Liek aj afrodiziakum: týmto zázrakom „zabijete dve muchy jednou ranou“!
Na virózy, chrípky, žalúdočné problémy, ale aj ako afrodiziakum. Mnohoraké využitie ponúka príroda v jednom zo svojich zázrakov. O čom je reč?
Ďumbier lekársky známy pod názvom zázvor
Známa a tak trochu tajomná, poznáme najmä jej koreň s výraznou pikantnou chuťou s nádychom exotiky, už menej o nej vieme, že ide o meter a pol vysokú rastlinu so žltými kvetmi – zázvor alebo ďumbier lekársky.
Prečítajte si: Pomôžu pri otehotnení bylinky, čaje, tanec či iné netradičné metódy?
Pri akých ťažkostiach zázvor pomáha?
Viete, že obsahuje cca 2 % éterického oleja, zázvorovú silicu a štipľavo ostrú látku gingerol, celkovo až 640 rôznych chemických látok?
Ich kombinácia obsiahnutá v koreni pôsobí ako prírodné antibiotikum, protizápalovo, podporuje trávenie, príjemne prehrieva organizmus, chráni pred chrípkou či nádchou, zmierňuje bolesti hlavy, potláča nevoľnosť pri cestovaní, ale brzdí aj niektoré druhy nádorov i baktériu helicobakter pylori, no taktiež zvyšuje sexuálny apetít či výdrž.
V tehotenstve potláča nauzeu, tehuľky by však mali byť pri jeho konzumácii opatrné, pretože pri zvýšenej konzumácii môže negatívne pôsobiť na vyvíjajúci sa plod. Budúce mamičky by sa mali riadiť heslom: menej je niekedy viac.
Zázvor sa najčastejšie používa vo forme čerstvého koreňa, ktorý sa ošúpe a nastrúha na jemnom kovovom strúhadle, alebo v podobe sušeného koreňa či prášku. Práškový zázvor sa nevyrovná čerstvému, pretože sa líši chuťou i vôňou. Sušený zázvor je štipľavejší ako čerstvý a musí sa pred použitím namočiť.
Prečítajte si: Aké rastliny pomôžu opuchnutým nohám?
Spríjemnite si deň zázvorovou limonádou
Kúsok koreňa zázvoru zbavte šupky a najemno nastrúhajte. Zalejte malým množstvom horúcej vody a niekoľko minút nechajte vylúhovať. Preceďte, pridajte 2 lyžice medu a šťavu z polovice citróna, pomaranča či limetky a dolejte studenou vodou alebo minerálkou.
Prečítajte si: Liečivé účinky jarnej zeleniny: mrkva, špargľa, šalát a reďkovka