Sezóna škôlkárskych chorôb sa začala: Chráňte deti pred infekčnými chorobami

MK/UVZSR | 18. Sep 2019
Sezóna škôlkárskych chorôb sa začala: Chráňte deti pred infekčnými chorobami

Po prázdninách sú u lekára opäť plné čakárne. Počet akútnych respiračných ochorení sa každoročne v setembri výrazne zvýši. Vedeli ste, že najväčšiu skupinu chorých tvoria päťročné deti?

Prevencia pred infekčnými ochoreniami

Zásada číslo jeden: časté umývanie rúk. Pred jedlom, po príchode z vonku, po príchode z kolektívu. Dôkladným umývaním rúk  môžu predísť respiračným ochoreniam, zažívacím ťažkostiam, aj hepatitíde typu A. 

„Materská škola je potenciálne rizikové prostredie pre rýchle šírenie niektorých infekčných, ale aj parazitárnych ochorení. Imunitný systém detí ešte nie je vyvinutý, preto sú náchylnejšie ochorieť,“ vysvetľuje docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Až 80% baktérií sa šíri špinavými rukami

„Deti si radi dávajú do úst hračky alebo iné predmety, všetko skúmajú, a tak sa ľahko do organizmu dostanú rôzne patogény. Reakcia imunitného systému dieťaťa na primárnu infekciu, s ktorou sa ešte nestretlo býva prudká, odolnosť získa až po určitom čase, keď si organizmus zvykne na bakteriálnu flóru, ktorá sa vytvorí v kolektíve. Najjednoduchšou prevenciou je časté umývanie rúk, až 80 % infekcií sa šíri špinavými rukami. Obranyschopnosť organizmu posilní aj pravidelný pohyb, zdravá strava, predovšetkým dostatok zeleniny a ovocia. Najúčinnejšiou prevenciou proti infekčným preventabilným ochoreniam je očkovanie dieťaťa v rámci povinného očkovania zodpovedajúce jeho veku a podľa očkovacieho kalendára,“ zdôrazňuje docentka Jana Hamade.

Povinný ranný filter v materských školách

V škôlke môže byť umiestnené iba dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia. Učiteľka má právo neprevziať dieťa, pokiaľ usúdi, že nie je zdravotne v poriadku a mohlo by ohroziť kolektív. 

„Každý deň musí zodpovedná osoba zistiť zdravotný stav detí. Dieťa, u ktorého je podozrenie, že je choré, prijme iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu príslušným ošetrujúcim lekárom. Ak sa príznaky akútneho prenosného ochorenia prejavia u dieťaťa počas dňa, musí zodpovedná osoba dieťa izolovať od ostatných, zabezpečiť nad ním dočasný dohľad a okamžite informovať jeho zákonného zástupcu,“ zdôrazňuje odborníčka. 

Prevencia proti vírusom a baktériám:

  • dôkladné a časté umývanie rúk
  • dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov v strave
  • zdravé nápoje
  • každodenný pohyb
Zdroj: UVZSR

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: