Aký nábytok je vhodný do exteriéru?

Aký nábytok je vhodný do exteriéru?
20.5.2017 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Slnko a teplé počasie nás ťahá k vonkajšiemu posedeniu pri grile. Príjemné je tiež posedieť si na terase v kruhu blízkych pri rodinnom obede, alebo si len tak v pokoji vypiť kávičku a pozorovať hrajúce sa deti.

Na zdokonalenie týchto chvíľ si ale musíme vybrať kvalitný a pohodlný nábytok. Nastupuje však dilema – drevo, kov, plast alebo umelý ratan?

Všetko má svoje plusy, z každého materiálu sa ponúkajú krásne dizajnové kúsky. Záhradný nábytok nie je vecou jednej sezóny. Vybrať kvalitný, ale aj taký, aby svojím štýlom nepôsobil rušivým dojmom, ale naopak, aby záhrade dodal celistvosť, šmrnc a hármoniu, je skutočne náročné.

Vybrať vhodný nábytok do exteriéru nie je jednoduché

Keď sme minulú jar zháňali vhodný nábytok na náš dvor, až sa mi hlava zatočila. Máme čiastočne prekrytú terasu a priestor na úschovu v zimnom období nemáme, takže som mala možnosť výberu z materiálov kov, umelý ratan alebo plast.

Teda materiálov, ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam a nevyžadujú každoročnú náročnú údržbu. Tiež som musela brať do úvahy, kam uložím sedáky zo stoličiek a sofy...

Zvážiť, čo bude pre nás najlepšie, bolo skutočne náročné. Nemali sme v pláne nábytok na zimu odstraňovať, a už vôbec nie odkladať ho denne, takže sme si zakúpili ochranné návleky. (Nebudem predsa podporovať mačky od susedov, aby u nás vysedávali.)

Pri výbere sme dbali na priestor, ktorý sme mali k dispozícii, a preto sme viackrát zvažovali, ako nábytok v rámci záhrady rozložiť. Chceli sme veľký jedálenský stôl pre nedeľné rodinné obedy, oslavy, ale aj grilovačky a gulášové párty s priateľmi, a to si vyžadovalo aj dostatok stoličiek.

Nie všetky naše predstavy však korešpondovali s priestorom, ktorý sme mali k dispozícii. No môj sen bolo sofa, kde si môžem pohodlne vypiť kávičku a sledovať deti, ako sa hrajú v záhrade...

Napokon sme to vyriešili jedálenským setom pre 12 ľudí, dvojpohovkou so stolčekom. Krásne to vošlo do priestoru, kde sme si to naplánovali. A kúpili sme ešte 4 skladateľné stoličky pre prípad, že príde viac hostí... 
Prečítajte si: Detská izba presýtená podnetmi: menej je niekedy viac. 3 tipy pre rodičov!

Pri výbere nábytku do exteriéru zvoľte vhodný materiál

Či už si vyberáte nábytok na balkón, terasu, či priamo do záhrady, dôležitý faktor pri výbere je, či máte v pláne ho po sezóne odkladať, zabezpečovať špeciálnymi ochrannými návlekmi, alebo ho budete nechávať napospas počasia.

Je na vás, koľko energie a času mienite údržbe nábytku venovať. Aby sa vám ľahšie zvažovalo, ponúkam vám základné informácie o materiáloch, z ktorých je vyrábaný záhradný nábytok.

Záhradný nábytok z dreva

záhradný nábytok vyrobený z kvalitného dreva len zdokonalí celkový dojem spojenia s prírodou. Je krásny na dvor, chalupu, do záhrady, absolútne prirodzený a  príjemný materiál.

V ponuke na našom trhu je nábytok vyrobený hlavne z masívu, najčastejšie je to borovica, dub alebo smrek. Taktiež aj sety a zostavy vyrobené z exotických drevín, ktoré sú menej náročné na údržbu, pretože exotické drevo je tvrdšie a menej náchylné na vlhkosť a iné vonkajšie vplyvy. 

Drevo vo všeobecnosti potrebuje najväčšiu pozornosť. Treba sa oň pravidelne starať, ošetrovať ho. Navyše berte do úvahy jeho váhu a počítajte s tým, že ho budete odkladať po sezóne, preto zohľadnite pri výbere aj to, kde bude nábytok umiestnený počas sezóny, t. j. či je pod pergolou alebo iným prístreškom, a tiež to, kam ho uložíte po sezóne.

Záhradný nábytok z kovu

Kovový nábytok nájdete v rôznych prevedeniach, no najmä v romantickom a industriálnom štýle. Nábytok z kovu sa síce na slnku rozpáli, ale ak je umiestnený v tieni, tak príjemne chladí. Nájdete ho vo variante hliníkovom, oceľovom, nerezovom... s rôznymi druhmi ornamentov alebo výpletu.

Obrovskou výhodou je stálosť materiálu. Počká na vás celú zimu, potrebuje síce podporu pravidelnej údržby, no nie tak často ako drevo.  

Nábytok do záhrady vyrobený z plastu

Najrozšírenejším je nábytok z plastu – je obľúbený pre svoju cenu, no nemožno mu uprieť jeho praktickosť. Nevyžaduje žiadne ošetrovanie, či údržbu. Nepotrebuje sa schovať pred počasím. Stačí ho po zime len umyť a používať. 

Prečítajte si: Srdce domu: OBÝVAČKA

Záhradný návytok z umelého ratanu

Umelý ratan – stáva sa čoraz obľúbenejším. Je veľmi pekný, nájdete ho v rôznych farebných a štýlových variáciách, aj v kombinácii s kovom. Je nenáročný ako plast, no vystavovať ho celú zimu vonkajším vplyvom sa neodporúča, samozrejme závisí to i od toho, o akú kategóriu kvality ide.

Je potrebné chrániť ho aspoň návlekmi, alebo inými fóliovými poťahmi. Je umývateľný rovnako ako plast. Pri kúpe umelého ratanu investujte aj do boxu na úschovu podsedákov a iných textilných kúskov, ktoré zostavy obsahujú. Tieto pohodlné pomôcky je treba chrániť obzvlášť vtedy, ak nemáte terasu dostatočne prekrytú.

Veselo i krásne aj na balkóne

Ak máte balkón, je tu pre vás tiež široká škála možností, ako si sem aspoň sčasti priniesť kúsok záhradnej atmosféry, či malý kúsok dovolenkovej pohody. Posedieť si v pohodlnom kresielku, schovaná v tieni balkónovej flóry s pohárom osviežujúceho nápoja má tiež svoje čaro... 

Na čo pamätať pri výbere záhradného nábytku a doplnkov?

  • nábytok určený do exteriéru musí odolávať kombinácii vody, slnečného žiarenia, vetra a prachu
  • musí odolávať biologickým škodcom
  • pri výbere je potrebné si uvedomiť, či bude nábytok vystavený poveternostnej záťaži len pri sezónnom používaní (zvážte si i možnosti vhodného uskladnenia mimo sezóny), alebo bude slúžiť celoročne
  • dĺžka jeho životnosti
  • konštrukcia nábytku by mala zabrániť hromadeniu vody vo vnútri
  • pozor na miesta spojov, ktoré môžu byť zdrojom budúcich problémov (spoje závisiace od pevnosti lepidla musia byť upevnené len lepidlom preukázateľne vhodným pre externé použitie, kovové spoje zasa musia byť opatrené prostriedkami s antikoróznym vplyvom
  • pri rozkladacom nábytku si všímajte jeho dostatočnú pevnosť a odolnosť kovových spojov proti korózii, vhodnejšie sú spoje zhotovené z nehrdzavejúceho materiálu – mosadze, (pohyblivé časti sú značne zaťažované) a kvalitu opracovania
  • odporúča sa vyberať nábytok, ktorý nevytvára súvislé neprerušené plochy, kde sa môže zhromažďovať voda alebo špina
  • na neopracovanom povrchu sa viac zhromažďuje nečistota a tým sa vytvárajú podmienky pre šírenie drevokazných húb
  • ak má borovicový nábytok označenie povrchovej úpravy DTP, znamená to vysoko kvalitnú ochranu záhradného nábytku vrátane vybavenia kovania, spojov, skrutiek  odolných proti korózii

Prečítajte si: Izba pre starších školákov