Mama sa búri: Chorý školský systém

Marika Koscelníková | 24. Jan 2018
Mama sa búri: Chorý školský systém
foto: FB, Jana Cigániková

Pred pár dňami nás zaujal status mamy na sociálnej sieti, ktorý sa dotkol mnohých ľudí. Niekoľkotisíc lajkov, zdieľaní a množstvo komentárov rodičov, ktorí to vidia rovnako. Čítajte!

Bifľovanie, známky, percentá ohodnotenia vedomostí, súťaživosť. Deti sa učia pod tlakom, podľa osnov, bez ohľadu na individuálne potreby a záujmy. Škola nie je miesto, kam chodia naučiť sa niečo nové, pre mnohé deti je stresujúca.

CHORÝ ŠKOLSKÝ SYSTÉM 

chorý škoslký systémy

Je 22:15 a môj syn sa ešte učí. Nikolas je štvrták na ZŠ.
Učí sa od piatej, kedy prišiel zo školy. Je pravda, že asi na hodinku zaspal v obývačke na koberci. Vraj je unavený.

Dnes bol aj krik, slzy, zúfalstvo. Toto sa stáva pomerne často, že sa musí takto dlho učiť. Niekedy mi vraví, že má pocit, že sa namáha zbytočne, lebo aj tak donesie zlú známku Vraví, že nič nevie. Ale veľmi dobre vie, že nemá rád školu, že na výšku nechce nikdy v živote chodiť.

Školu nemám rád

Ako toto môže ten chorý školský systém robiť našim deťom? Ako to môže robiť rodinám? Ja nechcem tých pár hodín, čo môžem byť so synom, na neho bľačať, aby som ho donútila do niečoho, čo neznáša.

A keď sme pri tom... Rozčuľuje ma, že toľko vecí nevie. Nemá sa to naučiť v škole? Načo tam chodí, keď mu to do hlavy musím vtĺcť tu doma? Prečo mu mám vysvetľovať matematiku? Prečo nerozumie geometrii, ak mu nepomôžem doma? Ako to, že urobí 17 chýb v diktáte? Nevravte mi, že je trdlo, lebo doma mu to vysvetliť viem.

chorý školský systémA keď napíšeme diktát s chybami, zopakujeme ho znova a je to neporovnateľne lepšie. Občas aj bez chýb. Strašne sa vtedy teší a ja som pyšná.

Škola deti nemotivuje k učeniu sa

Prečo mu to škola nevie podať tak, aby ten chalan nie len pochopil, ale naučil sa tešiť z hodnoty poznania? Aby túžil po vzdelaní a tešil sa na nové vedomosti?

Keď prídeme po namáhavom dni domov, chcem si s deťmi oddýchnuť, pozrieť telku, navariť večeru, zahrať sa s Ivy, vyhnať ich von s kamošmi aspoň na chvíľku.

Chcela by som pokecať o tej peknej slečne, čo sa Nikušovi páči a popýtať sa, či mu niekto neubližuje, nevysmieva sa.

Aby boli deti šťastné aj v škole

Rada počúvam Tomáškove polhodinové príbehy bez konca - zo školy, o ktorých si iba on v rodine myslí, že sú zábavné a sám sa na nich smeje. To potom rozosmeje mňa a Nika. Chcem mať na nich viac času.

Chcem, aby sme boli spolu šťastní a nie nešťastní. A chcela by som, aby naše deti boli šťastné aj v škole. Čo tak škola hrou?

AKTUALIZÁCIA 1 DAY AFTER:

Nikušo doniesol trojku z toho diktátu a žiadne úlohy. Tak sme dnes trénovali zasa diktát. Pýtal sa ma načo, keď aj tak dostane zlú známku ...

Jana

Je náš školský systém naozaj chorý? Mýty o vysokej úrovni nášho vzdelávacieho systému sú nabúrané, deti nemajú vedomosti využiteľné v praxi a nevedia s nimi pracovať. Chcelo by to zmenu. Čo myslíte? 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: