Potreba a suplementácia vitamínu C: dojčatá

Potreba a suplementácia vitamínu C: dojčatá
20.11.2017 v kategórii Infošky, autor Prof. MUDr. Ján Buchanec, DrSc., foto: istockphoto.com

Prirodzená výživa materským mliekom je najoptimálnejším spôsobom výživy u dojčiat do 6 mesiacov veku. Plne dojčené deti príjímajú vitamín C materským mliekom. Jeho množstvo závisí od príjmu vitamínu C matkou.

Aj pri dostatočnom množstve v potrave matky jej mlieko obvykle neobsahuje dostatočné množstvo vitamínu C a dieťa je závislé na dodatočnom doplnení.

Suplementácia matky vitamínom C, ktorá by presahovala aj 1000 mg/deň neovplyvní obsah vitamínu C v značnej miere, pretože existuje regulačný mechanizmus pre hladinu vitamínu C v materskom mlieku.

Denná potreba vitamínu C sa má rovnať množstvu prijatému v potrave. Možno ju vypočítať a prípadný deficit doplniť.

U nedojčených dojčiat je počiatočná výživa obohatená o vitamín C a o jeho prípadnom doplnení rozhoduje lekár.

Následná výživa obvykle začína po 6 mesiaci života dieťaťa. Obsah vitamínu C sa mení podľa druhu, skladovania, prípravy, ročného obdobia a doby od prirodzenej zrelosti zeleniny a ovocia až po jeho konzumáciu.

Najviac vitamínu je v šípkach a v petržlenovej vňati, z praktického hľadiska v citrusových plodoch a listovej zelenine. Dennú potrebu saturuje obvykle jeden väčší grep alebo 2 pomaranče.

Zemiaky obsahujú 20-30 mg/100 g, keď sú nové, staré len 4-10 mg. Paradajky mg/100 g, biela kapusta obsahuje 10-20 mg/100 g, kyslá kapusta 9-19 mg/100 g, svojím skladovaním vitamín nestráca. Zaujímavé je porovnanie straty vitamínu skladovaním.

Na saturáciu dennej potreby musí človek zjesť asi 2 jablká odtrhnuté zo stromu, ale až 4 kg na jar, po ich skladovaní. Podobne je to aj s iným ovocím. Vitamín C sa stráca aj varením, ale iba malé množstvo mrazením a sušením.

Vitamín C
je nutný pre život a zdravie v každom veku. Na jeho nedostatok sú obzvlášť citlivé dojčatá a deti v období rýchleho rastu, tehotné i dojčiace ženy. Je jednoduché optimalizovať jeho príjem.