Výskumy potrvdili: Používaním mobilov hlúpneme
Viete o tom, že neustále pozeranie do mobilu či tabletu poškodzuje mozog?
Štúdia anglických psychológov ukazuje, že takéto správanie vedie k strate schopnosti premýšľať a sústrediť sa. Neustále sledovanie a kontrola mobilu či iných technológií poškodzujú mozog a zhoršujú kognitívne funkcie, tvrdia britskí vedci z De Montfort University v Leicesteri.
DIEŤA a mobilný TELEFÓN – áno či nie?
Používaním technológií paradoxne ľudstvo stagnuje
Pochybnosti o rozumových a poznávacích schopnostiach ľudí, ktorí neustále kontrolujú displej a prechádzajú si príspevky na sociálnych sieťach, má prvé vedecké podklady. Toto správanie spôsobuje podľa psychológov kognitívne zlyhania – v prvom rade neschopnosť riadne myslieť a všímať si podstatné javy a výrazne zhoršuje výkony v práci, v škole, aj v bežnom živote.
Laicky povedané – neustály kontakt s mobilom či tabletom robí ľudí hlúpejšími. Vyplynulo to aj z dotazníka od 210 respondentov vo veku od 18 do 65 rokov (107 mužov a 103 žien, ktorí boli on-line v priemere 22,95 hodín týždenne).
Extrémne monitorované dieťa: o čo ide?
Mobil je vonkajšou pamäťou a naša vlastná zlyháva
Ľudia, ktorí už trpia krátkymi výkyvmi pozornosti, sú viac priťahovaní modernými technológiami, ktoré im ale, bohužiaľ, nepomáhajú učiť sa vyššej koncentrácii, ale naopak, schopnosť koncentrácie u nich ešte zhoršujú.
„Používame technológie každý deň, ale nechápeme, ako na nás pôsobia. Nevieme ani, čo sa vlastne deje s našimi kognitívnymi funkciami, keď používame tieto technológie a to je veľmi dôležité. Čo však už z tejto štúdie vieme, je, že existuje štatisticky významná skupina ľudí, ktorá používa internet vo svojom telefóne veľmi často a ktorá zažíva zlyhania v myslení a v pozornosti,“ dodáva doktor Hadlington.