Trápi nás kašeľ: Čo zaberá na suchý a čo na vlhký kašeľ?

Martina Pašková | 9. Oct 2018
Trápi nás kašeľ: Čo zaberá na suchý a čo na vlhký kašeľ?

Kašeľ je v podstate obranným mechanizmom organizmu a pomáha odstrániť z dýchacích ciest škodlivé látky. Keď dokončí svoju úlohu, zvyčajne ustúpi i sám, samozrejme, pokiaľ nejde o kašeľ sprevádzajúci ochorenie.

Suchý dráždivý, či vlhký produktívny kašeľ

Suchý kašeľ sa u väčšiny detí objavuje na začiatku ochorenia. Dochádza k nemu v dôsledku dráždenia slizníc a trápi deti najmä v noci, keď ležia. Záchvat môže trvať i niekoľko minút a sprevádza ho pocit dráždenia a škriabania v krku. Ide o trhavý štekot, ktorý zvyčajne počas noci prebudí celú rodinu.

Často deti vysiľuje a unavuje, pretože sa pre neutíchajúce záchvaty opakovane budia. Čokoľvek dráždivé v blízkosti dieťaťa je vhodné odstrániť. Tento druh kašľa je bez vykašliavania hlienov a neraz prejde do vlhkého kašľa.

Pomoc pri suchom kašli

Vyskúšajte urobiť niekoľko krokov, ktoré by mohli byť účinné v boji so suchým kašľom.

  • Krátko, intenzívne a najmä často vetrajte. Vzduch v miestnosti sa osvieži a dieťaťu sa bude dýchať ľahšie.
  • Odstráňte všetky dráždiace látky – chemické látky, vyvesenú bielizeň vypláchanú v aviváži,  prach, cigaretový dym. To všetko môže sliznicu dieťaťa rozdráždiť veľmi intenzívne.
  • Suchý vzduch patrí medzi najväčšie spúšťače dráždivého kašľa. Suchý vzduch je spôsobený kúrením a vysúša sliznicu dýchacích ciest. Preto môžu niektoré deti v noci pociťovať i zvýšený smäd. Zvlhčujte miestnosť najmä v noci, zvlhčovačom, mokrými uterákmi, sušením bielizne pri posteli dieťaťa (ale nie vyplákanú v aviváži).
  • Mlieko s medom a maslom je starý recept, ktorý určite vyskúšajte. Dieťa ho vypije, pretože med zaručí príjemnú sladkú chuť. Do teplého mlieka pridajte plátok masla a čajovú lyžičku medu, dôkladne premiešajte a dajte dieťaťu vypiť teplé. Účinkuje najmä v začiatkoch ochorenia. Nepodávajte však deťom do jedného roka, pretože med je alergén.
  • Pokiaľ suchý kašeľ pretrváva viac ako 4 – 5 dní alebo sa zmení na vlhký, produktívny kašeľ, ktorý dieťa vyčerpáva, je potrebné navštíviť lekára. Môže totiž signalizovať závažnejšie ochorenie.

V prípade potreby siahnite po prípravkoch z lekárne. Na suchý kašeľ sú účinné tzv. antitusiká. V podobe pastiliek, kvapiek, sirupov. Niektoré sú voľnopredajné, nepotrebujete teda na ne recept, iné musí predpísať pediater. Aj v prípade voľnopredajných prípravkov sa však poraďte s lekárnikom alebo telefonicky kontaktujte svojho pediatra.  

Pomoc pri vlhkom kašli

Vlhký kašeľ je vo väčšine prípadov ďalšia forma kašľa. Vyvinie sa z predchádzajúceho suchého kašľa a dochádza pri ňom k samotnému vykašliavaniu hlienov. Práve kašeľ je najefektívnejším spôsobom uvoľňovania hlienov, preto naozaj nie je namieste veta: „Už toľko nekašli.“ Práve naopak, mali by ste dieťa k vykašliavaniu nabádať, až pokiaľ sa mu nebude dýchať ľahšie a voľnejšie.

  • Pri vlhkom kašli upravte lôžko dieťaťu tak, aby malo hlavu vyššie ako hrudník. Deťom starším ako dva roky môžete podložiť  vankúše, malým deťom môžete polohovať postieľku.
  • Výborným domácim pomocníkom je cibuľový čaj. Povarte 10 minút cibuľu, nechajte ešte pár minút vylúhovať. Môžete pridať i majoránku. Podávajte deťom počas dňa, ochutený medom a citrónom, znova platí, že len deťom starším ako jeden rok. 
  • Účinný je i cibuľový sirup. Nakrájajte cibuľu najemno, zalejte medom (pri alergii môžete nahradiť hnedým cukrom), nechajte, nech sa cibuľa „uvoľní“ a vzniknutý sirup podávajte dieťaťu staršiemu ako jeden rok po lyžičkách.
  • Na noc natrite hrudník dieťaťu prípravkom určeným na aplikáciu na hrudník pri kašli. Niektoré obsahujú eukalyptus. Prípravok s eukalyptom nie je možné aplikovať deťom do jedného roka a deťom, ktoré prekonali a opakovane mávajú laryngitídu. Rôzne druhy takýchto prípravkov aj s odbornou radou, ako ich používať, dostanete v lekárni. Pôsobia uvoľňujúco a napomáhajú vykašliavaniu.
  • Na tento účel výborne poslúži i jazvečia (alebo bravčová) masť. Natrite hrudník, prekryte nahriatou látkovou plienkou a ešte starým uterákom, aby sa teplo udržalo čo najdlhšie.

Ak nie je prírodná liečba dostačujúca, využívajú sa pri dráždivom kašli tzv. mukolytiká. Ide o lieky, ktorých úlohou je zriediť hlieny a uľahčiť tak ich vykašliavanie. Potrebné pri ich užívaní je zabezpečiť dieťaťu dostatočné množstvo tekutín. Ďalšou skupinou liečiv sú tzv. sekretomotoriká, ktoré majú vplyv na pohyb hlienov, a tým uľahčenie vykašliavania. 

Nezabúdajte na tekutiny

Pri oboch druhoch kašľa je dôležité zabezpečiť dieťaťu dostatočný pitný režim. Bylinkové čaje (skorocel, tymian, materina dúška, lipa), voda alebo riedené ovocné šťavy, ktoré môžete pripraviť z čerstvého ovocia, sú v tomto prípade ideálnou voľbou.

Nabádajte dieťa k častému smrkaniu a dostatočnej hygiene nosa. Pri väčších deťoch je vhodné preplachovanie nosa slanou vodou, pri maličkých deťoch zabezpečte čistenie nošteka fyziologickým roztokom alebo sprejom s morskou vodou, ktorý je určený pre deti tohto veku. 

Kedy treba ísť s kašľom k lekárovi...

S návštevou lekára neotáľajte, ak kašeľ neustupuje a pretrváva viac ako 4 dni. Alebo, ak má dieťa teplotu či ďalšie zdravotné komplikácie.

Avšak pozor! U detí v prvom roku života a určite u detí v prvých troch mesiacoch života je potrebné vyhľadať lekára skôr. Urobíme tak hneď v prvých dňoch ochorenia, hlavne, ak je kašeľ sprevádzaný pískaním, zvýšenou teplotou, horúčkou, odmietaním pitia. Kašeľ, ktorý vznikne u zdravého dieťaťa náhle (pri jedle, pri hre), kedy nemôžeme vylúčiť možnosť vdýchnutia cudzieho telesa, je potrebné riešiť s lekárom okamžite.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: