Čo urobiť s vianočným zoznamom pre Ježiška?

Redakcia | 19. december 2017
Čo urobiť s vianočným zoznamom pre Ježiška?

Každoročne sa opakujúci milý scenár, bez ktorého by rituály posledných dní roka nemali tú patričnú atmosféru...

K predvianočným chvíľam v rodinách s malými deťmi nevyhnutne patrí aj písanie najdôležitejšieho listu roka tomu najpovolanejšiemu - Ježiškovi. Nachádza sa na zozname vašich detí pre Ježiška autíčko na ovládanie, najnovší mobil alebo dokonca kôň?

Priania malých detí k Ježiškovi sú často veľké a neprimerané. Poradíme vám preto, ako s týmto dôležitým dokumentom pre Ježiška naložiť.

„Mamíííí, toto by som chcel na Vianoce! Všetci moji kamaráti to už majú“, znie najčastejšia prosba k rodičom v predvianočnom období.

Prianí – a argumentov pre ne – majú už najmenšie deti neúrekom. Ale ako majú dospelí naložiť so zoznamom vianočných želaní, od ktorého má závisieť šťastie či sklamanie dieťaťa?

Psychológovia radia, aby rodičia premýšľali, ktoré z prianí sú realizovateľné. Príliš drahé alebo nevhodné priania, ako napr. mobil pre päťročné dieťa, odporúčajú nekupovať a ani do zoznamu nepísať.

Klamete deťom o Ježiškovi?
Prečítajte si tiež:

Klamete deťom o Ježiškovi?

Prečo písať list Ježiškovi?

Kým je dieťa ešte malé, rodičia mu môžu pomôcť s napísaním listu Ježiškovi a dieťa ho môže obohatiť kresbou alebo inou formou „podpisu“. Najmä u menších detí je to výborná príležitosť na to, aby sme s nimi hovorili a nastolili problematiku darčekov, vlastných hodnôt a prianí dieťaťa.

Rodičia môžu dieťaťu vysvetliť, aké darčeky je alebo nie je vhodné dávať, môžu s dieťaťom hovoriť o tom, že počas Vianoc je dôležité robiť si vzájomne radosť, byť spoločne v kruhu rodiny a darček je vyjadrením našej radosti a stretnutia s blízkym človekom, prejavom toho, že ho máme radi.

Písanie listu Ježiškovi môže zároveň pomôcť predísť sklamaniu z darčekov. Pri ňom sa totiž dá s dieťaťom napríklad prebrať i poradie a dôležitosť darčekov. Vďaka rozhovoru s dieťaťom sa tak niektoré nevhodné, predražené, nekvalitné či takmer nič nerozvíjajúce hračky na zoznam ani nedostanú, teda je jasné, že ich Ježiško neprinesie.

Tip MAMA a ja

V prípade, že dieťa trvá najednom drahom a skutočne postrádateľnom darčeku, je možné mu podsunúť dva užitočnejšie, ktoré by mu Ježiško miesto toho jedného mohol priniesť. Fígľov, ako čeliť marketingovému pôsobeniu výrobcov a predajcov, je veľa. Pokiaľ je rodič v každodennom kontakte s dieťaťom, pozná ho, premýšľa o ňom, vykorčuľuje z väčšiny situácií so cťou a úspechom.

Venujte dieťaťu spoločný čas

Aké sú možnosti, ako urobiť dieťaťu na Vianoce radosť, ak si nemôžeme dovoliť dopriať mu vytúžený darček nachádzajúci sa na zozname pre Ježiška?

Jedno riešenie by tu bolo: Rodičia navrhnú svojmu dieťaťu, aby si na darček sporilo a prispejú svojou čiastkou. To môžu dieťaťu sprostredkovať pod vianočným stromčekom napr. miniatúrnym vydaním vytúženého darčeka.

TIP: Ak je váš finančný rozpočet obmedzený, môžete dieťaťu darovať poukážku na spoločné stavanie bunkra na strome, výlet na bicykloch alebo niekoľko hracích večerov. Tak sa naučí, že darovať možno nielen materiálne veci, ale aj čas.

Treba ale zároveň podotknúť, že zmysel poukážok vedia pochopiť až deti od cca 6 rokov. V prípade, že je váš rodinný rozpočet obmedzený, môžete im dovtedy darovať vlastnoručne vyrobené darčeky. Jedno dievčatko z materskej školy, kam chodil môj syn, si veľmi prialo koňa.

Kúpiť živého podmienky neumožňovali, preto mu jeho otecko zaobstaral obrovskú rolku z papiera a pripevnil na ňu hlavu koníka, chvost i nohy – všetko z tvrdého kartónu. Dievčatko sa nesmierne tešilo z koňa v životnej veľkosti a vzalo ho i do škôlky, kde sa s ním hrali všetky deti, kŕmili ho a „jazdili“ na ňom.

Neskôr otec i dcéra zabezpečili koníkovi aj staré používané sedlo. Dievčatko na tento darček i zážitok určite nikdy v živote nezabudne.

Trvácnosť a množstvo darčekov

Na tomto príklade vidieť, aké dôležité je, aby mali rodičia na pamäti trvácnosť darčeka. Keď budú mať pri výbere darčekov v úmysle to, aby sa dieťa zapodievalo s novou hračkou dlhodobo, majú plusový bod. Ak ale po rozbalení nevie kvôli opatrnosti, čo si s hračkou počať, bol výber darčeka nevhodný.

Druhá vec je počet darčekov. Malo by ich byť pod vianočným stromčekom len toľko, aby dieťa malo dostatok priestoru i času sa s nimi potešiť, vytvoriť si k hračke alebo čohokoľvek sa darček týka, určité puto a spojenie.

Tak si obdarované deti budú môcť lepšie spojiť darček s určitou emóciou a počas roka alebo i neskôr s vekom sa budú k darčeku vracať s pozitívnou spomienkou „Toto som dostal od Ježiška/alebo od mamičky a otecka“.
Najdôležitejšie však je, aby to boli rodičia, kto určuje, čo dieťaťu darujú. Malé deti o tom ešte rozhodnúť nevedia. Nejde o to, čo chcú deti, ale o to, čo potrebujú a čo je pre ne vhodné.

Napriek tomu by bolo nesprávne porúčať dieťaťu a z princípu jeho priania ignorovať. Ak si napríklad želá auto na ovládanie a dostane rukavice, bude sklamané. Na to, aby sme zistili, z čoho by sa dieťa tešilo, je potrebná obrovská dávka empatie.

Nespadnite do vianočnej pasce
Prečítajte si tiež:

Nespadnite do vianočnej pasce

A čo ak Ježiško núdzou netrpí?

Čo ale urobiť vtedy, ak si rodičia naopak môžu dovoliť kúpiť všetky darčeky nachádzajúce sa na zozname pre Ježiška? Zoznam jednoducho akceptovať a zavaliť dieťa na Štedrý deň množstvom darčekov? Nie, lebo list pre Ježiška nie je žiaden objednávkový formulár.

Niektoré detské izby sú malé hračkárstva, úplne prepchaté. Deti sa ale musia naučiť zaobchádzať aj s nedostatkom a budovať si určitú frustračnú toleranciu. Záplava materiálnymi vecami by mohla viesť k tomu, že sa bude dieťa orientovať smerom navonok a bude sa len málo koncentrovať na seba.

Tip MAMA a ja

Spravte si chvíľu a porozprávajte sa s deťmi nielen o tom, aké darčeky by si želali. Je dôležité, aby list Ježiškovi, Santovi alebo komukoľvek, kto u vás nosí darčeky, nebol len suchým zoznamom vecných darov.

V ideálnom prípade odveďte pozornosť detí od materiálnych vecí a skúste spolu porozmýšľať, čo by ste si priali, ak by ste to mohli dostať. Napríklad aj zdravie, veľa snehu v zime alebo viac času stráveného s oteckom. I toto všetko sa môže nachádzať v liste.

Dôležité je brať do úvahy vek dieťaťa a podľa toho darčeky vyberať. Vhodné sú predovšetkým hračky, ktoré deti obohacujú a rozvíjajú, ale súčasne ich bavia, učia sa s nimi nové veci, sú príjemné na dotyk, bezpečné po zdravotnej stránke atď...

Dôležitá je rozmanitosť hračiek tak, aby rozvíjali dieťa komplexne ako po fyzickej, tak po psychickej stránke. Venovať dieťaťu naraz dve bábiky alebo niekoľko plyšových hračiek je neúčelné, dieťa to nijako neobohatí.

Ako docieliť, aby dieťa nebolo pod vianočným stromčekom sklamané?

Vždy je lepšie takejto situácii predísť, priebežne s deťmi hovoriť o tom, čo by si priali, či sú ich priania splniteľné apod. Pokiaľ rodičia s deťmi hovoria a počúvajú ich, dobre vedia, čo si želajú. Potom nie je problém do listu Ježiškovi vpísať i niektoré trochu praktickejšie veci alebo naopak nenapísať to, čo nie je reálne dieťaťu splniť.

Tak je dieťa už dopredu pripravené na to, čo môže a čo nemôže očakávať. Každé dieťa by si potom malo pod stromčekom nájsť aspoň jeden darček, ktorý si skutočne prialo a  ktorý si v zozname napísalo.

Nielen darčeky!

Ale ako deťom najlepšie vysvetliť, prečo niečo nedostali? Na Štedrý deň môžu rodičia pod vianočným stromčekom drobcovi napríklad povedať: Ježiško ti žiaľ nemohol splniť všetky tvoje želania.

TIP: Porozprávajte sa s dieťaťom, aby pochopilo, že pre Ježiška je zoznam síce záväzný, ale darčeky nosí postupne. Možno na budúce Vianoce, možno i neskôr.

S väčšími deťmi je zasa možné prebrať hodnotu darčekov a pokúsiť sa vysvetliť, prečo je daná vec napríklad momentálne nereálna. Takéto diskusie sú síce pomerne náročné, ale za pokus to stojí.

Okrem toho by sa Vianoce nemali točiť len okolo darčekov, aj keď sú väčšinou témou číslo jeden: „Čo si želáš na Vianoce?“, pýtajú sa ľudia a predovšetkým deti – vzájomne počas adventu.

„Čo si dostal od Ježiška?“, zasa zaznieva po sviatkoch, napr. v školách či škôlkach. Ale nielen darčeky sú to, čo tvorí krásu Štedrého dňa. Áno, je to dôležitý bod, najmä kým sú deti malé, ale to najhlavnejšie je rodinná pohoda, harmónia a celkové zomknutie rodiny.

Ani najkrajší darček nemôže nahradiť spoločné chvíľky pri rozprávkach alebo prípravu sviatočnej atmosféry – to ozajstné rodinné šťastie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: