Suplementácia a potreba vitamínu C u dojčiat

Prof. MUDr. Ján Buchanec, DrSc. | 1. november 2018
Suplementácia a potreba vitamínu C u dojčiat

Vitamín C patrí medzi základné antioxidanty a v organizme má veľké množstvo funkcií.

Základné účinky vitamínu C

Ľudský organizmus si na rozdiel od väčšiny živočíchov a rastlín nedokáže vitamín C (kyselinu L-askorbovú) syntetizovať sám. Vitamín C je vo vode rozpustný, dobre sa vstrebáva a v organizme sa vytvárajú iba nepatrné zásoby. A tak je ľudský organizmus odkázaný na jeho pravidelný príjem vo forme potravy. 

Vitamín C prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k regenerácii redukovanej formy vitamínu E, k správnemu fungovaniu nervového systému a k správnej funkcii psychiky. Zvyšuje vstrebávanie železa, prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, k normálnej tvorbe kolagénu, správnej funkcii ďasien, chrupaviek,  kostí a zubov a k udržaniu správnej funkcie imunitného systému.

Vitamín C a materské mlieko. Potreba vitamínu C a suplementácia.

Prirodzená výživa materským mliekom je najoptimálnejším spôsobom výživy u dojčiat do 6 mesiacov veku. Plne dojčené deti príjmajú vitamín C materským mliekom. Jeho množstvo závisí  od  príjmu vitamínu C matkou.  Aj pri dostatočnom  množstve  v potrave matky jej mlieko  obvykle neobsahuje dostatočné množstvo vitamínu C a dieťa je závislé na  dodatočnej suplementácii (doplnení).

Materské mlieko obsahuje 4,3 mg vitamínu C na 100 ml. Suplementácia matky vitamínom C, ktorá by presahovala aj 1000 mg/deň neovplyvní obsah vitamínu C v značnej miere, pretože existuje regulačný mechanizmus pre hladinu vitamínu C v materskom mlieku.

Denná potreba vitamínu C sa má rovnať množstvu prijatému v potrave. Možno ju vypočítať a prípadný deficit doplniť. U nás je pre dojčatá odporúčaná výživová dávka vitamínu C 50 mg.

Príklad: Denná potreba dojčaťa s hmotnosťou 4 kg je 50 mg vitamínu C. Podľa odporúčaní by malo vypiť 150 ml materského mlieka na 1 kg hmotnosti, teda 4x150 ml=600 ml materského mlieka za 24 hod., ktoré obsahuje len 4,3 mg vitamínu C na 100 ml, dojča príjme 4,3x6=25,8 mg vitamínu C. Zvyšných 24,2 mg sa odporúča suplementovať 5 kvapkami Cebionu denne (1 kvapka = 5 mg), ktorý má výhodu v presnom a jednoduchom dávkovaní. 

Náhradná výživa

U nedojčených dojčiat je počiatočná výživa fortifikovaná (obohatená) o vitamín C a o jeho  prípadnom doplnení po individuálnom prepočte potreby  rozhoduje lekár.   

Zvýšená potreba vitamínu C

Denná potreba vitamínu C sa zvyšuje pri infekciách, hojení rán, rýchlom raste, telesnej a psychickej záťaži. Pri hypovitaminóze vitamínu C s prejavmi: nechutenstvo, náchylnosť na infekcie, bledosť, modriny, krvácavosť z ďasien pri oslabení steny ciev sa po ordinácii lekárom užívajú vyššie dávky vitamínu C. 

Obsah  vitamínu C v potravinovom reťazci

Následná výživa obvykle začína po 6 mesiaci života dieťaťa. Obsah vitamínu C sa mení  podľa druhu, skladovania, prípravy, ročného obdobia a doby od prirodzenej zrelosti zeleniny a ovocia až po jeho konzumáciu. Najviac vitamínu je v šípkach a v petržlenovej vňati, z praktického hľadiska v citrusových plodoch a listovej zelenine.

Dennú potrebu saturuje obvykle jeden väčší grep alebo 2 pomaranče. Zemiaky obsahujú 20-30 mg/100 g, keď sú nové, staré len 4-10 mg. Paradajky majú 10-25 mg/100 g, červená paprika 70 mg/100 g, karfiol 50-90 mg/100 g, biela kapusta obsahuje 10-20 mg/100 g, kyslá kapusta 9-19 mg/100 g, svojím skladovaním  vitamín nestráca.

Zaujímavé je porovnanie straty vitamínu skladovaním. Na saturáciu dennej potreby musí človek zjesť asi 2 jablká odtrhnuté zo stromu, ale až 4  kg na jar, po ich skladovaní. Podobne je to aj s iným ovocím. Vitamín C sa stráca aj varením, ale iba malé množstvo mrazením a sušením.

Vitamín C sa  prakticky nedá predávkovať, radšej podať vitamínu C o niečo viac ako ho nedostatočne suplementovať. Nadbytočne vysoké množstvá sú však zbytočné, vylúčia sa močom

Záver

Vitamín C je nutný pre život a zdravie v každom veku. Na jeho nedostatok sú obzvlášť citlivé dojčatá a deti v období rýchleho rastu, tehotné i dojčiace ženy. Vitamín C je základným výživovým doplnkom. U plne dojčených detí sa odporúča suplementovať ho preventívne, pretože obsah vitamínu C v materskom mlieku nepokrýva dennú potrebu dojčaťa, pričom závisí od príjmu vo výžive matky. 

Vitamín C sa zapája do prakticky všetkých už spomenutých  funkcií  organizmu.       

Je jednoduché optimalizovať jeho príjem a zabrániť tak  poškodeniu zdravia, ktoré by sa už pri dnešnej  úrovni poznania nemalo vyskytovať. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: