Baša Števulová: BYŤ MAMOU JE TIEŽ „FREESTYLE“

Veronika Nováková | 30. Jan 2019
Baša Števulová: BYŤ MAMOU JE TIEŽ „FREESTYLE“
foto: archív rodiny

Keď sa žena – uragán stane mamou, nevymení svoj život za tiché a nudné bezvetrie. O tom, že Freestyle život je zlučiteľný s materstvom, hoci v ňom neplatia pevné pravidlá a každý deň môže vyzerať inak, hovorí snowboardistka a mama BAŠA ŠTEVULOVÁ.

Sympatickú blondínku Bašu Števulovú poznáme ako profesionálnu freestylovú snowboardistku, ale posledné roky do jej života pribudol malý drobec, ktorého príchod na svet s mužom oznámili veľmi sympaticky a veršovane: „Tomáš a Baša majú Tobiáša“.

O tom, že dieťa nemusí byť prekážkou v slobodou naplnenom živote, a že ak to prijmete ako fakt, jednoducho sa stane jeho súčasťou, ale aj o tom, čo momentálne Baša robí, prezradila v našom rozhovore. 

Od snowboardu k bábätku- aká bola Tvoja cesta, od momentu, keď si sa dozvedela, že budete mať bábätko až k žene- mame, ktorou si dnes? 

Popravde cesta to bola veľmi dobrodružná, pretože pred Tobiášom sme si prešli tzv “zamĺknutým potratom”- tak tomu oficiálne hovoria. Každopádne som v 10 týždni potratila a v dnešnej dobe je to bohužiaľ vec viac než bežná.

Tobčo bol najviac plánovaný a extrémne sme sa na neho tešili, veď akoby aj nie. Veľa sa toho ale podľa mňa nezmenilo, alebo to len nevnímam. Do rodiny nám pribudol ďalší skvelý parťák a robíme to, čo sme robili aj pred ním. No dobre možno musíme robiť viacej kompromisov, ale tie v živote robiť musíme tak či tak. Nemenila by som veru ani náhodou. 

Uznávaš nejaké výchovné praktiky alebo je to u vás skôr taký freestyle. Z fotiek na instagrame cítiť vždy príjemnú bezstarostnú atmosféru, a hlavne voľnosť.

 „U nás je to ale ako vravíš skôr taký freestyle. Mala som nejaké zásady, ale akosi sa mi z nich podarilo upustiť. Zdá sa mi, že z BIO-EKO sa v tomto našom mamičkovskom svete stala akoby nadávka, aspoň ja mám ten pocit. Čo sa stravy týka žijeme s Tomášom relatívne zdravo. Jasné, že si dáme sem tam pizzu, ale sladkosti u nás nenájdete. Vo výchove ako takej nemám tiež žiadne špeciálne vychytávky. Sme slušní ľudia a tak sa ho aj snažíme viesť.“

Akú príchuť má život mamy- snowboardistky. Stíhaš sa venovať aj snowboardu a surfu alebo sa to teraz točí všetko okolo malého? 

„Minulú zimu som bola na kopcoch v podstate dosť veľa, dokonca som si stihla odjazdiť zopár pretekov zo série FWQ (reeride world qualifier) a dvakrát som skončila na 3.mieste čo mi urobilo celkom radosť, keďže som dva roky nejazdila.

Keď mal Tobiáš rok a pol zobrala som ho s kamoškami na  dvojtýždňový výlet karavanmi z Francúzska do Španielska kam sme išli surfovať. Tento rok mi to moji chalani dopriali absolvovať samej a prvýkrát som bola bez nich 10dní. Doma sa ale všetko točí viac menej okolo Tobča a domácnosti. Priznám sa, že za posledného polroka som si nenašla poriadne čas ani na cvičenie čo ma už pekne hnevá.

Tvoj synček, Tobiáš, má  takmer 3 roky, skúšali ste ho už zoznámiť so svetom zimných športov? Kedy je vhodný čas ísť s deťmi prvýkrát na lyže, alebo na snowboard? Ako zapadá synček do vašej športovej rodiny? 

„Tri roky bude mať koncom mája ale už doteraz sme ho „povláčili“ kadetade a nejeden šport videl zblízka. My obaja s Tomášom máme tých aktivít naozaj veľmi veľa, takže Tobčo si bude mať z čoho veru vyberať. Minulú zimu sme mu kúpili papučkové lyže, ale na to bolo ešte veľmi skoro. Túto zimu ale už na lyže pôjde a sám nám o tom rozpráva ako bude s tatinkom lyžovať. Uvidíme aká bude realita.“ 

Máš nejaký tip pre maminy s deťmi, ktoré sú nazvime ich „lenivšie“, ako ich príjemnou formou dostať k pohybu? 

„Asi by to bolo odomňa teraz pokrytecké ak by som hovorila, že cvičte a robte niečo pre seba je to super, lebo sama to teraz nerobím, ak hovoríme o pravidelných treéningoch. Čo sa týka aktivít, tie vo veľkej miere závisia na voľnom čase Tomáša a starých rodičov.

Každopádne ja sa už musím donútiť začať cvičiť aspoň doma, pretože pohyb mi naozaj chýba a svaly tiež, Som potom nespokojná. Nejde o to, ako vyzerám ale hlave o to, ako sa cítim. Akýkoľvek pohyb nás vo finále robí spokojnými a začína to už len prechádzkou s kočíkom.“

ROZHOVOR: Už nie som zranená
Prečítajte si tiež:

ROZHOVOR: Už nie som zranená

S Tobiášom ste často v prírode, beriete ho na hory, alebo aj karavanom k moru. Ste inšpiráciou pre mnohé slovenské rodiny, ktoré o takom niečom možno snívajú, ale boja sa. Ako vyzerá predpríprava na takéto dobrodružstvá? Chce to dlhé plánovanie, alebo sa rozhodujete na poslednú chvíľu a idete?

„Ja nie som veľký fanúšik plánovania a rozhodujem sa väčšinou spontánne, aj keď samozrejme už to nie je také jednoduché ako kedysi. Ale týždňové či niekoľkodňové prípravy u nás nefičia. Neraz sme sa zo dňa na deň rozhodli a išli do kempu do Chorvátska či s Tomášom, kamoškou alebo maminou. Decká nepotrebujú žiadny all inclusive hotel, stačí zobrať dobrý stan a ubytovať sa v kempe, tie sú už dnes naozaj parádne vybavené.“

Napriek tomu, že vyhľadávate často prírodu, žijete v Bratislave. Ty pochádzaš z Banskej Bystrice. Vidíš rozdiely v živote a výchove detí v hlavnom meste alebo v menšom slovenskom meste? Kde sa vidíš v budúcnosti? 

„Rozdiely vo výchove detí asi nie, predsa len sa bavíme o dvoch veľkých mestách a ani jedna varianta by nemala byť prečo horšia alebo lepšia. Ja by som svoje deti (zatiaľ iba jedno samozrejme) veru veľmi rada vychovávala na dedine a bola viac v prírode. Snažím sa preto kompenzovať mestský život tým, že sme stále niekde v prírode. Ale nie je to ono. Možno naopak, ak by sme bývali niekde na dedine, chýbal by mi mestský život. Takže asi niečo medzitým.“

Ako vyzerá Tvoj bežný deň v praxi s malým?  

„Tobiáš ma budí strašne skoro každé ráno, takže ani neviem, kedy som spala aspoň do pol deviatej. Doobeda ideme vždy von, za kamošmi, alebo skákať na trampolíny. Tobiáš po ceste domov zaspí, ja ho len preložím do postieľky a mám dve hodiny čas na moju “obľúbenú” aktivitu upratovanie a varenie.

Máme veľa kamošov, čiže aj časté návštevy u nás alebo my u niekoho. Dnes sme sa s kamoškou bavili, že nemáme vlastne s Tobiášom nejaké večerné rituály, že vtedy sa kúpe a vtedy ide spať. Ako nám to vyjde, tak to je.“

Okrem iného, stojíš aj za značkou originálnych detských čiapok Diobo. Ako vznikol tento nápad? 

„Chýbalo mi u nás niečo milé, detské ale zároveň minimalistické na hlavu. Páči sa mi keď sú deti oblečené detsky a nie ako dospeláci, avšak nie som fanúšik batmanovských potlačí a kikiríkavých farieb. Tak som nakúpila nejaké látky a so sesternicinou maminou dala dokopy prvé prototypy a z tých bola prvá kolekcia. K tomuto dobrodružstvu som prizvala aj moju dlhoročnú kamošku Dominiku.

Super sa dopĺňame a je fajn zdieľať s niekým takúto radosť. Dominika má v januári termín a budú mať druhé bábätko a veru bude to riadne hektické, lebo chvíľu bude všetko na mne a málo toho nie je. Ale zvládneme to.“

Ako budete tráviť túto zimu? Chystáš sa na snowboard, prípadne ťa čakajú aj nejaké súťaže? Zvykneš brať malého a celú rodinku zo sebou? 

„Ja dúfam, že bude veľa snehu a my budeme logicky čo najviac na horách. Samozrejme chcela by som si opäť odjazdiť zopár pretekov tak uvidíme, na ktoré sa mi podarí prihlásiť. Budeme určite všade chodiť spolu. My s Tomášom nie sme z tých, ktorí by si potrebovali ísť oddýchnuť od dieťaťa a ísť niekam sami. Možno, keď bude v puberte.“ 

Ktoré je Tvoje obľúbené zimné stredisko/kopec/hory, kam sa chodíš vyblázniť na snowboarde. Máš nejaké obľúbené aj na Slovensku? Alebo nejaký tip na baby-kids- friendly lyžovačku-snowboardovačku?

„Jednoznačne Chopok juh, avšak s turizmom a množstvom ľudí, čo sa tam premelie, sa výjazdom tam akosi vyhýbam. Veľmi radi chodíme do Podbanského do Permonu, pre decká je to tam najlepšie a majú aj mini vlek a svah, čiže Tobčo sa možno bude učiť aj tam. Uvidíme.“

Vizitka

BAŠA ŠTEVULOVÁ (31) je profesionálna Freestyle snowboardistka, na Slovensku bola najlepšou a na vrchole kariéry sa v tvrdej konkurencii dostala aj do úzkej svetovej špičky a bola prvou Slovenkou, ktorá sa dostala do prestížneho športového tímu ROXY. Vlani sa stala Slovenkou roka v kategórii šport. Od toho profesionálneho má už tretí rok pauzu, odkedy je mamou syna Tobiáša. Pochádza z Banskej Bystrice, s priateľom Tomášom žije v Bratislave.

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: