HERPES. Kedy je nebezpečný?

Marika Koscelníková | 21. Sep 2017
HERPES. Kedy je nebezpečný?

Nepríjemný, neestetický, boľavý. Herpetickým ochorením je nakazených 95 % populácie.

Možno o tom ani neviete a máte ho. Hepresu stačí jedna infekcia na to, aby sa potichu schoval v nervových bunkách a tam čakal na to, kedy sa prejaví.

Herpetický vírus "má rád":

  • oslabenie imunity,
  • stres,
  • hormonálne zmeny,
  • nedostatok spánku,
  • zvýšená teplota,
  • obdobie menštuácie.


Mávate herpes viac ako 4 krát do roka? Mali by ste ho riešiť nielen náplasťami na pery, ale u lekára. Môže byť príčinou oslabenej imunity, prekyslenia organizmu, celkovej únavy a stresu.


Herpes je veľmi ľahko prenosný. Kvapôčkovou, alebo kontaktnou  infekciou. POZOR! U detí sa infekcia môže aktivovať už v maternici, alebo počas pôrodu.

Herpes: Čo spôsobuje nepríjemné pľuzgieriky?

herpes


Inkubačná doba vírusu je 10 – 12 dní. Potom sa dostáva na povrch pokožky. Alebo aj nie. Infikované nervové bunky sú pre herpetický vírus domovom niekedy aj po celý život.

Môže sa však naopak objavovať a pravidelne najmä po veľkom fyzickom alebo emocionálnom vypätí. Je to pre vás signál, aby ste sa dali fyzicky a psychicky do poriadku. Zvýšte príjem vitamínu B a C, ktorými podporíte imunitu.

Prejavuje sa svrbiacimi pľuzgiermi, ktoré sa napĺňajú tekutinou. Ide o reakciu imunitných buniek kože na prítomnosť vírusu. väčšinou v oblasti úst, pier, líc, nosa, genitálií alebo análneho otvoru,


POZOR! Pľuzgiere nikdy mechanicky neničte. Hrozí riziko, že sa vírus roznesie aj na ostatné časti tela.

Herpes Zoster - pásový opar

Herpes zoster postihuje väčšinou jeden nerv, ktorý sa zapaľuje zvnútra, pod kožou. Pacientovi spôsobuje neznesiteľné bolesti a vyrážky.

Čítajte aj: Herpes zoster v tehotenstve

herpes zoster

Genitálny herpes

Postihuje pohlavné orgány . Genitálny herpes je nebezpečný najmä u tehotných žien, ktoré pôrodom nakazia aj svoje dieťa.

Všetky typy herpetických prejavov  sa vracajú. Imunitný systém síce dokáže vírus zničiť,  nezasiahne ho však v nervových bunkách, odtiaľ vírus pokračuje v šírení.

Herpetická encefalitída

Najzávažnejším prejavom herpetickej infekcie je herpetická encefalitída alebo zápal mozgu. Komplikovaná je tiež infekčná mononukleóza, keďže spôsobuje zápaly hrdla a mandlí, na ktoré antibiotiká nezaberajú.

Je herpes v tehotenstve nebezpečný?

Záleží na tom, či ste už herpes pred tehotenstvom mali, alebo ste ho dostali počas gravidity. Ak ste herpes mali už pred tehotenstvom, riziko nákazy vášho dieťaťa je nízke. Posuniete mu obranné látky, vytvorené vo vašom imunitnom systéme.

Rôzne štúdie skúmali vplyv vírusu na tehotenstvo, pričom nepreukázali zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb a žena v takmer všetkých prípadoch donosí zdravé dieťa.


Ak bábätko dostane herpes počas pôrodu alebo po ňom, je to závažnejšie. Keď sa novorodenec nakazí herpesom, nazývame to neonatálnym herpesom. Toto vážna, ale našťastie zriedkavá choroba, ktorá môže spôsobiť poruchy u dieťaťa alebo dokonca ohroziť jeho život.

Čítajte aj: Herpetické ochorenia

Čo na herpes pomáha?

Peroxid vodíka
Namočte vatový tampón  do peroxidu vodíka a priložte na pľuzgier,  kým nepocítite štípanie. Zopakujte niekoľkokrát denne.

Medovka lekárska
Namočte odličovací tampónik do vody s vylúhovanou medovkou a pravidelne si roztokom čistite pľuzgiere oparu.

Aloe vera
Naneste na postihnutú pokožku trocha gélu z čerstvo odrezaného listu aloe vera niekoľkokrát za deň.

Ľadové kocky
Priložené priamo na postihnuté miesta znížia opuch a zmiernenia nepríjemných prejavov oparu. Ľad síce nezničí vírusy, ani neurýchli hojenie, ale poskytne úľavu.

HOMEOPATIA: Placebo alebo zázrak?
Infekcie v tehotenstve

aloe vera

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: