Naozaj sú mamy, ktoré si materstvo nehanebne užívajú?

Marika Koscelníková | 20. február 2019
Naozaj sú mamy, ktoré si materstvo nehanebne užívajú?

Verte-neverte, naozaj sú matky, ktoré si všetko dokážu zorganizovať. Naplno sa venujú rodine, výchove, a nezabúdajú pri tom ani na seba. Sú aj otcovia, ktorí sa po príchode z práce venujú deťom na sto percent, doprajú manželke čas na malé radosti a dobrovoľne umývajú riad po večeri. Sú také rodiny. Naozaj sú matky a otcovia, ktorí si rodičovstvo nehanebne užívajú...

Ilúzia dokonalosti? 

Ráno sa prebudí, láskavo pohladí svoje spiace dieťa. Ide do kuchyne, pripraví si kávu, prezrie obsah chladničky a urobí nákupný zoznam. Keď dieťa vstane, umyje ho, oblečie, nakŕmi a vychystá na prechádzku.

Idú spolu do obchodu. Nakúpiť chýbajúce potraviny. Cestou mu rozpráva o zázrakoch prírody a čarovných kamienkoch na ceste. Jej dieťa slušne pozdraví predavačky a poďakuje, keď mu pochvália červené líčka a krásnu čiapku. Počká pri pokladni v rade tíško a trpezlivo. Na ceste domov sa zastavia na ihrisku, aby sa malý človek zabavil a vybehal. Keď prídu domov, matka začne chystať obed – v bio kvalite, za ktorú je ochotná platiť vždy – a potom si s dieťaťom skladá lego, učia sa farby a kreslia.

Po dvojhodinovom obedňajšom spánku absolvujú ovocný olovrant a idú na angličtinu pre najmenších (tú majú vždy v stredu. V piatok tancujú v malých lienkach a každú nedeľu trávia na horách).

Otec ich z angličtiny vyzdvihne a doma sa malému človeku venuje. Postaví s ním hrad a rozpráva tajomné príbehy, zatiaľ čo si mama odskočila na manikúru... Aj takto to vyzerá v niektorých domácnostiach. Ani náhodou sa to nepodobá tomu vášmu dňu s dieťaťom? No a čo. 

Syndróm dokonalej matky
Prečítajte si tiež:

Syndróm dokonalej matky

Sú matky, ktoré si materstvo nehanebne užívajú

Verte-neverte, naozaj sú matky, ktoré si všetko dokážu zorganizovať. Naplno sa venujú rodine, výchove a nezabúdajú pri tom ani na seba. Sú aj otcovia, ktorí sa po príchode z práce venujú deťom na sto percent, doprajú manželke čas na malé radosti a dobrovoľne umývajú riad po večeri. Sú také rodiny. Naozaj sú matky a otcovia, ktorí si rodičovstvo nehanebne užívajú.

Ak u vás doma to vyzerá inak a svoje materstvo prežívate ako náročné obdobie sprevádzané manželskou krízou, hádkami o kompetenciách v rodine a trpíte pocitom osamelosti, tiež v tom nie ste samé. Každá matka prežíva narodenie dieťaťa a čas venovaný jeho výchove inak. Medzi partnermi sa menia vzťahy a menia sa aj vzťahy s okolím.

Temperament oboch rodičov určuje aj to, ako aktívne budú tráviť čas s dieťaťom. Niekomu vyhovuje lietať z jedného konca mesta na druhý kvôli angličtine pre najmenších, inému stačí posedávanie pri rozprávkach.

Ste pracujúcou matkou a máte výčitky?

Ukončili ste materskú dovolenku predčasne a vrátili ste sa do práce? Rodine ste síce finančne pomohli, ale máte pocit, že dieťa je o niečo ukrátené? Vaše pocity sú prirodzené, ale zamyslite sa nad tým, do akej miery trpíte výčitkami svedomia len preto, lebo sa porovnávate s matkami, ktoré sú doma s dieťaťom. Je to vaše rozhodnutie, rozhodnutie vašej rodiny.

Žena doma: Som lenivá mama
Prečítajte si tiež:

Žena doma: Som lenivá mama

A opačne – cítite sa previnilo, ak už šesť rokov trávite doma výchovou detí, zatiaľ čo vaše kamarátky robia kariéru? Opäť prehodnoťte svoje pocity. To, či vychádzajú z vášho vnútra, alebo sú len dôsledkom očakávaní a porovnávania sa s inými. Koľko žien si dnes môže dovoliť zostať doma a venovať sa deťom tak dlho, ako chcú?

 

Mnohé západné matky sa správajú zvláštne. Kritizujú mamy, ktoré sa vrátia späť do práce, no samy nadávajú, že sa musia starať o deti, a tak stále behajú po jasliach a detských  kútikoch. Nemám až tak strach o deti, ktoré sú v tomto ohľade veľmi prispôsobivé, mám strach skôr o matky s takýmto prístupom. Materstvo je iba pojem vytvorený spoločnosťou, mýtus. Ak si matka uvedomí túto skutočnosť, môže to byť pre ňu veľmi oslobodzujúce, lebo to znamená, že každá to môže robiť po svojom. Všetky cesty sú dobré. Preto je na každej matke, aby si vytvorila vlastný význam pojmu materstvo. A ak to znamená, že tvrdo drie, v poriadku. Ak to znamená, že celý deň leží v posteli, tiež je to v poriadku. Vy si určite dávku opatery. Deti sa tomu prispôsobia. To isté platí samozrejme aj o otcoch. Niektorí sa radi hrajú s deťmi, iní nie. Nie sú na to nijaké pravidlá. Honba za dokonalosťou sa musí skončiť. Robte svoje vlastné rozhodnutia, ako sa venovať deťom a staňte sa veselým otcom. Dajte slovu materstvo a otcovstvo vlastný význam. Je to na vás.

Matky a otcovia musia nájsť spôsob, ako sa vyhnúť osamelosti. Otvorte dvere domu pre návštevy. Pošlite deti do nejakej miestnosti, nech sa tam spolu hrajú, zatiaľ čo ich rodičia sa môžu porozprávať pri pohári vína. Našu predstavu o materstve poznačil akýsi nejasný idealizmus. Predstavujeme si dokonalých rodičov aj preto, lebo nevieme, ako dokonalosť vyzerá. Nedajte si hovoriť, čo máte robiť. Najdôležitejší je váš osobný prístup.

 (Tom Hodgkinson, Pohodoví rodičia)

Užívať si príjemný život a byť dobrou mamou sa nevylučuje. Nepresviedčajte samy seba, že čím viac dieťaťu obetujete, tým je to pre neho lepšie. Dieťa má v sebe radar, ktorý zareaguje na matkin smútok, nespokojnosť, nervozitu. Ak sa budete spokojne usmievať po dni strávenom doma na pohovke obklopená hračkami, vaše dieťa sa bude usmievať s vami. Dobrá mama je spokojná mama. 

NIE SOM mama z reklamy. Vy áno?
Prečítajte si tiež:

NIE SOM mama z reklamy. Vy áno?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: