Diana Hágerová: Deti všetko (ne)zmenia
Počuli ste už niekedy túto vetu v tej či onej podobe?
Deti všetko zmenia, už to nebude ako predtým, vy už nebudete ako predtým – to som počas prvého tehotenstva počúvala veľmi často. Až sa tá veta v mojej hlave stala trošku nechcenou a keď som ju zase od niekoho počula, pregúľala som očami a bola som celkom otrávená. Toto moje nastavenie vychádzalo celé vlastne z toho, že ľudia často mysleli tú zmenu negatívne. Akoby po dieťati bol život horší ako predtým.
Delím sa tu s vami o svoje názory/pohľady a tak to bude aj tentokrát. Zmení sa nám život po narodení detí? Určite áno, ale (a je to fakt veľké ALE) neznamená to absolútne nič zlé či negatívne.
Diana Hágerová: Žijeme (eko)logicky?
Čo sa teda zmení?
Postava
Tehotenstvo logicky prináša fyziologické zmeny. V ženskom tele rastie nový život a telo sa prirodzene mení. Znamená to väčšie prsia, strie, opuchnuté nohy, vyššia hmotnosť – veci, ktoré sa môžu stať našou novou súčasťou alebo môžu zmiznúť tak, ako sa objavili.
Riešenie – aj keď možno teraz chuť a čas na pohyb nie je tak ako kedysi, všetko sa môže zmeniť. Deti veľmi rýchlo rastú a môžu vám z nich rásť práve skvelí pohyboví partneri.
Myslenie
Hormóny, nedostatok spánku, nepravidelná strava, nové doteraz nepoznané situácie s bábätkom. To všetko významne vplýva na našu psychiku, a teda aj každodenné bytie a, samozrejme, na naše okolie. My ženy sme levice a často chceme všetko zvládnuť samy, ale v tomto prípade si môžeme skôr uškodiť ako pomôcť. Pod vplyvom všetkých vyššie uvedených skutočností sa totiž nedá fungovať dlhodobo.
Riešenie – Nie je vôbec žiaden problém ani hanba starostlivosť o bábätko deliť medzi oboch rodičov. Ak máte možnosť požiadať o pomoc babku, tá určite ocení čas strávený so svojím vnúčatkom. Ak chceme totiž stále fungovať na 100 percent, musíme niekedy aj vypnúť. A viete, ako sa hovorí: „Šťastná žena, šťastná celá rodina.“
Syndróm vyhorenia na materskej dovolenke
Vzťah s partnerom
Bábätko s vami v izbe alebo v posteli, menej času (a možno aj chuti) na intímnosti, menej času na kino/večeru vo dvojici. Toto je fakt, na ktorý musíte byť obaja pripravení = obaja na bábätko nastavení. Preto je určite dobré partnera do starostlivosti zapájať.
Riešenie – Dať všetkému čas. Ukazovať si lásku inými drobnosťami, ako ste boli zvyknutí dovtedy, môže to váš vzťah príjemne ozvláštniť.
Bývanie
Boli ste zvyknuté na poriadok, svoj režim s domácimi prácami. Teraz sú všade hračky, s postupne rastúcimi deťmi pokreslené steny, vyliata voda, hračky sú stále všade...
Riešenie – Deti postupne zapájať do domácich prác, ktoré zvládnu, na začiatku z toho urobiť hru a napríklad aj vykladanie umývačky bude zábava. Ja zároveň rada využívam možnosť robotického pomocníka – vysávača, ktorý zároveň upratuje a ešte aj zabáva deti tým, ako naráža.
Cestovanie
Boli ste zvyknutí chodiť, lietať, cestovať kade-tade a máte pocit, že s deťmi to nepôjde. Je pravda, že na cestovanie sa budete musieť možno viac pripraviť (náhradné oblečenie, vodu, nejaké mňamky, zábavné hry), zistiť si, kde sú záchody, ale deti sú v podstate dosť nenáročné, to my rodičia sa často dopredu oveľa viac stresujeme.
Riešenie – Na prechádzky sa dá zobrať nosič, kočík. Do lietadla/vlaku hry, tablet, dieťa si môže aj pospinkať. Na bicykel sú nosiče, ale aj vozíky. Možností je veľa, len sa toho netreba báť a skúšať už odmalička.
Chute
V tehotenstve nám môžu chutiť kombinácie vecí, z ktorých sa iným krúti hlava alebo aj žalúdok. Podobný stav môže zostať aj po pôrode, tak to mám napríklad ja.
Riešenie – asi žiadne potrebné nie je, kým nekombinujete melón s hovädzím mäsom a tortou, svet je v rovnováhe.
Život je príliš krátky na to, aby sme ho len prežívali, keď si ho môžeme užívať (spolu s našimi deťmi)! Budúci mesiac sa na to pozrieme spolu trochu bližšie aj s pár inšpiratívnymi kamošmi.