Ako sa chrániť v sociálnej sieti

Redakcia | 20. Mar 2011
Ako sa chrániť v sociálnej sieti

Dnes je omnoho viac ľudí ako kedykoľvek predtým súčasťou sociálnych sietí. Ľudia môžu veľa stratiť, ak ich bezpečnosť v sociálnej sieti nie je dostatočná. Ich osoba a identifikujúce údaje všetkých, s ktorými sú spojení, môžu znamenať riziko.

Allianz odporúča

Dnes je omnoho viac ľudí ako kedykoľvek predtým súčasťou sociálnych sietí. Len samotný Facebook má viac než 500 miliónov užívateľov (podľa Facebook statistics). Ľudia môžu veľa stratiť, ak ich bezpečnosť v sociálnej sieti nie je dostatočná. Ich osoba a identifikujúce údaje všetkých, s ktorými sú spojení, môžu znamenať riziko.

Naviac, mnoho mobilných prístrojov umožňuje infekciu vírusmi a otvára novú vstupnú bránu pre hackerov a zákerné spamy, čím môžete ohroziť bezpečnosť svojich osobných údajov.

„Mobilné telefóny a laptopy spôsobili komunikačnú revolúciu v spoločnosti,“ hovorí Viktor Cingel, člen predstavenstva Allianz – SP a viceprezident zodpovedný za oblasť IT. „V súčasnosti je nevyhnutné chrániť si osobné údaje vždy, keď využívate výhody týchto úžasných a stále sa vyvíjajúcich technológií. Nezabúdajme, že možnosti technológií sú ohromné, zdokonaľujú sa veľmi rýchlym tempom a vďaka internetu sa globalizujú. Nie je nič nezvyčajné, ak rôzne servery zbierajú a párujú informácie do ucelených blokov. Informácie, ktoré o sebe na internet neuvážene umiestnite, sú tam potom takmer „navždy“ a vaše druhé virtuálne „ja“ na internete je potom realitou, s ktorou môžete alebo nemusíte byť neskôr stotožnený“.

Ponúkame vám preto zopár odporúčaní ako chrániť svoje osobné údaje a zaistiť bezpečnosť vo svete sociálnych sietí:

• Nepoužívajte rovnaké mená a heslá v rôznych internetových službách, rozhodne homebanking a sociálne sieť sú dva rozličné svety, kde rovnaké meno a heslo je veľké riziko.

• Neposkytujte ani neposielajte žiadne tajné osobné údaje (napr. detaily z banky, zdravotné záznamy, celý dátum narodenia, domácu adresu, miesto narodenia, číslo sociálneho poistenia a pod.). Sociálne siete od vás pred prihlásením nevyžadujú tento druh informácií.

 Meňte svoje heslo najmenej raz za mesiac. Nemeňte ho, ak vás k tomu vyzývajú, môže to byť len pasca. Nikdy si neautomatizujte uloženie vášho hesla a vymazávajte históriu minimálne raz týždenne.

• Vyhnite sa tomu, aby sa vaši priatelia či kolegovia prihlasovali do sociálnych sietí na vašom počítači a rovnako sa vy neprihlasujte na cudzích. Môžu vám infikovať počítač prehliadaním neoverených stránok alebo vaša prihlasovacia bezpečnosť môže byť ohrozená prostredníctvom „cookies“ uložených v počítači.

• Nie je veľmi múdre akceptovať žiadosť o priateľstvo, ak danú osobu nepoznáte, i keď máte spoločných známych.

 Online sa môžete rozprávať o svojich prázdninách alebo dovolenke vtedy, ak ste sa vrátili, nikdy nie pred odchodom. Mohlo by sa to stať pozvánkou pre zlodejov, aby sa zastavili u vás, keď budete preč.

• Často kontrolujte vaše bezpečnostné nastavenia. Zmeny na internete alebo sociálnej sieti môžu vaše nastavenia vymazať bez toho, aby ste o tom vedeli. Pochopte a udržiavajte vami požadovaný stupeň súkromia.

• Mobilné aplikácie sú veľmi populárne. Zistite si, či spoločnosti, ktorých ste zákazníkom a poskytujú vám aplikácie, sú bezpečné. Pomôže vám v tom aj jedna zo spoločností skupiny Allianz, ktorá poskytuje tieto informácie na tejto adrese.

• Urobte si čas na to, aby ste sa naučili, ako využívať sociálnu sieť efektívne. Každá stránka poskytuje informácie o bezpečnostných nastaveniach a tiež poskytuje rady „ako sa...“ Mnoho stránok vám pomôže s detailmi ako sú nastavenia, možnosti vytvárania skupín priateľov s rôznymi úrovňami bezpečnosti alebo ako sa vyhnúť vzťahovým pascám, napr. http://www.allfacebook.com/.

• Rodičia musia poznať aktivity svojich detí a chrániť počítačový systém pred zneužitím.

• Vždy sa zamyslite nad tým, čo chcete zverejniť na „stene“ alebo na „skle“. Pamätajte, že všetko, čo napíšete, budú vidieť nielen vaši priatelia, ale mimo vašej kontroly sa ocitnú osoby -  priatelia vašich priateľov, ak sa niekto rozhodne vašu informáciu na „stene“ komentovať.

• Nikdy nezdieľajte súbory z vášho počítača alebo mobilného zariadenia. Ak sa pripojíte na Wi-Fi, všetko, čo zdieľate, môžu vidieť aj ostatné osoby pripojené na túto sieť. Rozhodnite sa súbory a tlačiarne nezdieľať alebo používajte len správnu a overenú sieť.

 Bezpečné stránky sú najistejšie. Vždy si všimnite aj symbol zámku na vašom prehliadači. Veľa prehliadačov ponúka informáciu, či je používaná stránka bezpečná.

• Dávajte si pozor na zabezpečenie WIFI pripojenia (heslom, obmedzením prístupu), prípadne pri takomto pripojení nerobte nič, o čo by ste sa nechceli podeliť s kýmkoľvek.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: