Praktické rady pri dojčení
Chystáte sa dojčiť? Tieto informácie vám pomôžu.
Praktické rady pri dojčení
O dojčení je možné získať množstvo informácií. Aj keď niektoré informácie sú rozdielne, jednoznačne je dnes už jasné, že dojčenie je ideálna výživa pre novorodenca a dojča. Mnohokrát je ťažko násť v množstve informácii práve radu, ktorú potrebujete. Tento článok by mal v skratke vystihnúť odpovede na najčastejšie otázky a problémy týkajúce sa dojčenia.
Ako začať
- Prvé priloženie k prsníku má byť už pol hodiny po pôrode.
- Na začiatku, ak je mlieka menej, stačí dojčiť 5 minút, dlhšie prikladanie môže spôsobiť problémy s bradavkami, postupne sa má dojčiť 15-20 minút.
- Dojčiť môžete na začiatku 8-12 krát denne, nenechávajte cez deň dlhé prestávky, na začiatku 3 hodiny, v noci maximálne 4 hodiny. Je to dôležité, aby dieťa nebolo hladné. Pri veľkom hlade pije hltavo, z čoho pramenia brušné problémy. Niekedy pri veľkom hlade je dieťa veľmi nekľudné, nedokáže chytiť bradavku. Objem žalúdka je u novorodencov malý, preto potrebujú piť menej a častejšie. Ďalším dôvodom pravidelného dojčenia je, aby sa pravidelne vyprázdňovali prsníky, nevznikali hrčky a zápaly. Pravidelné a časté vyprázdňovanie prsníkov pdoporuje tvorbu mlieka.
- Ak dieťa saje 15-20 minút a nechce sa odtrhnúť od prsníka, musíte skontrolovať stav prsníka, ak je mäkký a mate pocit, že jevyprádznený ponúknite mu druhý prsník.
- Na začiatku môžeme dojčiť z oboch prsníkov. Ak sa produkcia mlieka ustalí, zvyčajne stačí dojčiť z jedneho prsníka na jedno dojčenie, pritom je potrebné pravidelne striedať prsníky.
- Ak dieťa saje 15-20 minút, ďalej odmieta a pritom prospieva, dojčenie je postačujúce. Ak neprospieva ani pri krmení z oboch prsníkov a vy citíte, že sa prsníky nenalievajú, pravdepodobne bude potrebovať dokrmovanie.
- Ak zmenite svoj režim, začnete dostatočne piť a spať, je veľmi pravdepodobne, že produkcia mlieka sa upraví.
- Ak po nadojčení z jedného prsníka zostáva prsník nevyprázdnený, je potrebné odsať alebo odstriekať zvyšok mlieka. Je to prevencia proti hrčkám, zatvrdlinám a zápalom prsníka.
-
Ak máte hrčky, prsník je napätý, dieťa odmieta sať, je potrebné odsať malé množstvo mlieka na začiatku tesne pred priložením, aby bradavka a dvorec zmäkli a dieťa mohlo chytiť bradavku.
Nedostatok mlieka
Ako sa prejavuje
- dieťa pije dlhšie ako 20 minút, pritom sa nedá odtrhnúť od prsníka
- matka necíti, že sa jej nalievajú prsníky
- dieťa neprospieva
Čo urobiť
- prikladať dieťa každé 2 hodiny (krátkodobo aj každú hodinu
- zvýšiť príjem tekutin
- zvýšiť množstvo spánku, viac oddýchovať
- nebyť v stresovej situácii z toho, že prestanete dojčiť, stres pôsobí negatívne na tvorbu mlieka
- v 4.-6. týždni a v období okolo 4. mesiaca môže byť prechodný pokles tvorby mlieka, táto situácia je čisto individuálna, tento prechodný pokles tvorby môže trvať pár hodín alebo 2-3 dní, po ňom nassleduje normálna tvorba mlieka
- je vhodné od začiatku myslieť na túto situácia pripraviť sa na ňu odstriekaným a zamrazeným mliekom
- Viac v článku Odstriekavanie a skladovanie mlieka
Nadbytok mlieka
Ako sa prejavuje
- dieťa normálne pije, priberá, prsníky sú napriek tomu plné
- v prsníku sa tvoria hrčky, zatvrdliny, prsník je bolestivý
Čo urobiť
- Nechať dieťaťko sať vždy z toho prsníka, ktorý je postihnutý, počas dojčenia jemne masírovať zatvrdnuté miesto smerom k bradavke.
- Vyprázdňovať prsníky do prázdna, ak to nedokáže dieťa, potom je potrebné mechanické vyprázdnenie prsníka vždy po nadojčení.
- Niektoré ženy majú geneticky danú veľku tvorbu mlieka. V tomto prípade môžete využiť odovzdávanie mlieka do banky ženského mlieka, informácie získate v príslušnej pôrodnici.
- Odovzdávaním mlieka do banky ženského mlieka pomôžete chorým novorodencom a zároveň si podstatne vylepšite svoju finančnú situáciu.
Dieťa nepriberá
Príčinou nepriberania u zdravého novorodenca je takmer vždy nedostatok mlieka.
Ak dieťa dojčíme pravidelne, napriek tomu nepriberá, najskôr sa jedna o nedostatok mlieka. Deti nereagujú na nedostatok mlieka vždy rovnako. Hladné deti sú zvyčajne nekľudné a dávajú svoju potrebu veľmi hlasno na vedomie. Avšak, ak hlad trvá niekoľko dní, potom sú deti "veľmi dobré", apatické, spia. Niekedy až pri prvej návšteve v poradni sa zistí, že dieťa je podvýživené.
Čo urobiť
- Dieťa je vhodné važiť jedenkrát za týždeň, najlepšie na tej istej váhe a za tých istých podmienok. To znamená, vždy ráno, alebo vždy pred kúpaním, vždy pred jedlom. Ak sa dieťaťko váži jedenkrát po jedle, inokedy pred jedlom, táto hmotnosť nie je porovnateľná. Ak dieťa nepriberá, je potrebné urobiť skúšku dojčenia, to znamená, odváziť ho pred dojčením a po dojčení. Rozdiel hmotnosti pred a po ukáže, koľko asi dieťa vypilo.
- Ak máte málo mlieka, je potrebné upraviť svoj režim, dojčiť každé dve hodiny. Ak sa produkcia mlieka nezvýši, dieťaťko potrebuje dokŕmiť.
- Dieťa nemá chudnúť. Normálny prírastok hmotnosti je udávaný rôzne. Mal by sa pohybovať od 150 - 220g za týždeň v prvý mesiac života.
- Pozor: prvý týždeň dieťaťko chudné, hmotnostný úbytok by nemal byť viac ako 10% vypočítaný z pôrodnej hmotnosti. Pôrodnú hmotnosť dosiahne vo veku 10 dní.
- Ak urobite všetko a dieťa nepriberá, konzultujte pediatra pre možnú potrebu dokrmovania.
Dieťa po narodení nemá spánkový ani výživový režim. Ten sa tvorí oklo 6. - 8. týždňa života. V tomto období sa zvyčajne aj ustalí tvorba mlieka a prispôsobí sa potrebám dieťaťka. Dovtedy nezostáva nič iné, len vydržať.
Tvrdý alebo zapálený prsník
Ak cítite zatvrdlinky- hrčky na prsníku, zväčša na hornej a vonkajšej strane prsníka, je to avízo, že prsníky sa nedostatočne vyprázdňujú. Ak túto situáciu nezvládneme, môže vyústiť do zápalu prsníka.
Čo urobiť
Tvrdé uzlíky
Priložiť teplý obklad alebo tepla sprcha, solux (infračervené svetlo). Vhodné je nahriať tvrdé miesto pred dojčením, prednostne dojčiť z postihnutého prsníka, počas dojčenia masírovať miesto smerom k bradavke. Po nadojčení odsať.
Červené ložiská na prsníku
Je to známka začínajúceho zápalu. Stav na začiatku sa dá zvládnúť bez antibiotík. Je vhodné miesto ošetriť octanovou masťou, studeným vínovým obkladom alebo studeným kapustným lístom.