Jarná únava? Nedajte sa!
Ak patríte k tým, ktorí takto odpovedať nemôžu a jarná únava vás v tomto období neobišla, vyskúšajte osvedčené rady, ako sa naštartovať.
Nevyhýba sa mladým, starším, ani deťom, hoci pre niektorých ľudí je neznámym pojmom. Udáva sa, že ženy ňou trpia až 4-krát častejšie ako muži. Za jej vznik môže najmä nedostatok slnečného svetla. Ak sa k tomu po dlhej zime pridá únava, prekonané choroby a málo spánku, organizmus sa vyčerpá a potrebuje „dobiť“.
Čítajte tiež: Liečivé účinky jarnej zeleniny
Čo pomáha?
- Vitamín C – má podporné účinky na posilnenie organizmu, napomáha premieňať energiu z potravy na telesnú energiu, znižuje pocit únavy. Zdroj: citrusy, paradajky, paprika, brokolica.
- Vitamín B12 – je dôležitý pre činnosť nervovej sústavy, je účinný proti depresiám. Zdroj: mäso, mlieko, vajcia, syry.
- Železo – jarná únava sa ešte viac prejaví, ak trpíte chudokrvnosťou. Účinné je užívanie železa, a to v tabletovej forme alebo vo vybraných potravinách. Zdroj: mäso, vnútornosti (najmä pečeň), cvikla, brokolica.
- Ženšeň – má negatívny vplyv na stresové faktory pôsobiace na organizmus, stimuluje imunitné funkcie a zvyšuje výkonnosť. Zdroj: potravinové doplnky.
A nakoniec najosvedčenejšie rady: dostatok spánku, pohybu, pravidelný pitný režim a nevynechávanie raňajok.
Ak vás únava trápi dlhšie než dva týždne a sprevádza ju nevysvetliteľné chudnutie, nevoľnosti, či zvýšená teplota, navštívte lekára. Ten určí pravú príčinu vašich ťažkostí.
Čo robiť, ak vám sily na jar berie alergia? Čítajte!