Gynekologický zápal netreba podceňovať

MUDr. Peter Brenišin | 5. Jun 2018
gynekologický zápal, mykóza, infekcia, močové cesty

Výskyt zápalov celosvetovo stúpa, pričom spolu s hormonálnymi poruchami predstavujú najväčší podiel prípadov v praxi gynekológa.

Ide o problém, ktorý dôverne pozná mnoho žien – gynekologický zápal. 

Zápal ako taký je vlastne reakcia organizmu buď na rozličné vonkajšie vplyvy alebo na vnútorné zmeny organizmu a poruchy jeho funkcií. Paleta zápalov je veľmi široká, preto má veľký význam ich správna diagnostika. 

 Zápaly postihujú ženy od útleho detského veku až po starobu.

Príznaky gynekologických zápalov 

 • začervenanie
 • pocit tepla
 • zvýšená telesná teplota
 • pálivá bolesť
 • pocit pichania v podbrušku
 • úporné svrbenie 

Často je preto nemožný pohlavný styk, nehovoriac o riziku prenosu ochorenia na partnera.

Zápal sa môže sa rozšíriť aj na močový trakt – dôsledkom môže byť zápal močových ciest, ktorý v závažných prípadoch môže spôsobiť až inkontinenciu či iné vážne ochorenie.

V oblasti gynekologických zápalov priniesli posledné roky mnoho nových poznatkov zásadného významu. Boli definované niektoré nové zápaly rodidiel, diagnostika zápalov sa čiastočne preniesla z laboratórií do gynekologických ambulancií, vznikli nové liečebné preparáty. Toto všetko umožňuje rýchlejšiu a lepšiu diagnostiku i stratégiu liečby.

Na druhej strane boli odhalené nové sexuálne prenosné choroby s podstatne závažnejšími zdravotnými dôsledkami a infekcie s vysokým malígnym potenciálom (t. j. infekcie, ktoré môžu viesť k rakovine).

Vyčlenila sa špeciálna kapitola infekcií vo vzťahu matky a plodu, matky a dieťaťa. Tieto sú  totiž najčastejšou príčinou nielen predčasného pôrodu, odumretia plodu alebo popôrodných úmrtí detí, ba aj mortality matiek (napr. infikovaná plodová voda môže byť vdýchnutá alebo prehltnutá novorodencom, ale taktiež môže kontaminovať rany rodičky, ktoré pri pôrode bežne vznikajú).

Našťastie, nie všetky zápaly majú také fatálne následky. S touto skutočnosťou však ženy niekedy nesprávne kalkulujú a odkladajú návštevu gynekológa s nádejou, že „možno to prejde samo“. Žiaľ, z vyššie uvedeného vyplýva, že takýto názor môže byť omylom priam tragickým.

Druhy gynekologických zápalov

Pokiaľ chceme hovoriť o problematike gynekologických zápalov, je potrebné uviesť, že tieto zápaly sa týkajú ženských pohlavných orgánov.

Pojem „ženské pohlavné orgány“ je pomerne široký

Delia sa na vonkajšie a vnútorné a obe skupiny ešte podrobnejšie. Okrem toho v rôznych štádiách života ženy môžu tieto orgány aj trochu inak fungovať. Preto gynekologické zápaly delíme na viacero druhov, pričom sa z tejto skupiny môžu zvlášť vyčleniť pôrodnícke infekcie a zápaly.

 • Zápalové ochorenia vonkajších pohlavných orgánov, čiže vulvy, sa vyskytujú v rôznej podobe, pričom môže ísť aj o kožné ochorenia. Typickým príznakom vo väčšine prípadov je svrbenie alebo pálenie.
 • Zápalové ochorenia pošvy súvisia s narušením jej mikróbnej rovnováhy.
 • Zápalové ochorenia maternice sa delia ešte podrobnejšie podľa toho, o akú časť maternice ide, napr. zápal krčka maternice (cervicitída), tela maternice či iné.
 • Zápal vaječníkov vajíčkovodov patrí do kategórie nepríjemných a bolestivých ochorení.
 • Ku gynekologickým zápalom zaraďujeme aj zápal prsníka, ktorý sa vyskytuje hlavne po pôrode, pričom rozoznávame zápal prsnej bradavky alebo prsnej žľazy
 • Osobitnú kapitolu predstavujú zápalové ochorenia v detskom veku, ktoré tvoria 70 – 80 % genitálnych ochorení v tejto vekovej kategórii. 

gynekologický zápal 

Zápalové ochorenie vonkajších pohlavných orgánov

Zápalové ochorenie vulvy (vulvitída) pomerne často sprevádza pruritus (svrbenie) vulvy, pričom pruritus nemusí vždy súvisieť so zápalovým ochorením. Niekedy ide „len“ o sprievodný znak pri cukrovke, chorobách pečene, hematologickom ochorení a pod.

Najčastejšie príčiny

 • bakteriálna infekcia
 • kvasinková infekcia
 • kožné ochorenie v oblasti vulvy
 • alergia
 • prehnaná alebo nedostatočná hygiena 

Na odstránenie problému je teda potrebné dôsledne hľadať príčinu. Napr. ak sa  diagnostikuje kvasinková infekcia, musí sa vyliečiť najskôr primárne ochorenie, potom sa stratí aj pruritus. Samozrejme, už počas liečby infekcie sa aplikujú v oblasti vulvy krémy alebo gély, ktoré pomôžu postihnutú oblasť upokojiť.

Jedno z najčastejších zápalových ochorení vulvy, pri ktorom sa pruritus vyskytuje, je tzv. dystrofia vulvy, kde dochádza k zmene v povrchu kože tejto oblasti. Toto ochorenie je potrebné pozorne sledovať, pretože môže (ale nemusí) predznamenávať rakovinové ochorenie vulvy.

Dystrofia často vzniká na základe určitého podráždenia, preto sa koža musí v prvom rade upokojiť, pričom sa krátkodobo aplikujú kortikoidné masti.

Pacientky by mali nosiť bavlnenú bielizeň. Túto bielizeň treba prať oddelene a pozornosť venovať dôkladnému vypláchnutiu bielizne po vypraní. Žena sa musí v rámci osobnej hygieny v tomto období vyvarovať používania mydiel a rôznych sprejov. Namiesto mydla je možné použiť detský olej.

Taktiež je potrebné udržiavať postihnutú oblasť v suchu, čiže nosiť vzdušné oblečenie, neostávať v mokrých plavkách a pokiaľ má žena sedavé zamestnanie, nemala by sedieť na koženkovej sedačke, ale na vankúši naplnenom prírodným materiálom.

Atrofická dystrofia

Jedna z foriem dystrofie, označovaná ako atrofická dystrofia, sa vyskytuje častejšie u žien po menopauze, pričom sa stenčí epitelová (vrchná) vrstva kože. V podkoží vzniká opuch (edém), ktorý neskôr vystrieda skleróza a nastupujú aj ďalšie zmeny.

Koža sa stáva hladkou, tkanivo sa postupne zvrašťuje. Mení sa aj farba kože, ktorá sa stáva lesklou, sivobielou. Taktiež sa môžu objaviť nepravidelné belavé povlaky rôznej hrúbky. Obyčajne sa pridruží aj silný pruritus (svrbenie) a pohlavný styk sa spája so silnými bolesťami.

Príčina ochorenia nie je známa, ale v období menopauzy sa dáva do súvisu s nedostatkom estrogénov.

Liečba spočíva v podávaní kortikoidných mastí, u žien v menopauze sa podávajú aj prípravky s obsahom estrogénov.

Mimochodom, atrofická dystrofia vulvy veľmi úzko súvisí s výskytom inkontinencie moču u žien, pretože úbytok estrogénov sa môže prejaviť aj týmto spôsobom.

Zápaly vlasových folikulov a zápal Bartholiniho žľazy

Občas sa vyskytnú v oblasti vulvy zápaly (niekedy až hnisavé) vlasových folikulov čiže vlasových vačkov. Pri liečbe sa používa jódová tinktúra, obklady z octanu hlinitého a sedacie kúpele s hypermangánom. Väčšie „vyrážky“ sa musia narezať a vypustiť.

Veľmi nepríjemným ochorením je bartholinitída, čiže zápalové ochorenie Bartholiniho žľazy. Bartholiniho žľazy sú umiestnené z oboch strán pošvového vchodu a majú za úlohu vylučovať sekrét na jeho zvlhčenie.

Pri bakteriálnej infekcii vznikne zápal, vývod žľazy sa upchá a sekrét nemôže odchádzať. V priebehu niekoľkých dní koža v dolnej tretine veľkého pysku sčervenie a veľký aj malý pysk sa začnú vyklenovať. Bolestivé vyklenutie môže dosiahnuť veľkosť až niekoľkých centimetrov.

Zápal Bartholiniho žľazy sa lieči operačne – nahromadenú tekutinu je potrebné vypustiť, pričom sa odporúča podávať súčasne antibiotiká. Žiaľ, bartholinitída sa často vyskytuje opakovane (recidivuje) – vtedy hovoríme o chronickom štádiu tejto choroby. Následkom toho môže dôjsť k zmene žľazy až na cystu, ktorú je potrebné chirurgicky odstrániť. 

Základom prevencie akéhokoľvek zápalového gynekologického ochorenia je dôsledná intímna hygiena. Tu platí zásada zlatej strednej cesty, tak ako škodí zanedbávanie intímnej hygieny, tak škodí aj prehnaná starostlivosť.

Osobitú pozornosť treba venovať predovšetkým hygiene v čase menštruácie.

Pre ženy náchylné na gynekologické zápaly by malo byť samozrejmosťou používať bavlnenú spodnú bielizeň.

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: