Psychológia pre milujúcich rodičov: Aký je ideálny čas na ukončenie dojčenia?

Psychológia pre milujúcich rodičov | 16. október 2019
Psychológia pre milujúcich rodičov: Aký je ideálny čas na ukončenie dojčenia?

Kedy by sme ukončili dojčenie, ak by sme sa riadili len prírodou, a nie kultúrnymi vplyvmi?

Túto hypotetickú otázku si položila profesorka antropológie Katherine Dettwyler, ktorú zaujali veľké rozdiely vo veku, kedy matky v rôznych krajinách prestávajú dojčiť.

Ukončenie dojčenia v súlade s prírodou

Dettwyler prišla k záveru, že by to bolo v 2,5 až 7 rokoch. Ako k týmto číslam prišla? Pozrela sa na to, kedy a za akých okolností prestávajú dojčiť vyššie primáty, najmä ľudoopy (napr. šimpanzy a gorily), ku ktorým máme z evolučného hľadiska najbližšie.

Dojčenie iných cicavcov

Väčšie cicavce (vrátane ľudoopov) prestávajú dojčiť niekoľko mesiacov po tom, čo váha mláďaťa dosiahne štvornásobok pôrodnej váhy. U severoamerických detí by to bolo približne 27 mesiacov (chlapci) až 30 mesiacov (dievčatá).

Iné kritérium z ríše primátov hovorí o dosiahnutí približne jednej tretiny dospelej váhy dospelého. U ľudí by to viedlo k hranici 4 až 7 rokov, v závislosti od populácie (napr. Európania sú v priemere väčší ako obyvatelia Ázie). Podobné kritérium podľa veľkosti tela matky by viedlo k ukončeniu dojčenia medzi 2,8 až 3,7 rokmi.

Výpočet ukončenia dojčenia podľa dĺžky tehotenstva

Výpočet podľa trvania tehotenstva: menšie primáty dojčia o niečo kratšie, ako trvá ich tehotenstvo. Šimpanzy a gorily však dojčia viac ako šesťnásobne dlhšie, než trvá ich gravidita, čo by u ľudí bolo minimálne 4 a pol roka.

Ďalším kritériom je vyrastenie prvých trvalých stoličiek, čo je u ľudí približne vo veku 5 a pol až šesť rokov.

Aj keď je výskum profesorky Dettwyler veľmi zaujímavý, kultúrne vplyvy, ktoré na nás pôsobia, nie je možné jednoducho „vypnúť“.

Ako dlho dojčiť?

Žijeme v úplne inom prostredí než primáty a na ukončenie dojčenia má každá mama mnoho rôznych „nebiologických“ dôvodov. Ale môžeme sa ním inšpirovať aspoň v tom, aby sme sa nebáli dojčiť tak dlho, ako to vyhovuje dieťatku a mame, a nedali sa zmiasť tým, aké predstavy má o tom naše okolie.

Ako sa postarať o bábätko do 1 roka? Čo všetko by ste mali vedieť a čomu sa vyvarovať? Jedna z najlepších kníh pre rodičov!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: