Pozor na nadmerné preťaženie a únavu

Pozor na nadmerné preťaženie a únavu
20.3.2017 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Vysoké pracovné nasadenie, stres, nevyvážená strava, nedostatok fyzickej aktivity, ale aj domáce práce či starostlivosť o deti trápi viac ako polovicu Európanov.

Až 57 % Slovákov je popri svojich povinnostiach priveľmi unavených na to, aby im zostalo síl na ich koníčky, ktoré práve z tohto dôvodu odsúvajú na vedľajšiu koľaj. 

Čo hovoria o únavovom syndróme štatistiky

Najviac z Európanov sú unavení Gréci (až 77 %) a najmenej Holanďania (43 %). Z prieskumu je ďalej zrejmé, že únavu najviac pociťujú mladí ľudia vo veku 25 až 30 rokov.

Ženy nadmernú únavu pripisujú nabitému dennému programu v 55 %, nedostatku fyzickej aktivity v 52 % a pracovným povinnostiam v 51 %.

Muži sú na tom takmer rovnako, až 60 % mužov najviac unavuje práca, 59 % mužov unavuje nabitý program a 55 % nedostatok fyzickej aktivity.
Prečítajte si: Aby imunita nedostala jarnú únavu
Spoločným menovateľom príčin únavy je nedostatočný počet vitamínov, vyplynulo to z nedávneho prieskumu multivitamínov Centrum realizovaného v 14 európskych krajinách.
Dlhodobú únavu netreba brať na ľahkú váhu. Priveľké zaťaženie organizmu a chýbajúci relax môže vplývať na celkový zdravotný stav či vyústiť do niektorého z chronických ochorení. Siahnuť na kofeín a tzv. „sladké životabudiče“ vám pomôže únavu oklamať len nakrátko, naopak, telo zdravo nabudia najmä vitamíny skupiny B, mangán, fosfor, horčík a jód, užívané v pravidelných dávkach.

Celkové vyčerpanie však nemusí mať dopad len na zdravotný stav, či pracovný výkon. Okrem zanedbaných koníčkov sa únava môže odzrkadliť aj na partnerskom vzťahu. Podľa 67 % opýtaných Slovákov vzťah môže zachrániť práve romantický výlet, tak ak môžete, začnite baliť.

Prečítajte si: Jarná únava? Nedajte sa!