Diana Hágerová: Deti všetko (ne)zmenia

Diana Hágerová | 2. máj 2023
Diana Hágerová

Počuli ste už niekedy túto vetu v tej či onej podobe?

Deti všetko zmenia, už to nebude ako predtým, vy už nebudete ako predtým – to som počas prvého tehotenstva počúvala veľmi často. Až sa tá veta v mojej hlave stala trošku nechcenou a keď som ju zase od niekoho počula, pregúľala som očami a bola som celkom otrávená. Toto moje nastavenie vychádzalo celé vlastne z toho, že ľudia často mysleli tú zmenu negatívne. Akoby po dieťati bol život horší ako predtým.

Delím sa tu s vami o svoje názory/pohľady a tak to bude aj tentokrát. Zmení sa nám život po narodení detí? Určite áno, ale (a je to fakt veľké ALE) neznamená to absolútne nič zlé či negatívne. 

Čo sa teda zmení?

Postava

Tehotenstvo logicky prináša fyziologické zmeny. V ženskom tele rastie nový život a telo sa prirodzene mení. Znamená to väčšie prsia, strie, opuchnuté nohy, vyššia hmotnosť – veci, ktoré sa môžu stať našou novou súčasťou alebo môžu zmiznúť tak, ako sa objavili. 

Riešenie – aj keď možno teraz chuť a čas na pohyb nie je tak ako kedysi, všetko sa môže zmeniť. Deti veľmi rýchlo rastú a môžu vám z nich rásť práve skvelí pohyboví partneri. 

Myslenie

Hormóny, nedostatok spánku, nepravidelná strava, nové doteraz nepoznané situácie s bábätkom. To všetko významne vplýva na našu psychiku, a teda aj každodenné bytie a, samozrejme, na naše okolie. My ženy sme levice a často chceme všetko zvládnuť samy, ale v tomto prípade si môžeme skôr uškodiť ako pomôcť. Pod vplyvom všetkých vyššie uvedených skutočností sa totiž nedá fungovať dlhodobo.

Riešenie – Nie je vôbec žiaden problém ani hanba starostlivosť o bábätko deliť medzi oboch rodičov. Ak máte možnosť požiadať o pomoc babku, tá určite ocení čas strávený so svojím vnúčatkom. Ak chceme totiž stále fungovať na 100 percent, musíme niekedy aj vypnúť. A viete, ako sa hovorí: „Šťastná žena, šťastná celá rodina.“

Vzťah s partnerom

Bábätko s vami v izbe alebo v posteli, menej času (a možno aj chuti) na intímnosti, menej času na kino/večeru vo dvojici. Toto je fakt, na ktorý musíte byť obaja pripravení = obaja na bábätko nastavení. Preto je určite dobré partnera do starostlivosti zapájať.

Riešenie – Dať všetkému čas. Ukazovať si lásku inými drobnosťami, ako ste boli zvyknutí dovtedy, môže to váš vzťah príjemne ozvláštniť.

Bývanie

Boli ste zvyknuté na poriadok, svoj režim s domácimi prácami. Teraz sú všade hračky, s postupne rastúcimi deťmi pokreslené steny, vyliata voda, hračky sú stále všade... 

Riešenie – Deti postupne zapájať do domácich prác, ktoré zvládnu, na začiatku z toho urobiť hru a napríklad aj vykladanie umývačky bude zábava. Ja zároveň rada využívam možnosť robotického pomocníka – vysávača, ktorý zároveň upratuje a ešte aj zabáva deti tým, ako naráža.

Cestovanie

Boli ste zvyknutí chodiť, lietať, cestovať kade-tade a máte pocit, že s deťmi to nepôjde. Je pravda, že na cestovanie sa budete musieť možno viac pripraviť (náhradné oblečenie, vodu, nejaké mňamky, zábavné hry), zistiť si, kde sú záchody, ale deti sú v podstate dosť nenáročné, to my rodičia sa často dopredu oveľa viac stresujeme. 

Riešenie – Na prechádzky sa dá zobrať nosič, kočík. Do lietadla/vlaku hry, tablet, dieťa si môže aj pospinkať. Na bicykel sú nosiče, ale aj vozíky. Možností je veľa, len sa toho netreba báť a skúšať už odmalička.

Chute

V tehotenstve nám môžu chutiť kombinácie vecí, z ktorých sa iným krúti hlava alebo aj žalúdok. Podobný stav môže zostať aj po pôrode, tak to mám napríklad ja.

Riešenie – asi žiadne potrebné nie je, kým nekombinujete melón s hovädzím mäsom a tortou, svet je v rovnováhe.

Život je príliš krátky na to, aby sme ho len prežívali, keď si ho môžeme užívať (spolu s našimi deťmi)! Budúci mesiac sa na to pozrieme spolu trochu bližšie aj s pár inšpiratívnymi kamošmi. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: