvodu, nezabúdajte na to, že vaše dieťa potrebuje najmä veľa lásky a (s)pokojnú mamu. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: