Lieky počas dojčenia

MUDr. Monika Antošová | 27. May 2020
Lieky počas dojčenia

Aké lieky sú vhodné počas dojčenia? Ktoré práve naopak?

Lieky počas dojčenia

Pred užitím lieku je vždy potrebné sa poradiť s lekárom. Ak momentálne takúto možnosť nemáte, pozorne si prečítajte príbalový leták, kde je vždy uvedená informácia ohľadom užitia lieku v tehotenstve a počas dojčenia.

Neužívajte lieky zbytočne, ak je možné sa lieku vyhnúť, je to istejšie.

Teplota, bolesť hlavy, iná bolesť

Paralen (paracetamol). Je to bezpečný liek počas dojčenia. Užívajú ho aj novorodenci a doposiaľ pri užívaní primeranej dávky nie sú hlásené žiadne vedľajšie účinky. Všeobecne sa jeho užívanie počas dojčenia považuje za bezpečné.

Acylpyrín. Do mlieka sa vylučujú metabolity avšak v malých množstvách. U dieťaťa môžu vzniknúť poruchy vnútorného prostredia (matabolická acidóza), avšak je to raritné. Neodporúča sa však z titulu možnosti vzniku Reyovho syndrómu u dieťaťa. Aj keď táto situácia je nepravdepodobná, napriek tomu sa užívanie acylpyrínu počas dojčenia neodporúča.

Ibalgin

Počas tehotenstva sa neodporúča, avšak počas dojčenia zvyčajne hladiny v materskom lieku sú nízke.

Iblagin je liek bezpečný počas dojčenia.

Kodeín

Pri užívaní Kodeínu sa dostane dojčené dieťa cca 7% materskej dávky. Všeobecne sa pokladá za bezpečný liek, táto hladina neohrozuje dieťa.

Praktické rady pri dojčení
Prečítajte si tiež:

Praktické rady pri dojčení

Antibiotiká počas dojčenia

Antibiotiká predstavujú riziko alergickej reakcie u dieťaťa  tiež  môžu narušiť črevnú flóru dojčeného dieťaťa. Antibiotiká  penicilínovej rady sa môžu užívať počas dojčenia.

Sulfonamidy (Biseptol). U dieťaťa do 3 mesiacov života môžu vytláčať bilirubín z väzby na albumín a tým podporujú žlté sfarbenie tela- žltačku. Nemali by sa podávať novorodencom s podozrením alebo dokázaným deficitom glukozo-6 fosfatázy.

Cefalosporíny (Zinnat, Cefaclor, Suprax) hlavne druhej rady sú bezpečné, do materského mlieka prechádzajú v minimálnom množstve, ale tak ako aj penicilíny, môžu vyvolať alergickú reakciu, narušenie črevnej flóry alebo  soor (žabka)v dutine ústnej.

Astma, zápal priedušiek

Ventolin. Liečebná látka je Salbutamol. Ten prechádza do materského mlieka, ale nie je jasné, či má negatívny účinok na dieťa. Počas tehotenstva sa neodporúča. Boli zistene veľmi zriedkavo vrodené chyby, avšak tieto matky užívali viac liekov spolu s Ventolinom. Podiel Ventolinu na ich vzniku sa nedá jasne definovať, ani vylúčiť.

Vracanie

Cerucal. Liek proti vracaniu. Nemal by sa používať počas prvých troch mesiacoch tehotenstva a počas dojčenia,  pretože nie je dosť informácii ohľadom nežiaducich účinkov v tomto období.

Torecan, Degan by sa počas tehotenstva ani počas dojčenia užívať nemali.

Problémy so žlčníkom

Cholagol. Nepodáva sa tehotným, dojčiacim ženám ani deťom do 12 rokov.

Kašeľ

Stoptusin. Nemá sa žívať v prvom trimestri. Boli pozorované hernie (kyly) u novorodencov matiek, ktoré v prvom trimestri liek užívali. Počas dojčenia sa môže užívať len ak sú na to závažné dôvody.

Solmucol. Neboli urobené žiadne štúdie u tehotných žien. Pri podávaní u tehotných zvierat neboli zistené vedľajšie účinky. Nie je isté, či liek prechádza do mlieka. Avšak liek je možné podávať aj novorodencom. Z toho dôvodu, je možné podať liek u dojčiacich žien, ak je nato skutočný dôvod.

Bromhexin. Prechádza do materského mlieka, nemá sa užívať počas dojčenia. U tehotných len vtedy ak úžitok je väčší ako prípadné riziká.

Coldrex proti kašľu. Jeho užívanie počas dojčenia sa nepovažuje sa za nebezpečné.

Nádcha

Pri nádche môžete používať kvapky obsahujúce morskú soľ neobmedzene. Pri upchatom nose môžete použiť Nasivin.

Zápal očných spojiviek

Ophtalmo Framykoin masť. Môže sa používať počas dojčenia aj tehotenstva pri závažných infekciách.

späť na začiatok