Diana Hágerová: Žijeme (eko)logicky?

Diana Hágerová | 16. marec 2023
Diana Hágerová
foto: archív D.H.

Otázka, ktorú som si kládla dlho a tak som sa jednoducho rozhodla s tým niečo urobiť. Prejsť od myšlienok k činom. Tak ako pri všetkom je aj v oblasti ekológie prospešné, keď „v tom” nie ste sami. A tak som, samozrejme, plynulo zapojila celú rodinu.

Ako to celé urobiť? Najťažšia a zároveň najväčšia výzva je začať a urobiť prvý krok. A následne sa prirodzene budú pridávať ďalšie kroky. Ja vám opíšem našu cestu.

Žijeme (eko)logicky?

Začiatok bol úplne jednoduchý – plátenná taška na nákupy. Nosím si svoju v taške (ruksaku), prípadne ak beriem pár vecí, hodím ich do kočíka a neberiem tašku vôbec. Jasné, nie som 100-percentná a niekedy tašku v obchode jednoducho kúpim, ale doma pre ňu potom hľadám využitie. Do papierových tašiek som balila aj vianočné darčeky, otočila som ich naruby, pekne pokreslila a bolo!

Veľmi dôležitým krokom je triedenie odpadu. U nás má svoju nádobu všetko – komunál, plast, papier, sklo aj bioodpad. Snažíme sa triediť poctivo a vedieme k tomu aj deti, Izabelku veľmi zaujala knižka s názvom Zberný dvor, ktorú pravidelne čítame pred spaním. V nej sa deti dozvedia, čo sa s vytriedeným odpadom deje a prečo je vlastne triedenie dôležité. Teda, dozvedia sa to aj rodičia, ak to nevedia. 

Sami si za to môžeme?
Prečítajte si tiež:

Sami si za to môžeme?

Naše dážďovky

Bioodpad je u nás samostatnou kapitolou, pretože okrem bioodpadu, ktorý zbierajú obce/mestá, máme doma kompostér s kalifornskými dážďovkami, ktoré sa o bio zvyšky z našej kuchyne pekne starajú a náš odpad zhodnocujú. Hnojivo a dážďovkový čaj používame my, moji rodičia a ešte aj naši susedia. 

Viem, že pri téme dážďoviek doma prichádzajú rôzne otázky, tak odpoviem. Áno, máme ich v interiéri, nie, nemôžu byť celoročne vonku, nie, nesmrdia a nevyliezajú, áno, zjedia toho veľa. Viac info o tejto téme môžete nájsť na Kompostuj.me.

Čo sa jedla týka, oveľa viac sledujem, čo nakupujeme a hlavne koľko. U nás ide „nadračku” ovocie a zelenina. Tam sa o prípadné nedojedené zvyšky postarajú naše beznohé kamošky. Nedojedené kura nakrájam do rizota, zo starého pečiva urobím domáce Bake rolls (recept nižšie). Nerada vyhadzujem potraviny, preto sa snažím nakupovať logicky, podľa zoznamu a vopred premýšľam nad tým, čo budem variť. Vyhýbam sa tak zbytočnému plytvaniu

OblečeNIE

Ďalším dôležitým uvedomením si bolo pre mňa poznanie, že mám oveľa viac oblečenia, ako potrebujem. Absolútne som si zakázala nakupovať štýlom – je to v akcii, tak si to kúpim, aj keď to nepotrebujem. Do mojej skrine pribudne len  to, čo naozaj potrebujem alebo niečo čo „zdedím”. Zvykla som si na triedenie šatníka 2x ročne, ak niečo nenosím viac ako rok, ide to nekompromisne preč. Fotky posielam kamoškám a tie si vyberú, čo by sa im hodilo a rovnako aj ony posúvajú svoje veci mne. S niektorými kúskami sa mi lúči ťažko, ale ten pocit očisty za to stojí. Ak nemáte kamošky, ktorým by ste oblečenie darovali, je niekoľko spôsobov. Môžete jednotlivé kúsky upraviť – odstrihnúť, niečo prišiť/nežehliť. Môžete skúsiť vyhľadať núdzové centrum v okolí a zistiť, či niečo nepotrebujú, alebo si kliknúť na stránku nosene.sk.

Odkedy mám deti, oveľa viac sa zameriavam na kúpu oblečenia od lokálnych značiek alebo od značiek, ktoré sa snažia fungovať ekologickejšie. Lokálne značky sú často drahšie, ale veci sú mnohokrát rastúce a zároveň vydržia viac, a tým pádom sa dajú dediť. 

Prišiel čas na DanŠaRi
Prečítajte si tiež:

Prišiel čas na DanŠaRi

Pobavme sa aj o nákupe smart hodiniek, telefónov a celkovo elektroniky. Možno je to mojím celkovým nastavením, vekom alebo tým, že som mama, ale nepotrebujem mať najnovšie zariadenia, aby som  sa s nimi ukazovala. Potrebujem byť v kontakte s ľuďmi, ktorých ľúbim. Čiže kým niečo funguje, som za to, že netreba meniť. 

A čo pohyb? Kedy ste sa naposledy boli len tak poprechádzať? Alebo zabehli rýchlo do obchodu peši či na bicykli namiesto na aute? Použili ste na to 5. poschodie schody alebo ste išli výťahom? Skúste urobiť zmenu! Zmenu oproti vášmu zvyčajnému stereotypu a možno budete prekvapené, aký to bude mať na vás vplyv. 

Zdá sa vám to všetko príliš? 

Alebo si hovoríte, že to nie je nič špeciálne? Netvárim sa, že som najekologickejší človek na zemi. Robím svoju „trošku” tak, ako aktuálne najlepšie viem a mám z toho dobrý pocit. Viete, je totiž dôležitejšie, aby 1 000 ľudí robilo len trošku, ako keď bude len jeden človek robiť úplne 100 %.

Vaša Di

Dianin TIP: Domáce Bake rolls

baked bread rolls

Staršie rožky nakrájajte na tenké plátky.  Koncom varešky vám môžu deti pomôcť  robiť v strede dierky.  Pripravte si zmes olivového oleja, soli a cesnaku.  Potrite plátky a dajte do rúry na 150 °C,  upečte dozlatista.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: