Dojčenie a antibiotiká: Všetko, čo potrebujete vedieť

Redakcia | 23. marec 2021
Antibiotiká a dojčenie

Či sa nám to páči, alebo nie, aj dojčiace mamičky niekedy ochorejú. Keď sa to stane, nie je to vôbec zábava... pretože nikdy nie je vhodný čas na to, aby rodič ochorel, však?

Aj keď nie všetky choroby alebo zdravotné ťažkosti vyžadujú použitie antibiotík (ext. zdroj antibiotík), niektoré áno: napríklad infekcie uší alebo dutín, zubné zákroky alebo mastitída.

Ak vám bolo antibiotikum predpísané počas dojčenia, prirodzene sa môžete obávať vedľajších účinkov na vás, alebo vaše dieťa. Budú lieky prechádzať do materského mlieka (ext. zdroj prechádzať do mlieka)? Je to pre moje dieťa bezpečné? Ak konkrétne antibiotikum, ktoré mi bolo predpísané, nie je bezpečné počas dojčenia, existujú nejaké bezpečnejšie alternatívy? K odpovediam na tieto otázky často nie je ľahké sa dopátrať. 

Čeliť chorobe, ktorá si vyžaduje antibiotiká, alebo akejkoľvek chorobe počas dojčenia, je samé o sebe dosť ťažké. A to, že sa musíte trápiť tým, či je antibiotikum, ktoré vám je predpísané, bezpečné aj pre vaše dieťa, môže ešte zvýšiť úroveň vášho stresu. Nasledujúce riadky pre vás môžu byť užitočné, a zmierniť tak dopady stresu spojené s užívaním antibiotík počas dojčenia. 

Môžete bezpečne užívať antibiotiká počas dojčenia?

Antibiotiká sú vo väčšine prípadov bezpečné pre dojčiace matky a ich deti.

„Antibiotiká sú jedným z najbežnejších liekov, ktoré sa predpisujú matkám a všetky do istej miery prechádzajú do mlieka,“ vysvetľuje Akadémia americkej pediatrie ( ext. zdroj AAP) a zároveň dodáva: „Všeobecne platí, že ak by sa antibiotikum podávalo priamo predčasne narodenému dieťaťu, alebo novorodencovi, je bezpečné aj pre matku počas dojčenia.“

Čo znamená užívanie antibiotík pre vás a vaše dojčené dieťa?

Najskôr je dôležité mať na pamäti, ako lieky vo všeobecnosti fungujú - aj keď dojčíte. Ako uvádza portál MayoClinic.org, väčšina liekov, ktoré sa vyskytujú vo vašej krvi, sa budú nachádzať aj v materskom mlieku. Avšak množstvo v mlieku je zvyčajne nižšie ako množstvo v krvi a väčšina liekov „pre väčšinu dojčiat nepredstavuje skutočné riziko“.

Existujú aj  výnimky, a preto by mal byť každý liek, ktorý užívate - vrátane antibiotík - skonzultovaný s pediatrom vášho dieťaťa.

Okrem samotnej liečby musíte pamätať aj na ďalšie faktory, vrátane toho, v akom veku je vaše dieťa. Vystavenie antibiotikám bude predstavovať väčšie riziko pre predčasne narodené deti a novorodencov, na rozdiel od starších detí a batoliat. A opäť, ak vaše dieťa môže bezpečne užívať antibiotikum, je pravdepodobné, že ho budete môcť bezpečne užívať aj vy počas dojčenia.

dojcenie a antibiotiká

Ktoré antibiotiká sú bezpečné?

Táto otázka sa často zvažuje od prípadu k prípadu v závislosti od veku, hmotnosti a celkového zdravotného stavu dieťaťa - a vždy po konzultácii s pediatrom vášho dieťaťa a lekárom, ktorý vám liek predpísal.

MayoClinic však uvádza niekoľko antibiotík, ktoré sa všeobecne považujú za bezpečné pre dojčiace ženy:

  • penicilíny, vrátane amoxicilínu (ext, zdroj amoxecilín) a ampicilínu
  • cefalosporíny , ako je cefalexín
  • flukonazol (Diflucan) - nejde o antibiotikum, ale o bežný liek používaný na liečbu plesňových infekcií

Ak uvažujete o užití antibiotika, ktoré nie je uvedené vyššie, najlepšie bude porozprávať sa s pediatrom. Je pravdepodobné, že antibiotikum je bezpečné, alebo že existuje aj iná, bezpečná alternatíva.

Aké účinky môže mať užívanie antibiotík počas dojčenia?

Okrem obáv z toho, že by antibiotikum mohlo narušiť pohodu vášho dieťaťa, existujú ďalšie možné obavy týkajúce sa používania antibiotík dojčiacimi matkami.

Antibiotiká účinkujú tak, že zabíjajú baktérie vo vašom tele - jednak baktérie, ktoré vám spôsobujú zdravotné ťažkosti, jednak „dobré“ baktérie, ktoré vás naopak zdravými udržiavajú. Antibiotiká ako také môžu však matkám aj deťom  spôsobiť určité nepríjemnosti.

Žalúdočné ťažkosti a nevoľnosť u detí

Niekedy mamičky hlásia, že ich deti majú po užití antibiotík žalúdočné ťažkosti. Môže to byť preto, lebo antibiotiká môžu vyčerpať „dobré“ baktérie v čreve vášho dieťaťa.

Majte na pamäti, že tento účinok je zvyčajne krátkodobý, nie je škodlivý a nie je nezvrátiteľný. Majte tiež na pamäti, že materské mlieko je skvelé pre zdravú mikroflóru vášho dieťaťa, takže je dôležité v dojčení pokračovať.

Môžete uvažovať aj o tom, že svojmu dieťaťu dáte probiotiká na odstránenie tohto problému, ale je dôležité, aby ste sa predtým poradili s pediatrom.

Nepríjemné kvasinky a antibiotiká

Niekedy - opäť preto, že antibiotiká môžu znížiť počet „dobrých“ baktérií vo vašom systéme, ktoré udržujú ostatné mikroorganizmy pod kontrolou - sa u vás alebo u vášho dieťaťa môže vyvinúť  plesňová infekcia, ktorú zvyčajne spôsobuje kvasinka Candida albicans (Ext. zdroj Candida).

Premnoženie kvasiniek druhu Candida albicans môže spôsobiť veľmi nepríjemné príznaky u oboch - u mamičky, aj u dieťaťa. Bábätká môžu mať podráždený žalúdok, vyrážku z plienky a biely povlak na jazyku a v ústach. Matke sa môžu prejaviť bolesti bradaviek (často popisované ako bodavé alebo podobné ako „sklo v bradavkách“) alebo červené, lesklé bradavky.

Liečba kvasiniek zvyčajne zahŕňa antimykotické lieky pre matky aj deti. Kľúčová je však prevencia. Ak užívate antibiotikum, odporúča sa užívať probiotikum, aby boli vaše črevné baktérie  vyvážené.

Čo by ste mali konzultovať so svojím lekárom, ak vám predpisuje antibiotiká počas dojčenia?

Ak máte predpísané antibiotikum, najskôr sa poraďte s pediatrom vášho dieťaťa. Medzi otázky, ktoré sa možno budete chcieť spýtať, patria:

  • Je tento liek bezpečný pre moje dieťa?
  • Existujú nejaké vedľajšie účinky, ktoré sa môžu u môjho dieťaťa vyskytnúť?
  • Mám dať svojmu dieťaťu probiotiká?

Ak vám bolo povedané, že antibiotiká nie sú pre vaše dieťa bezpečné - nebojte sa. Spravidla existujú alternatívy.

  • Opýtajte sa svojho lekára, či existujú alternatívy vhodné počas dojčenia.
  • Spýtajte sa, či môže účinkovať nižšia dávka antibiotika.
  • Spýtajte sa, ako dlho budete musieť užívať lieky a ako dlho zostanú vo vašom tele.

Ak máte pocit, že váš pediater alebo lekár vaše obavy neberie vážne, môžete tiež požiadať iného lekára o ďalší názor. Nie všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti majú informácie o dojčení. Preto neváhajte a vyhľadajte niekoho, kto ich má.

Lieky počas dojčenia
Prečítajte si tiež:

Lieky počas dojčenia

Čo ak musíte brať lieky, ktoré nie sú bezpečné počas dojčenia?

Ak nakoniec potrebujete brať lieky, ktoré nie sú pre vaše dieťa bezpečné, skúste si nerobiť veľké starosti.

Niekedy je užívanie antibiotika kontraindikovaného pri dojčení dôležité pre vaše zdravie a nemali by ste sa cítiť vinná, ak je to tak. Vaše dieťa potrebuje zdravú mamu viac než čokoľvek iné, takže urobte všetko, čo musíte urobiť, pre to aby ste zostala zdravá.

Ak počas užívania antibiotika nemôžete dojčiť, nezabudnite si pravidelne odsávať (a vylievať) mlieko, aby ste udržali tvorbu mlieka. A samozrejme sa uistite, že vaše dieťa je na požiadanie kŕmené alternatívnymi prostriedkami. Keď sa vaše  telo „vyčistí“ od antibiotík, mali by ste byť schopná opäť dojčiť.

Pár slov na záver

Antibiotikum, ktoré vám bolo predpísané, je pravdepodobne úplne v poriadku. Deťom sa v detstve predpisujú antibiotiká často, preto je známe, že väčšina antibiotík je bezpečná aj pre deti. Ak máte predpísané antibiotikum, ktoré je kontraindikované počas dojčenia, zvyčajne existujú aj alternatívy, ktoré sú vhodné aj počas dojčenia.

Ak potrebujete ďalšiu pomoc, obráťte sa na laktačnú poradkyňu , ktorá vám môže poradiť ohľadom výhod a nevýhod užívania konkrétneho antibiotika. Možno vás dovedie k ďalším zdrojom, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

Zdroje: www.healthline.com, www.mayoclinic.org

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: