Potreba a suplementácia vitamínu C: dojčatá
Prirodzená výživa materským mliekom je najoptimálnejším spôsobom výživy u dojčiat do 6 mesiacov veku. Plne dojčené deti príjímajú vitamín C materským mliekom. Jeho množstvo závisí od príjmu vitamínu C matkou.
Aj pri dostatočnom množstve v potrave matky jej mlieko obvykle neobsahuje dostatočné množstvo vitamínu C a dieťa je závislé na dodatočnom doplnení.
Suplementácia matky vitamínom C, ktorá by presahovala aj 1000 mg/deň neovplyvní obsah vitamínu C v značnej miere, pretože existuje regulačný mechanizmus pre hladinu vitamínu C v materskom mlieku.
Denná potreba vitamínu C sa má rovnať množstvu prijatému v potrave. Možno ju vypočítať a prípadný deficit doplniť.
U nedojčených dojčiat je počiatočná výživa obohatená o vitamín C a o jeho prípadnom doplnení rozhoduje lekár.
Následná výživa obvykle začína po 6 mesiaci života dieťaťa. Obsah vitamínu C sa mení podľa druhu, skladovania, prípravy, ročného obdobia a doby od prirodzenej zrelosti zeleniny a ovocia až po jeho konzumáciu.
Najviac vitamínu je v šípkach a v petržlenovej vňati, z praktického hľadiska v citrusových plodoch a listovej zelenine. Dennú potrebu saturuje obvykle jeden väčší grep alebo 2 pomaranče.
Zemiaky obsahujú 20-30 mg/100 g, keď sú nové, staré len 4-10 mg. Paradajky mg/100 g, biela kapusta obsahuje 10-20 mg/100 g, kyslá kapusta 9-19 mg/100 g, svojím skladovaním vitamín nestráca. Zaujímavé je porovnanie straty vitamínu skladovaním.
Na saturáciu dennej potreby musí človek zjesť asi 2 jablká odtrhnuté zo stromu, ale až 4 kg na jar, po ich skladovaní. Podobne je to aj s iným ovocím. Vitamín C sa stráca aj varením, ale iba malé množstvo mrazením a sušením.
Vitamín C je nutný pre život a zdravie v každom veku. Na jeho nedostatok sú obzvlášť citlivé dojčatá a deti v období rýchleho rastu, tehotné i dojčiace ženy. Je jednoduché optimalizovať jeho príjem.