Ako NAJIDEÁLNEJŠIE pripraviť brokolicu

Michaela Klamová | 19. november 2022
Ako NAJIDEÁLNEJŠIE pripraviť brokolicu

Čínski vedci rozhodli preskúmať, aký spôsob prípravy zachová v rastline najviac sulforafánu. Vďaka tejto látke je brokolica TOP zdravou potravinou.

Brokolica sa teší veľkej popularite a to právom. Je dostupná, rýchlo uvarená a doterajšie štúdie potvrdili napríklad jej pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi či potenciálne protirakovinové účinky (ext. zdroj štúdie). 

Ako najlepšie pripraviť brokolicu

Látka, ktorej za tieto účinky vďačíme, je sulforafán, ktorý môžete nájsť aj ako výživový doplnok. Ten vám však nedodá toľko potrebnej látky ako konzumácia samotnej brokolice. Preto sa čínski vedci rozhodli preskúmať, aký spôsob prípravy zachová v rastline najviac sulforafánu. Kde sa v brokolici berie? Vzniká pri procese, ktorým sa rastlina bráni pred bylinožravcami, a to zmiešaním látok a enzýmov pri poškodení rastliny. 

Aby sme teda získali čo najviac sulforafánu, treba brokolicu starostlivo nasekať. To však nie je všetko. Najviac tejto látky získate konzumáciou surovej, nasekanej zeleniny, no keď ju chcete tepelne upraviť, nastáva problém. Aj rýchle a krátke varenie dokáže zničiť väčšinu látok a enzýmov, zodpovedných za vznik sulforafánu.

Nechajte brokolicu odpočívať

Pri pokusoch sa vedci zamerali na obľúbený spôsob prípravy zeleniny v Číne – restovanie na malom množstve rozpáleného oleja za stáleho miešania. Brokolicu nasekali na asi 2 milimetrové kúsočky a restovali. Jednu časť hneď po nasekaní a druhú nechali 90 minút odležať, aby mala rastlina dosť času vytvoriť sulforafán. V oboch prípadoch restovali brokolicu 4 minúty.

Druhá časť nasekanej brokolice, ktorá pred restovaním hodinu a pol odpočívala, mala 2,8-krát viac sulforafánu ako restovaná hneď po nasekaní. I keď vedci neskúmali rôzne časy odležania, domnievajú sa, že polhodiny „odpočinku“ po nasekaní by malo tiež stačiť.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: