Aj vy ste chorí z klimatizácie?

MK | 12. júl 2021
Klimatizácia a choroby

U niekoho "soplík", u iného vážne ochorenie dýchacích ciest,. Aj vy chodíte v lete s upchatými dutinami kvôli klimatizácii?

Na vlastnej koži: Klimatizácia mi spôsobuje zdravotné ťažkosti 

"Každé leto sa to opakuje. Upchaté dutiny a strata hlasu. Raz som si dokonca tak „schladila“ kríže, že som zostala PN. Neznášam dobre klimatizáciu. V práci ju máme pustenú nonstop, ale už som sa dohodla s kolegyňami, že jednoducho ju nebudeme púšťať naplno počas celého dňa, ale zapne sa ráno a vychladí miestnosť.

Minulý rok ju nechávali bežať v noci a ráno sme sedeli v hrubom svetri v kancelárii. Akonáhle moje telo „zacíti v kostiach“ klímu, hneď reagujem nádchou a odíde mi hlas. Toto je moja letná realita. Bolesti hlavy a vreckovky, lebo mi neustále tečie z nosa. Klimatizované vlaky a obchody sú tiež môj problém. Všade si nosím so sebou ďalšiu vrstvu oblečenia a na služobnú cestu sa radšej veziem sama, lebo kolegovci si vypeckujú klímu na 19 stupňov a ja som na celý deň odpísaná."

Ivankina skúsenosť nie je ojedinelá. Mnohým spôsobuje klimatizovaný priestor zdravotné problémy, ktoré znepríjemňujú celé leto.  

klimatizácia a ochorenia

Ako "prežiť v zdraví" s klimatizáciou

Viete o tom, že teplota v spoločných verejných priestoroch je v lete nastavená na 20 stupňov a menej? Vojdete do nákupného centra a spočiatku je vám možno príjemný chlad po vôli, ale telo zareaguje po niekoľkých minútach na výraznú teplotnú zmenu. Mnohým ľuďom prináša zdravotné problémy.

Spôsobuje ich nielen veľký teplotný rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou, ale aj nesprávne nastavenie prúdenia vzduchu z klimatizácie. Ak je nastavené prúdenie priamo na telo, objavujú sa bolesti kĺbov, či „seknutie“ krížov. S týmto problémom bojujú nielen ľudia v kancelárii, ale napríklad aj predavačky v obchodoch, či cestujúci hromadnými dopravnými prostriedkami. Klimatizovaná teplota by mala byť maximálne 5-7 stupňov Celzia nižšia.   

Zlá údržba klimatizácie spôsobuje vážne problémy

Ďalším problémom je nedostatočne vyčistený klimatizačný systém. Jeho údržba je veľmi dôležitá a aj ten, ktorý máte v aute si nechajte skontrolovať v servise aspoň raz ročne. V neudržiavanej klimatizácii sa množia baktérie, plesne a rôzne mikroorganizmy, ktoré sa dostanú do ovzdušia rozvíreným vzduchom a naše pľúca zaplačú. 

  • Mali by ste vedieť, že klimatizáciu v aute zapínajte len 10 až 15 minút za hodinu, nie počas celej jazdy. Nastavte si ju tak, aby nefúkala priamo.
  • Pri presune hromadnými dopravnými prostriedkami sa vybavte ešte jednou vrstvou oblečenia, vatou do uší a v prípade, že je klimatizácia objektívne naozaj neznesiteľná, môžete požiadať sprievodcu alebo šoféra o jej reguláciu. 
  • Ak pociťuje nekomfort v zamestnaní, rovnako sa obráťte na vedúceho a dohodnite sa na riešení vášho problému.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: