Suplementácia a potreba vitamínu C u dojčiat
Vitamín C patrí medzi základné antioxidanty a v organizme má veľké množstvo funkcií.
Základné účinky vitamínu C
Ľudský organizmus si na rozdiel od väčšiny živočíchov a rastlín nedokáže vitamín C (kyselinu L-askorbovú) syntetizovať sám. Vitamín C je vo vode rozpustný, dobre sa vstrebáva a v organizme sa vytvárajú iba nepatrné zásoby. A tak je ľudský organizmus odkázaný na jeho pravidelný príjem vo forme potravy.
Vitamín C prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k regenerácii redukovanej formy vitamínu E, k správnemu fungovaniu nervového systému a k správnej funkcii psychiky. Zvyšuje vstrebávanie železa, prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, k normálnej tvorbe kolagénu, správnej funkcii ďasien, chrupaviek, kostí a zubov a k udržaniu správnej funkcie imunitného systému.
Vitamín C a materské mlieko. Potreba vitamínu C a suplementácia.
Prirodzená výživa materským mliekom je najoptimálnejším spôsobom výživy u dojčiat do 6 mesiacov veku. Plne dojčené deti príjmajú vitamín C materským mliekom. Jeho množstvo závisí od príjmu vitamínu C matkou. Aj pri dostatočnom množstve v potrave matky jej mlieko obvykle neobsahuje dostatočné množstvo vitamínu C a dieťa je závislé na dodatočnej suplementácii (doplnení).
Materské mlieko obsahuje 4,3 mg vitamínu C na 100 ml. Suplementácia matky vitamínom C, ktorá by presahovala aj 1000 mg/deň neovplyvní obsah vitamínu C v značnej miere, pretože existuje regulačný mechanizmus pre hladinu vitamínu C v materskom mlieku.
Denná potreba vitamínu C sa má rovnať množstvu prijatému v potrave. Možno ju vypočítať a prípadný deficit doplniť. U nás je pre dojčatá odporúčaná výživová dávka vitamínu C 50 mg.
Príklad: Denná potreba dojčaťa s hmotnosťou 4 kg je 50 mg vitamínu C. Podľa odporúčaní by malo vypiť 150 ml materského mlieka na 1 kg hmotnosti, teda 4x150 ml=600 ml materského mlieka za 24 hod., ktoré obsahuje len 4,3 mg vitamínu C na 100 ml, dojča príjme 4,3x6=25,8 mg vitamínu C. Zvyšných 24,2 mg sa odporúča suplementovať 5 kvapkami Cebionu denne (1 kvapka = 5 mg), ktorý má výhodu v presnom a jednoduchom dávkovaní.
Náhradná výživa
U nedojčených dojčiat je počiatočná výživa fortifikovaná (obohatená) o vitamín C a o jeho prípadnom doplnení po individuálnom prepočte potreby rozhoduje lekár.
Zvýšená potreba vitamínu C
Denná potreba vitamínu C sa zvyšuje pri infekciách, hojení rán, rýchlom raste, telesnej a psychickej záťaži. Pri hypovitaminóze vitamínu C s prejavmi: nechutenstvo, náchylnosť na infekcie, bledosť, modriny, krvácavosť z ďasien pri oslabení steny ciev sa po ordinácii lekárom užívajú vyššie dávky vitamínu C.
Obsah vitamínu C v potravinovom reťazci
Následná výživa obvykle začína po 6 mesiaci života dieťaťa. Obsah vitamínu C sa mení podľa druhu, skladovania, prípravy, ročného obdobia a doby od prirodzenej zrelosti zeleniny a ovocia až po jeho konzumáciu. Najviac vitamínu je v šípkach a v petržlenovej vňati, z praktického hľadiska v citrusových plodoch a listovej zelenine.
Dennú potrebu saturuje obvykle jeden väčší grep alebo 2 pomaranče. Zemiaky obsahujú 20-30 mg/100 g, keď sú nové, staré len 4-10 mg. Paradajky majú 10-25 mg/100 g, červená paprika 70 mg/100 g, karfiol 50-90 mg/100 g, biela kapusta obsahuje 10-20 mg/100 g, kyslá kapusta 9-19 mg/100 g, svojím skladovaním vitamín nestráca.
Zaujímavé je porovnanie straty vitamínu skladovaním. Na saturáciu dennej potreby musí človek zjesť asi 2 jablká odtrhnuté zo stromu, ale až 4 kg na jar, po ich skladovaní. Podobne je to aj s iným ovocím. Vitamín C sa stráca aj varením, ale iba malé množstvo mrazením a sušením.
Vitamín C sa prakticky nedá predávkovať, radšej podať vitamínu C o niečo viac ako ho nedostatočne suplementovať. Nadbytočne vysoké množstvá sú však zbytočné, vylúčia sa močom
Záver
Vitamín C je nutný pre život a zdravie v každom veku. Na jeho nedostatok sú obzvlášť citlivé dojčatá a deti v období rýchleho rastu, tehotné i dojčiace ženy. Vitamín C je základným výživovým doplnkom. U plne dojčených detí sa odporúča suplementovať ho preventívne, pretože obsah vitamínu C v materskom mlieku nepokrýva dennú potrebu dojčaťa, pričom závisí od príjmu vo výžive matky.
Vitamín C sa zapája do prakticky všetkých už spomenutých funkcií organizmu.
Je jednoduché optimalizovať jeho príjem a zabrániť tak poškodeniu zdravia, ktoré by sa už pri dnešnej úrovni poznania nemalo vyskytovať.